Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2008, Nr 1 (152) |


• Rozmowy: • z Jerzym Zielińskim z GUGiK o modelach baz topograficznych, • z Robertem Widzem (Intergraph Polska) o systemach EGiB • INSPIRE, czyli jak dogonić Europę • Laserowy skaning naziemny • Cyfrowe stacje fotogrametryczne • O operacji inżynierskiej sprzed 45 lat

powrót

Anna Wardziak

Gdzie szukać pieniędzy

Fundusze unijne 2007-2013 dla polskich przedsiębiorców

Od nowego roku również mali przedsiębiorcy będą mogli uzyskać bezzwrotne dotacje z nowych programów pomocowych Unii Europejskiej. Będą one wspierać przede wszystkim przedsięwzięcia innowacyjne, w tym także rozwój firm na starcie. Poziom pomocy finansowej może wynosić maksymalnie 70 proc. wartości inwestycji.

Z jakich nowych programów będą mogły skorzystać firmy? Największy, a zarazem skierowany bezpośrednio do przedsiębiorców i tzw. instytucji otoczenia biznesu jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG) z całkowitym budżetem w wysokości 9,7 mld euro, w tym 8,3 mld euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Cel główny tego programu sformułowano jako: „rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa”. Przedsiębiorców zainteresuje pewnie dziewięć działań Programu, za których wdrożenie będzie odpowiadała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w ramach czterech osi priorytetowych: 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii; 3. Kapitał dla innowacji; 4. Inwestycja w innowacyjne przedsięwzięcia; 5. Dyfuzja innowacji. Budżet tych działań to 2,6 mld euro, z czego 2,2 mld euro pochodzi ze środków EFRR, a 0,4 mld euro z budżetu państwa.

Drugim ważnym programem będzie Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) z budżetem blisko 11,5 mld euro, w tym środki EFRR w wysokości ponad 9,7 mld euro. Głównym celem programu jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej. Dla przedsiębiorców interesujące będą dwa działania w ramach priorytetu II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw”, które będzie wdrażać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Ich celem jest podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zwiększenie inwestowania w kapitał ludzki firm oraz poprawa jakości i dostępu do usług wspierających rozwój przedsiębiorczości. Budżet PARP na te działania wynosi 672 mln euro.

Spore możliwości dla mniejszych przedsiębiorców kryją się w 16 regionalnych programach operacyjnych (RPO) z łącznym budżetem blisko 20,5 mld euro. Innym programem, wspierającym m.in. firmy, jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Można również starać się o dotacje unijne na przedsięwzięcia związane z dostosowaniem firmy do wymogów ochrony środowiska, temu celowi mają służyć fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ).

Przedsiębiorcy z pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą starać się też o dotacje z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW); jego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego ściany wschodniej...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama