wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Karolina Kubiak

Geoadepci coraz słabsi?

Spotkanie na temat kształcenia geodetów w Domu Technika NOT w Warszawie, 16 kwietnia

Coraz powszechniejsza jest opinia, że wykształcenie geodety uległo deprecjacji, a uczelnie nie przystosowują programu kształcenia do potrzeb rynku. Przedsiębiorcy uważają, że staże w firmach są niepotrzebne, ponieważ uczelnia powinna przygotować studentów tak, by mogli wykonywać pracę. – Uczelnia nie jest w stanie spełnić oczekiwań firm, by kształcić studentów zgodnie z chwilowymi wymaganiami, bo te za rok mogą się zmienić – zaoponował dr Ryszard Preuss. Dyskusja, której celem było nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami a firmami geoinformatycznymi, była burzliwa.

Idea spotkania na temat kształcenia geodetów w polskim systemie nauczania zrodziła się podczas Walnego Zgromadzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej. Według coraz powszechniejszej opinii wykształcenie geodety uległo deprecjacji, a uczelnie nie przystosowują programu kształcenia geodetów do potrzeb rynku. W efekcie absolwenci są słabo przygotowani do wykonywania zawodu.

Doświadczenia szefów poszczególnych firm geodezyjnych związane z zatrudnianiem świeżo upieczonych magistrów są bardzo złe. Osoby te nie potrafiły sporządzać szkiców polowych, nie wiedziały jak obsłużyć GPS, nie znały prostego oprogramowania, nie rozróżniały nawet układów odniesienia. – Roczny czy półroczny cykl szkoleń w firmach jest niepotrzebny, ponieważ uczelnia powinna ich przygotować tak, by mogli wykonywać pracę – podkreślił Wojciech Frankowski, prezes OPGK Gdańsk. – Zatrudniamy absolwentów geodezji i chcemy, żeby oni tymi fachowcami rzeczywiście byli – wtórował mu Zbigniew Głogowski, prezes OPGK Kraków.

Mocno zaoponował dr Ryszard Preuss, przewodniczący komisji ds. programu studiów na kierunku Geodezja i kartografia na Politechnice Warszawskiej. Jego zdaniem firm oferujących staże jest zbyt mało w stosunku do liczby studentów, a bez niezbędnej praktyki nikt nie zostanie fachowcem w swojej dziedzinie. – Uczelnia nie jest w stanie spełnić oczekiwań firm, by kształcić studentów zgodnie z chwilowymi wymaganiami, bo za rok wymagania te mogą się zmienić...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS