Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu ...

powrót

Artur Krawczyk

Nowy XFM w praktyce

MicroStation Geographics
Zastosowanie modelu danych XFM w MicroStation GeoGraphics v8 2004 Edition [patrz „Bentley GeoMagazyn” 9 i 11/2004 – red.] spowodowało zmianę sposobu pracy w pliku projektowym. Przypisywanie atrybutów tekstowych połączono z edycją własności obiektu oraz narzędziami do ich wprowadzania. Dane tekstowe przechowywane są łącznie z elementem grafiki w pliku DGN. Z kolei specjalne narzędzie GeoSpatial Administrator pozwala użytkownikowi zarówno na samodzielne tworzenie struktury danych projektu, jak i definiowanie wyglądu GeoGraphicsa.

Nowy sposób wprowadzania danych jest realizowany m.in. przez użycie menu edycji cech (Feature), które umożliwia tworzenie i modyfikowanie wybranej cechy i jest standardowo definiowane w każdym nowym projekcie XFM (rys. 1). Możemy z niego również otworzyć Menedżera komend (Command Manager), który dostępnia przeglądanie wszystkich zdefiniowanych w projekcie cech (Features), a wybierając jedną z nich – wprowadzić jej element do pliku. Na rysunku 2 zaprezentowano wrysowanie drogi na mapę.

Sposoby wyboru narzędzi
Po wyborze opcji wrysowania drogi w oknie ustawień pracy narzędzi (Tool Settings Window) pojawia się zintegrowany zestaw informacji niezbędnych do pracy. Użytkownik może od razu ustawić wszystkie dane (parametry i atrybuty) dotyczące digitalizowanego elementu. Wybierając ikonę z Segment Modes, określa typ geometrii (łuki, linie proste) dla nowo wrysowywanego fragmentu drogi. Potem ustawia parametry pracy narzędzi oraz własność danej cechy (Feature) – typ drogi, co skutkuje doborem właściwych parametrów graficznych. Na zakończenie mamy cztery okienka edycji atrybutów tekstowych drogi. Wpisane tam informacje są formatowane i dopisywane do elementu grafiki jako dokument XML.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS