Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Łukasz Paluchowski

Ujrzeć niewidoczne

Wykrywanie obiektów sztucznych z tła naturalnego

Mimo szybkiego rozwoju technologii teledetekcyjnych, naukowcy przez długi czas nie byli w stanie wykrywać niektórych obiektów. Rewolucyjne w tej dziedzinie okazały się zobrazowania hiperspektralne. Choć badania nad ich wykorzystaniem mają stosunkowo krótkią historię, już teraz dają bardzo obiecujące wyniki.

Począwszy od 1972 r., kiedy wystrzelono pierwszą satelitarną platformę wielospektralną Landsat 1, zobrazowania takie są wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki. Sukces tej misji (a także innych sensorów wielospektralnych) wraz z rozwojem technik fotograficznych przyczynił się do stworzenia technologii hiperspektralnej (HSI – Hyper Spectral Imagery). Obydwie technologie są pasywne, a więc zależne od oświetlenia słonecznego lub innych źródeł światła. Jednak w przeciwieństwie do wielospektralnych, sensory hiperspektralne rejestrują informacje o dużo lepszej rozdzielczości spektralnej, w bardzo wąskich, często stycznych zakresach widma. Zwiększenie próbkowania spektrum elektromagnetycznego przez wzrost liczby kanałów rejestracji oraz podniesienia rozdzielczości spektralnej do 10-20 nm prowadzi do znacznego wzrostu szczegółowości danych. Dzięki temu wiele zadań niemożliwych do rozwiązania przy użyciu techniki wielospektralnej realizuje się z wykorzystaniem zobrazowań hiperspektralnych (np. detekcja broni chemicznej lub biologicznej, kontrola zniszczeń i infrastruktury podziemnej, a także analiza tła w celu wykrycia obiektów sztucznych). Z względu na szeroki zakres zastosowań technologia ta staje się jednym z najpotężniejszych i najszybciej rozwijających się źródeł danych obrazowych.

Sensory hiperspektralne umieszczane są aktualnie na wszelkiego rodzaju platformach – powszechnie wykorzystywane są zobrazowania satelitarne oraz lotnicze. Natomiast naziemne systemy obrazujące nadal pozostają bardzo nowatorskim rozwiązaniem. Są one wciąż ulepszane i przewiduje się, że w przyszłości będą stanowiły konkurencję dla powszechnie stosowanych spektrometrów polowych...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS