Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

Paweł J. Kowalski

MwS, czyli M@py w sieci

Nowy standard kartograficzny

Za akronimem MwS kryje się inicjatywa Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrekcji i pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to kierowana do wszystkich aktywnych użytkowników geoinformacji propozycja nowego standardu rozpowszechniania wiedzy kartograficznej.

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o kierowcach, którzy zabłądzili prowadzeni głosem systemu nawigacji samochodowej. Przybywa też zadziwionych właścicieli nieruchomości, którzy odnaleźli swój dom w serwisie internetowym, ale w innym miejscu, niż się spodziewali, albo nie odnaleźli w ogóle. Zdarzają się także dużo poważniejsze skutki wadliwych produktów kartograficznych – wystarczy chociażby wspomnieć błędnie wyznaczony przebieg granicy państwowej w serwisie Google Maps, który stał się pretekstem zbrojnej inwazji Nikaragui na terytorium Kostaryki.
Te przykłady nie są bynajmniej dowodem regresji sztuki kartograficznej. Od wieków wybuchały międzynarodowe konflikty z powodu mniej lub bardziej świadomie fałszowanych dokumentów kartograficznych, a kierujący pojazdami gubili drogę. Zostały one jednak przytoczone na wstępie jako symptom znaczących zmian na rynku usług i produktów kartograficznych (Ormeling, 2009). Zmiany te wymagają podjęcia bardzo konkretnych działań edukacyjnych ukierunkowanych na świadome korzystanie z nowoczesnych narzędzi kartograficznych. Dyskusja podjęta w minionym roku na łamach GEODETY (Opach, 2009a, 2009b) znalazła swoją kontynuację podczas niedawnego seminarium w Zakopanem...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS