wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Adam Domagała

Z archeologami w Peru

W lutym ekipa polskich geodetów wyruszyła do Peru na pomiary preinkaskiego miasta Churajon prowadzone w ramach europejskiego projektu „Rio Tambo”.

Brak prądu i bieżącej wody, rozrzedzone górskie powietrze, ekstremalne warunki pogodowe – to tylko niektóre problemy, z jakimi musieli sobie radzić uczestnicy 7-osobowej wyprawy.

Wszystko zaczęło się dzięki znajomości z profesorem Janem Burdukiewiczem, który z pasją wprowadza swoich słuchaczy w tajniki archeologii, pokazując i omawiając niezliczone eksponaty odkopane na stanowiskach archeologicznych z całego świata. Z kolei unijny program „Rio Tambo” [patrz ramka na s. obok] otwiera praktycznie nieograniczone pole do wdrażania nowych technologii, takich jak TPS, GPS czy skaning laserowy. Dlatego nie zastanawiałem się ani chwili, kiedy padła propozycja, by w ramach tego programu sporządzić szczegółową dokumentację (plany sytuacyjno-wysokościowe) jednego z preinkaskich miast, które archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli kilka lat temu w Peru.

Przygotowania i podróż

Ponieważ nie znaliśmy obiektu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, a informacje o docelowej bazie, możliwościach logistycznych i aktualnej pogodzie nie były precyzyjne, musieliśmy być przygotowani na wszystko. Dobierając sprzęt, doszliśmy do wnios­ku, że najlepsze będą dwa odbiorniki GPS Leica Smartrover z własnymi modemami radiowymi, tachimetr Leica TCR407 oraz skaner Konica-Minolta do inwentaryzacji odkrytych eksponatów.

Istotną częścią przygotowań do wyprawy było także zadbanie o naszą kondycję. Największe zagrożenie stanowiła wysokość, na której mieliśmy prowadzić pomiary (2500-4900 m n.p.m.), gdyż rozrzedzone powietrze może skutecznie uniemożliwić wykonywanie jakichkolwiek prac wymagających wysiłku fizycznego. Inną trudnością, z którą trzeba było się liczyć, były przyzwyczajenia żywieniowe oraz odmienna flora bakteryjna. Niestety, jak się później okazało, wielu z nas doświadczyło kłopotów żołądkowych.

Do Ameryki Południowej lecieliśmy przez Berlin i Madryt. W Limie wylądowaliśmy o godz. 18 czasu lokalnego. Czekał już tam na nas główny realizator projektu profesor Józef Szykulski, dzięki któremu nasza wiedza o Ameryce Południowej, tamtejszych obyczajach i historii znacznie się wzbogaciła. Po całodniowym zwiedzaniu stolicy Peru ruszyliśmy dalej w 16-godzinną podróż autobusem wzdłuż Oceanu Spokojnego. Po pokonaniu 1100 km trasą „Panamericana” dotarliśmy do Arequipy – drugiego co do wielkości miasta Peru. Nasza główna baza znajdowała się w tamtejszym Muzeum Archeologicznym Uniwersytetu Santa Maria, którego wykładowcą jest właśnie profesor Józef Szykulski...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS