Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2008, Nr 1 (152) |


• Rozmowy: • z Jerzym Zielińskim z GUGiK o modelach baz topograficznych, • z Robertem Widzem (Intergraph Polska) o systemach EGiB • INSPIRE, czyli jak dogonić Europę • Laserowy skaning naziemny • Cyfrowe stacje fotogrametryczne • O operacji inżynierskiej sprzed 45 lat

powrót

Zenon F. Poławski

GIS dla planistów

I Sympozjum Sieci Naukowej – Systemy Geoinformacyjne (Warszawa, 8 listopada 2007 r.) praktycznie w całości poświęcono tematyce wykorzystania geoinformacji w planowaniu przes­trzennym.

Systemy gromadzące informacje geoprzestrzenne są nowoczesnymi instrumentami sprzyjającymi efektywności ekonomicznej i sprawności zarządzania w gospodarce przestrzennej na wszystkich poziomach administracji terenowej (krajowym, regionalnym i lokalnym).

Zadanie wdrażania takich rozwiązań w poszczególnych jednostkach samorządowych i w organizacjach publicznych nie jest jednak łatwe. Problemem jest tu brak spójności geometrycznej oraz tematycznej między istniejącymi bazami danych przestrzennych. Jedynie radykalna likwidacja bałaganu w prowadzonych przez wiele instytucji bazach danych przestrzennych może poprawić sytuację. Dobrym wstępem może być opracowanie procedur integracji, standaryzacji i wizualizacji baz danych georeferencyjnych, co pozwoli w przyszłości na bezproblemowe korzys­tanie z istniejących zbiorów stworzonych w różnym czasie i w różnych systemach informatycznych.

Przezwyciężeniu wskazanych wyżej problemów (zbieranie w jednolitym standardzie danych przestrzennych i ich aktualizacja) może pomóc jeden z podstawowych instrumentów w rękach planowania przestrzennego. Mowa tu o monitoringu, którego cechą jest gromadzenie danych o planach w sposób umożliwiający prowadzenie bilansów terenów w części ofertowej i realizacyjnej. Monitoring powinien obejmować także pełen system planowania na wszystkich poziomach wskazanych przez ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przes­trzennym. Na przykład monitorując tereny wiejskie, należy zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia waloryzacji przestrzennej gleb w skali kraju i poszczególnych regionów, dynamikę ich zmian oraz określanie wpływu rolniczej i pozarolniczej działalności na stan obszarów wiejskich. Problematyka monitorowania kompleksów przyrodniczych, ekonomicznych, demograficznych i społecznych na poziomie regionalnym jest jeszcze bardziej skomplikowana. W większości przypadków krajowe oraz regionalne systemy informacji przestrzennej obejmują opracowania szczegółowe o wąskim zakresie tematycznym. Poza tym są one najczęściej zbiorami danych, do wykorzystania których niezbędne jest posiadanie oprogramowania GIS...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama