Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2009, Nr 5 (168) |


• Prof. Lubomir Baran – wspomnienie • Rozmowa ze Zbigniewem Głogowskim, szefem OPGK Kraków • Co powiedziano, a czego nie w Elblągu • Spotkanie geodetów Europy • Raport POZGEO • Gdzie studiować?

powrót

Marta Krywanis

Tropem sygnałów

Galileo i GPS: podobieństwa i różnice

Zarówno satelity GPS, jak i Galileo emitują sygnały, które trafiają do odbiorników na Ziemi bądź statkach kosmicznych na niskich orbitach. Szacuje się, że w 2020 roku liczba odbiorców może sięgnąć 3 miliardów. Przyjrzyjmy się więc bliżej satelitarnym sygnałom nawigacyjnym.

Zagadnienie zasługuje na uwagę, gdyż w marcu 2009 roku w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie stanęła stacja GESS (Galileo Experimental Sensor Station). Placówka ta będzie nieprzerwanie gromadziła sygnały wszystkich satelitów nawigacyjnych i przesyłała je do innych stacji GESS i do centrów kontroli. Współpraca Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) rozpoczęła się już na początku lat 90. Do tej pory nie byliśmy jednak angażowani w większe projekty kosmiczne. „porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym” zawarte w 2007 r. między rządem Rzeczpospolitej Polskiej i ESA otwiera nam drzwi do wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Aspekty polityczne

Galileo i GPS kształtują nowy model współpracy. Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznały konieczność współdziałania obydwu systemów nawigacji satelitarnej. Jednak droga do zawarcia porozumienia nie była prosta. Idea powstania konkurencyjnego dla GPS systemu nawigacyjnego wywołała liczne spory między Brukselą i Waszyngtonem. Amerykanie obawiali się, że sygnał Galileo zakłóci funkcjonowanie GPS. Dokładniej mówiąc, chodziło o szyfrowany sygnał GPS stworzony dla potrzeb armii amerykańskiej (M-code), który ma być używany już w 2012 roku.

W 2004 roku spór zażegnało „Porozumienie o promocji, warunkach i wykorzystaniu systemów nawigacji satelitarnej Galileo i GPS oraz związanych z nimi zastosowań”. – Nie byliśmy zobowiązani do współpracy z USA, ale posiadanie w pełni kompatybilnego systemu jest korzystne dla obu rynków – powiedział Rene Oosterlinck, szef Departamentu Nawigacji w Europejskiej Agencji Kos­micznej. Ostatecznie ustalono, że 30 satelitów Galileo będzie korzystało z modulacji BOC(1,1) – Binary Offset Carrier. przedstawiciele ESA, którzy początkowo chcieli zastosować oferujący większą precyzję standard BOC(1.5,1.5), w końcu zdecydowali się na ustępstwa.

Kwestia modulacji sygnału Galileo nie została jeszcze całkowicie zamknięta. Od momentu podpisania porozumienia w 2004 r. naukowcy wciąż dyskutowali o nowej modulacji, będącej alternatywą BOC(1,1), której powstanie nie naruszyłoby warunków porozumienia z USA. 26 czerwca 2007 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska podpisały porozumienie o wspólnym sygnale dla użytku cywilnego – modulowanym za pomocą MBOC (Multiplexed Binary Offset Carrier). Było ono wynikiem licznych dyskusji na temat modulacji sygnału Galileo w paś­mie E1/L1, wykorzystywanym również przez GPS. Efektem tego porozumienia było zatwierdzenie „Planu Sygnału Systemu Galileo dla pierwszej generacji”...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS