Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2009, Nr 10 (173) |


• O geodezji w Collegium Varsoviense • Na Intergeo w Karlsruhe po kryzysie ani śladu • O zmianach w nauczaniu zawodu geodety • Przegląd oprogramowania do publikacji map w internecie • Spotkanie CLGE w Rzymie • Wyznaczanie kopca Esterki na podstawie dawnych map

powrót

Jerzy Królikowski

Era Web GIS

Zestawienie oprogramowania do publikacji map w internecie

Obserwując krajowe i międzynarodowe konferencje geoinformatyczne, a także przeglądając oferty producentów GIS, łatwo dostrzec, że dominujące dotychczas programy desktopowe są systematycznie wypierane przez tzw. Web GIS, czyli GIS przez internet. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są możliwości tego typu aplikacji.

Opublikowany w sier­pniu raport Daratechu pokazał, że mimo światowego kryzysu sektor GIS nie odnotował w tym roku strat. Jest to jedna z wielu przesłanek świadczących o tym, że zapotrzebowanie na dane przestrzenne stale rośnie. Jednak, jak pokazało zestawienie komercyjnych programów desktop GIS (GEODETA 6/2009), licencja na przeciętny program tego typu to koszt rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Gdy coraz więcej firm i urzędów musi pracować na danych przestrzennych, koszt zakupu niezbędnych aplikacji GIS i przeszkolenia personelu z zakresu ich obsługi staje się poważną barierą.

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest zakup oprogramowania Web GIS, dzięki czemu funkcjonalność programów geoinformacyjnych może być oferowana przez zwykłą przeglądarkę internetową. Łat­wość wykorzystania i niski koszt utrzymania sprawiają, że na rynku tego typu aplikacji konkurencja staje się coraz większa, choć w porównaniu z kilkuset programami desktop GIS wybór jest nadal skromny...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS