Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Ryszard Malina, Marian Kowalczyk

Jak zlikwidować dualizm?

Granice nieruchomości w geodezji katastralnej – temat do dyskusji dla geodetów i prawników

Autorzy artykułu proponują, aby dla ewolucyjnego zniesienia „dualizmu” granic (ewidencyjnych i prawnych) decyzje o zatwierdzeniu podziału nieruchomości skutkowały uznaniem granic zewnętrznych i wewnętrznych podzielonej nieruchomości za granice prawne.

W systemie ewidencji gruntów i budynków (EGiB) funkcjonują dwa rodzaje granic: • granice działek ujawnione uprzednio w ewidencji gruntów, • granice ustalone według stanu prawnego nieruchomości.
Granice działek ujawnione uprzednio w ewidencji gruntów zostały wyznaczone w trakcie ustalania stanu władania w latach 1950-70, podczas zakładania EGiB. Ustalenie przebiegu tych granic polegało wówczas na pomiarze w terenie stanu użytkowania na gruncie na podstawie wskazań zainteresowanych stron, bez obowiązku okazywania właściwych dokumentów prawnych. Nie są to granice, które wyznaczają w terenie zasięg prawa własności do nieruchomości gruntowej; są jednak rejestrowane i uwidaczniane w operacie EGiB w państwowym zasobie geodezyjno-kartograficznym (pzgik). Określane są także jako granice według stanu faktycznego [Hycner, 2004] albo jako granice ewidencyjne [Wolanin, 2006].

Jednym z atrybutów praw rzeczowych, jakimi są własność i użytkowanie wieczys­te, jest granica prawna nieruchomości [Berliński, Hycner, 1999]. Granica ustalona według stanu prawnego nieruchomości to sytuacyjnie jednoznacznie określona granica, ustalona w toku postępowania geodezyjno-administracyjnego albo sądowego, zakończonego ostateczną decyzją administracyjną lub prawomocnym orzeczeniem sądowym, wydanymi w ramach przeprowadzonego: rozgraniczenia nieruchomości, podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości, scalenia i (lub) wymiany gruntów, wywłaszczenia gruntów, pozostałych prac geodezyjnych, których wyniki zostały przyjęte do pzgik i były wykorzystane następnie w innych niż wymienione postępowaniach administracyjnych zakończonych ostatecznymi decyzjami administracyjnymi lub prawomocnymi orzeczeniami sądowymi, prac geodezyjnych dotyczących założenia, modernizacji lub aktualizacji operatu EGiB, poprzedzonych protokolarnym ustaleniem granic nieruchomości...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS