Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Sebastian Różycki

GIS na terroryzm

Rosnące zagrożenie terroryzmem i klęskami żywiołowymi sprawia, że i służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo sięgają po coraz bardziej zaawansowane aplikacje GIS. Prace badawcze nad tego typu rozwiązaniami prowadzone są również w Polsce.

Budową systemów zarządzających bezpieczeństwem zajmują się obecnie zarówno jednostki administracji, jak i firmy komercyjne. Większość prac skupia się na rozwijaniu rozwiązań do powiadamiania o zagrożeniach i komunikacji pomiędzy centrami zarządzania, choć tematyka koordynacji i kierowania działaniami ratowniczymi jest na krajowych konferencjach poruszana równie chętnie.

Równolegle zauważa się wzrost znaczenia informacji przestrzennej w zarządzaniu kryzysowym. Systemy wykorzystujące dane w postaci wektorowej oraz rastrowej już funkcjonują lub są oferowane przez firmy komercyjne jako gotowe produkty. Rozwiązania te pozwalają na przeprowadzanie prostych analiz przestrzennych dotyczących m.in.: zapytań do bazy danych, wybierania najkrótszych dróg dojazdu czy buforowania. Pojawia się również tendencja do wykorzystywania danych trójwymiarowych, szczególnie modeli miast. Służą one nie tylko do prostych wizualizacji, gdyż dzięki oprogramowaniu pozwalającemu na przeprowadzanie złożonych analiz przestrzennych w wielu centrach efektywnie wspomagają podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS