Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Maciej Wrona

Testowy poligon na moście

Na moście Siekierkowskim w Warszawie przeprowadzono badania będące kontynuacją prac zainicjowanych w 2006 r. przez Centrum Geomatyki Stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej i dotyczących monitorowania konstrukcji budowlanych z wykorzystaniem nowoczesnych sensorów rejestrujących przemieszczenia w czasie rzeczywistym.

Do tej pory przeprowadzono kilka testów w warunkach laboratoryjnych oraz na konkretnych obiektach (most Siekierkowski, most im. Obrońców Modlina 1939 r. w Zakroczymiu). Badania te bazowały jednak tylko na wykorzystaniu wysokoczęstotliwościowych pomiarów GNSS. Ich pozytywne wyniki pozwoliły na rozwinięcie koncepcji i zainicjowanie kolejnego testu, który ma pokazać możliwości oceny konstrukcji budowlanej na podstawie danych pozyskanych różnymi metodami pomiarowymi, bez konieczności wyłączania jej z eksploatacji. Badania tego typu zalicza się do interdyscyplinarnych, a ich przeprowadzenie, oprócz dużej ilości sprzętu pomiarowego, wymaga dobrej logistyki.

Do testu na moście Siekierkowskim (17 sierpnia 2009 r.) zaproszono instytucje naukowe (Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie), firmy komercyjne (WPG S.A., Leica Geosystems Polska, National Instruments Polska) oraz Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Eksperyment poprzedziła kilkugodzinna instalacja urządzeń i czujników. Poligon obejmował most oraz jego najbliższe sąsiedztwo. Rozmieszczono aparaturę pomiarową, w tym cztery odbiorniki bazowe GNSS poza konstrukcją samego mostu. Rejestrację danych rozpoczęto o godzinie 13 i zakończono o 20.

Zespół CGS WAT odpowiadał za koordynację eksperymentu i pomiary w technologii GNSS. W wybranych punktach mostu umieszczono odbiorniki Trimble 5700 i SPS (881 i 851) rejestrujące dane z częstotliwością 10 i 20 Hz. Dane satelitarne posłużą do wyznaczenia przemieszczeń wybranych elementów konstrukcji wywołanych ruchem ulicznym. Z ramienia CGS WAT w przedsięwzięciu uczestniczyli: prof. Mariusz Figurski – kierownik projektu, Maciej Wrona – kierownik ds. logistyki (fot. powyżej) oraz: Karolina Szafranek, Marcin Gałuszkiewicz i Andrzej Araszkiewicz...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS