Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Jacek Czulak, Rafał Morawiec

Laser w szybie

Wdrożenie nowoczesnej metody pomiaru parametrów geometrii obudowy szybu i jego wyposażenia

Opracowany w Polsce system pomiaru szybów został wyróżniony złotym medalem na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii „Brussels Innova 2008”, a także przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Laserowy system kontroli parametrów geometrii rury szybowej i zbrojenia szybowego umożliwia dokładne wytyczanie bezwzględnego pionu optycznego do wykonywania pomiarów oraz ciągłą kontrolę stabilności tego pionu. Układ detekcyjny pozwala na precyzyjny pomiar położenia prowadnika naczynia szybowego względem plamki laserowej i rejestrację danych.

Zastąpienie pionów mechanicznych pionami optycznymi przy prowadzeniu prac geodezyjnych w szybach górniczych sprzyja uzyskaniu zdecydowanej poprawy warunków ruchowych i ekonomicznych prowadzenia kontroli wyposażenia i obudowy szybowej. Istotne jest, aby wyeliminować z technologii pomiaru błędy grube i systematyczne. Przedsiębiorstwo Miernictwa Górniczego Sp. z o.o. (PMG) z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) opracowały w tym celu innowacyjne urządzenie do prowadzenia pomiarów. Środki finansowe na badania przemysłowe, badania przedkonkurencyjne oraz prace wdrożeniowo-inwestycyjne zostały częściowo wyłożone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nowa metoda pomiarowa pozwoliła wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów sektora górniczego. Zgodnie bowiem z punktem 5.13.9.6 załącznika nr 4 do rozporządzenia ministra gospodarki z 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych [1, 2], w terminach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego, w zależności od warunków lokalnych i spokoju jazdy naczyń wyciągowych, lecz nie rzadziej niż co 5 lat, powinny być przeprowadzane badania stanu technicznego obudowy szybu oraz kontrolne pomiary:
1. geometrii obudowy szybu oraz elementów jego zbrojenia, o których mowa w punkcie 5.13.8 załącznika,
2. prostoliniowości torów prowadzenia naczyń oraz wymiarów określonych w...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS