wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 4
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Luty 2005, Nr 2 (117) |


• Wrota Mazowsza, otwórzcie się! – rozmowa z geodetą województwa Krzysztofem Mączewskim • Wkrótce znów kontrola na miejscu • O Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS) pisze prof. Adam Linsenbarth • Z laserem pod ziemią • Zestawienie niwelatorów kodowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test zestawu do ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Wrota Mazowsza, otwórzcie się!

Z geodetą województwa Krzysztofem Mączewskim o tworzeniu Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska:
Podczas niedawnego seminarium na Politechnice Warszawskiej chwaliliście się państwo Mazowieckim Systemem Informacji Przestrzennej. Dla kogo on powstaje: dla urzędu czy dla obywatela?

Krzysztof Mączewski: Wprawdzie tworzony jest po to, żeby skuteczniej i racjonalniej zarządzać województwem, ale także – i co najmniej równorzędnie – po to, żeby społeczeństwu zapewnić lepszy dostęp do informacji o zagospodarowaniu Mazowsza i działaniach administracji publicznej oraz możliwość społecznej oceny podejmowanych decyzji. Już w tej pierwszej fazie wdrożenia informacje z bazy serwera Biura Geodety Województwa Mazowieckiego (BGWM) są ogólnie dostępne w internecie i korzysta z nich m.in. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej. Utwierdza nas to w przekonaniu, że idziemy we właściwym kierunku. Trudno na razie powiedzieć, żeby poszczególni obywatele sięgali do systemu. Staramy się jednak wyjść z nim do społeczeństwa i współdziałamy chociażby z „Kroniką Mazowiecką”, która publikuje różne nasze mapy tematyczne. Jedno z ostatnich opracowań dotyczy wypadków drogowych w powiatach. Można się z niego m.in. dowiedzieć, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Wróćmy jednak do początków.
Idea utworzenia Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej zrodziła się w roku 2000, co znalazło swój wyraz w uchwale Zarządu Województwa. Jej następstwem było wystąpienie do Ministerstwa Nauki i Informatyzacji o przyznanie środków na projekt celowy pod nazwą „System baz danych przestrzennych dla województwa mazowieckiego”. Prace naukowo-badawcze zostały zlecone zespołowi z Politechniki Warszawskiej działającemu pod kierownictwem profesora Stanisława Białousza. Tak się złożyło, że jestem od tamtego czasu czwartym geodetą województwa (po Józefie Kaliszu, Jerzym Albinie i Andrzeju Raczyńskim) i to mnie przypadło w udziale końcowe wdrożenie tej pracy.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt