wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Marta Krywanis

Tropem sygnałów

Galileo i GPS: podobieństwa i różnice

Zarówno satelity GPS, jak i Galileo emitują sygnały, które trafiają do odbiorników na Ziemi bądź statkach kosmicznych na niskich orbitach. Szacuje się, że w 2020 roku liczba odbiorców może sięgnąć 3 miliardów. Przyjrzyjmy się więc bliżej satelitarnym sygnałom nawigacyjnym.

Zagadnienie zasługuje na uwagę, gdyż w marcu 2009 roku w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie stanęła stacja GESS (Galileo Experimental Sensor Station). Placówka ta będzie nieprzerwanie gromadziła sygnały wszystkich satelitów nawigacyjnych i przesyłała je do innych stacji GESS i do centrów kontroli. Współpraca Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) rozpoczęła się już na początku lat 90. Do tej pory nie byliśmy jednak angażowani w większe projekty kosmiczne. „porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym” zawarte w 2007 r. między rządem Rzeczpospolitej Polskiej i ESA otwiera nam drzwi do wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Aspekty polityczne

Galileo i GPS kształtują nowy model współpracy. Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznały konieczność współdziałania obydwu systemów nawigacji satelitarnej. Jednak droga do zawarcia porozumienia nie była prosta. Idea powstania konkurencyjnego dla GPS systemu nawigacyjnego wywołała liczne spory między Brukselą i Waszyngtonem. Amerykanie obawiali się, że sygnał Galileo zakłóci funkcjonowanie GPS. Dokładniej mówiąc, chodziło o szyfrowany sygnał GPS stworzony dla potrzeb armii amerykańskiej (M-code), który ma być używany już w 2012 roku.

W 2004 roku spór zażegnało „Porozumienie o promocji, warunkach i wykorzystaniu systemów nawigacji satelitarnej Galileo i GPS oraz związanych z nimi zastosowań”. – Nie byliśmy zobowiązani do współpracy z USA, ale posiadanie w pełni kompatybilnego systemu jest korzystne dla obu rynków – powiedział Rene Oosterlinck, szef Departamentu Nawigacji w Europejskiej Agencji Kos­micznej. Ostatecznie ustalono, że 30 satelitów Galileo będzie korzystało z modulacji BOC(1,1) – Binary Offset Carrier. przedstawiciele ESA, którzy początkowo chcieli zastosować oferujący większą precyzję standard BOC(1.5,1.5), w końcu zdecydowali się na ustępstwa.

Kwestia modulacji sygnału Galileo nie została jeszcze całkowicie zamknięta. Od momentu podpisania porozumienia w 2004 r. naukowcy wciąż dyskutowali o nowej modulacji, będącej alternatywą BOC(1,1), której powstanie nie naruszyłoby warunków porozumienia z USA. 26 czerwca 2007 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska podpisały porozumienie o wspólnym sygnale dla użytku cywilnego – modulowanym za pomocą MBOC (Multiplexed Binary Offset Carrier). Było ono wynikiem licznych dyskusji na temat modulacji sygnału Galileo w paś­mie E1/L1, wykorzystywanym również przez GPS. Efektem tego porozumienia było zatwierdzenie „Planu Sygnału Systemu Galileo dla pierwszej generacji”...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS