wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

Paweł J. Kowalski

MwS, czyli M@py w sieci

Nowy standard kartograficzny

Za akronimem MwS kryje się inicjatywa Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrekcji i pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to kierowana do wszystkich aktywnych użytkowników geoinformacji propozycja nowego standardu rozpowszechniania wiedzy kartograficznej.

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o kierowcach, którzy zabłądzili prowadzeni głosem systemu nawigacji samochodowej. Przybywa też zadziwionych właścicieli nieruchomości, którzy odnaleźli swój dom w serwisie internetowym, ale w innym miejscu, niż się spodziewali, albo nie odnaleźli w ogóle. Zdarzają się także dużo poważniejsze skutki wadliwych produktów kartograficznych – wystarczy chociażby wspomnieć błędnie wyznaczony przebieg granicy państwowej w serwisie Google Maps, który stał się pretekstem zbrojnej inwazji Nikaragui na terytorium Kostaryki.
Te przykłady nie są bynajmniej dowodem regresji sztuki kartograficznej. Od wieków wybuchały międzynarodowe konflikty z powodu mniej lub bardziej świadomie fałszowanych dokumentów kartograficznych, a kierujący pojazdami gubili drogę. Zostały one jednak przytoczone na wstępie jako symptom znaczących zmian na rynku usług i produktów kartograficznych (Ormeling, 2009). Zmiany te wymagają podjęcia bardzo konkretnych działań edukacyjnych ukierunkowanych na świadome korzystanie z nowoczesnych narzędzi kartograficznych. Dyskusja podjęta w minionym roku na łamach GEODETY (Opach, 2009a, 2009b) znalazła swoją kontynuację podczas niedawnego seminarium w Zakopanem...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS