wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

INSPIRE jak śnieżna kula

XX Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej z cyklu „Geoinformacja w Polsce”, Warszawa, 4-6 listopada

Już w blisko 100 wiadomościach opublikowanych w tym roku na Geoforum.pl padło słowo INSPIRE. Najważniejszym forum wymiany poglądów na temat dyrektywy była konferencja Komisji Europejskiej „INSPIRE jako ramy współpracy” zorganizowana w czerwcu w Krakowie (670 uczestników z 50 krajów!). Rok upływający pod hasłem INSPIRE podsumowała jubileuszowa XX Konferencja PTIP w Warszawie.

Z jednej strony w opublikowanych przez JRC w Isprze wynikach pierwszego monitoringu wdrażania dyrektywy INSPIRE Polska lokuje się w środku unijnej stawki. Z drugiej zaś Komisja Europejska pozywa nas do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z powodu niewprowadzenia pełnej transpozycji tej dyrektywy. Jak jest naprawdę? Zdaniem Jolanty Orlińskiej, głównego geodety kraju, kompletną transpozycję dyrektywy INSPIRE na grunt polski mamy już za sobą. Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej obowiązuje od 7 czerwca br., ogłoszone zostały też dwa akty wykonawcze, trwa intensywne wdrażanie jej przepisów. Niemal natychmiast po wejściu w życie ustawy GUGiK odnotował ogromne zainteresowanie infrastrukturą oraz jej zasobami informacyjnymi. Zapotrzebowanie na dane w postaci elektronicznej jest duże zarówno ze strony administracji, jak i podmiotów gospodarczych – ocenia główny geodeta kraju.
Dominik Kopczewski z GUGiK przedstawił politykę urzędu ukierunkowaną przez krajowe i europejskie dokumenty programowe dotyczące IIP, takie jak „Raport Polska 2030”, „Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce
do 2013 r.”, „Europejska Agenda Cyfrowa” czy wreszcie projekt rządowego programu działań w geodezji i kartografii 2010-2018. Ten ostatni dokument wyznacza mapę drogową budowy zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz zapewnienia do nich dostępu zgodnego z ideą społeczeństwa informacyjnego. Prace z tego zakresu są już w toku (projekty: Geoportal 2, GBDOT, TERYT2 czy ISOK)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS