wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2005, Nr 2 (117) |


• Wrota Mazowsza, otwórzcie się! – rozmowa z geodetą województwa Krzysztofem Mączewskim • Wkrótce znów kontrola na miejscu • O Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS) pisze prof. Adam Linsenbarth • Z laserem pod ziemią • Zestawienie niwelatorów kodowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test zestawu do ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Wrota Mazowsza, otwórzcie się!

Z geodetą województwa Krzysztofem Mączewskim o tworzeniu Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska:
Podczas niedawnego seminarium na Politechnice Warszawskiej chwaliliście się państwo Mazowieckim Systemem Informacji Przestrzennej. Dla kogo on powstaje: dla urzędu czy dla obywatela?

Krzysztof Mączewski: Wprawdzie tworzony jest po to, żeby skuteczniej i racjonalniej zarządzać województwem, ale także – i co najmniej równorzędnie – po to, żeby społeczeństwu zapewnić lepszy dostęp do informacji o zagospodarowaniu Mazowsza i działaniach administracji publicznej oraz możliwość społecznej oceny podejmowanych decyzji. Już w tej pierwszej fazie wdrożenia informacje z bazy serwera Biura Geodety Województwa Mazowieckiego (BGWM) są ogólnie dostępne w internecie i korzysta z nich m.in. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej. Utwierdza nas to w przekonaniu, że idziemy we właściwym kierunku. Trudno na razie powiedzieć, żeby poszczególni obywatele sięgali do systemu. Staramy się jednak wyjść z nim do społeczeństwa i współdziałamy chociażby z „Kroniką Mazowiecką”, która publikuje różne nasze mapy tematyczne. Jedno z ostatnich opracowań dotyczy wypadków drogowych w powiatach. Można się z niego m.in. dowiedzieć, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Wróćmy jednak do początków.
Idea utworzenia Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej zrodziła się w roku 2000, co znalazło swój wyraz w uchwale Zarządu Województwa. Jej następstwem było wystąpienie do Ministerstwa Nauki i Informatyzacji o przyznanie środków na projekt celowy pod nazwą „System baz danych przestrzennych dla województwa mazowieckiego”. Prace naukowo-badawcze zostały zlecone zespołowi z Politechniki Warszawskiej działającemu pod kierownictwem profesora Stanisława Białousza. Tak się złożyło, że jestem od tamtego czasu czwartym geodetą województwa (po Józefie Kaliszu, Jerzym Albinie i Andrzeju Raczyńskim) i to mnie przypadło w udziale końcowe wdrożenie tej pracy.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS