Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

K. Brzostowski, A. Foks-Ryznar, P. Sitek, R. Zdunek

Odbiornik dla ratownika

Ocena przydatności wybranych modułów GNSS na potrzeby lokalizacji elementów systemu PROTEUS

Celem projektu o nazwie PROTEUS „Zintegrowany Mobilny System Wspomagający Działania Antykryzysowe i Antyterrorystyczne” jest stworzenie demonstratora systemu, który będzie oferował nową jakość działań w sytuacjach kryzysowych. System ma być odpowiedzią na wyzwania stojące przed służbami odpowiedzialnymi za ratownictwo, zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne. Projekt o wartości ponad 68 mln złotych, współfinansowany kwotą ponad 58 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w pierwszej osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, realizowany jest w bliskiej współpracy z użytkownikami końcowymi (straż pożarna, policja, służby antyterrorystyczne, centra zarządzania kryzysowego).
Na projekt PROTEUS składa się dziesięć głównych elementów:
1. Mobilne Centrum Dowodzenia (MCD),
2. Mobilne Centrum Operatorów Robotów (MCOR),
3. Mały Robot Mobilny,
4. Robot Mobilny o Zwiększonej Funkcjonalności,
5. Interwencyjny Robot Mobilny,
6. Przenośne Stanowiska Operatora Robota,
7. Bezzałogowy Samolot,
8. Przenośny Zestaw Czujników,
9. Nasobne Zestawy Czujników,
10. Symulator Robota Mobilnego.
W celu lepszego przeglądu sytuacji i bardziej efektywnej koordynacji wszystkich uczestników w akcji pozycje trzech robotów mobilnych, Przenośnego Zestawu Czujników i Nasobnego Zestawu Czujników ratowników będą wizualizowane w Mobilnym Centrum Dowodzenia oraz Mobilnym Centrum Operatorów Robotów. Oba te pojazdy zostaną wyposażone w dokładne mapy cyfrowe oraz urządzenia lokalizacyjne, przez co będzie znane wzajemne ich położenie. Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN jest odpowiedzialne za opracowanie koncepcji oraz budowę czujników lokalizacyjnych dla elementów systemu PROTEUS. Lokalizacja i nawigacja będą oparte głównie na globalnych systemach nawigacji satelitarnej (GNSS) wspieranych – na wybranych grupach elementów PROTEUSA – technikami inercjalnymi oraz zliczeniowymi...

fot. Porównanie najgorszego (u-blox LEA4P na żółto) i najlepszego (u-blox LEA 5H na czerwono) chipu GNSS podczas pomiaru kinematycznego na terenie CBK PAN

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS