Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2008, Nr 1 (152) |


• Rozmowy: • z Jerzym Zielińskim z GUGiK o modelach baz topograficznych, • z Robertem Widzem (Intergraph Polska) o systemach EGiB • INSPIRE, czyli jak dogonić Europę • Laserowy skaning naziemny • Cyfrowe stacje fotogrametryczne • O operacji inżynierskiej sprzed 45 lat

powrót

Jerzy Turkiewicz

Skan ze zdjęciem

Laserowy skaning naziemny – nowe możliwości, nowe wyzwania

Pierwsze laserowe skanery naziemne pojawiły się na rynku pod koniec roku 1998. Atuty tych urządzeń to: technika pomiarów „bliskiego zasięgu”, duża szybkość zbierania danych, wydajność wynikająca z integracji instrumentu z oprogramowaniem, odporność na błędy spowodowane przez operatora, mobilność, bezpieczeństwo użytkowania i milimetrowa dokładność.

Szybko okazało się, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na realizację pomiarów inżynierskich skanerami laserowymi. Po paru latach można było wyraźnie określić warunki, w których skanery stały się bezkonkurencyjne w stosunku do innych metod pomiarowych (skomplikowane geometrie, powierzchnie, duża szczegółowość, zagęszczenie detali, wykonywane z daleka pomiary obiektów trudno dostępnych, pomiary obiektów aktywnych, w ciągłym użyciu, niebezpiecznych).

Technologia skaningu laserowego zys­kała także niebagatelne zalety biznesowe: minimalizacja ryzyka błędnego pomiaru (a więc niepowodzenia projektu), możliwość realizacji nieprecyzyjnie sformułowanych zadań i wprowadzania zmian w trakcie projektu (elastyczność danych), możliwość przeprowadzenia wcześniej niezdefiniowanych analiz obiektu, szybki czas wykonania pomiaru (brak konieczności przestoju urządzeń czy zamykania ciągów komunikacyjnych), możliwość użycia danych w wielu dyscyplinach.

W krótkim czasie skaning laserowy naziemny stał się nie tylko kolejną techniką pomiarową, ale umożliwił geodetom wkroczenie na nowe rynki, rozszerzając wachlarz ich usług. Wiele gorących dyskusji w środowisku wzbudza zagadnienie współistnienia (współzawodnictwa) skaningu laserowego i fotogrametrii cyfrowej...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydania GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama