Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zysk z WMS

Na początku lutego br. PODGiK w Aleksandrowie Kujawskim własnymi siłami uruchomił portal kartograficzny i serwer WMS oferujący m.in. dostęp do EGiB i mapy zasadniczej. Jak się szybko okazało, taki serwis to dla lokalnych władz nie tylko prestiż, ale czysty zysk.

Na początku sierpnia „Gazeta Pomorska” doniosła, że mieszkańcy gminy Aleksandrów Kujawski zasypali lokalne władze lawiną skarg i zażaleń, gdyż naliczono im wyższe podatki od nieruchomości. Marek Buczko, skarbnik gminy, pytany o skalę problemu, odpowiada, że od początku roku sporządzono około 500 takich korekt. Wójt Andrzej Olszewski uspokaja jednak, że zaistniała sytuacja to nie wymysł władz gminnych, lecz efekt porządków w ewidencji gruntów i budynków. Sytuacja wynikła z faktu, że w ostatnich latach wokół Aleksandrowa Kujawskiego powstało wiele budynków jednorodzinnych, część z nich zbudowano na terenach zakwalifikowanych jako rolne. Dzięki digitalizacji i aktualizacji danych geodezyjnych oraz zamieszczeniu ich w serwisie mapowym i serwerze WMS urzędnicy mogli szybko porównać dokumenty ze stanem faktycznym oraz dokonać korekt podatków od nieruchomości. Prace inwentaryzacyjne kontynuowane są w kolejnych częściach powiatu. Można się więc spodziewać kolejnych korekt, a co za tym idzie – większych wpływów do kasy gmin powiatu aleksandrowskiego...

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS