Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2010, Nr 11 (186) |


• Intergeo 2010: Cała naprzód! • Rozmowa o projekcie norweskim z wicemarszałkiem woj. pomorskiego Wiesławem Byczkowskim i geodetą województwa Krystianem Kaczmarkiem • Rozmowa z prezesem OPGK w Olsztynie Waldemarem Klockiem nt. Centrum zarządzania danymi • Polska na tle Europy, czyli projekt EUPOS • Dogadajmy ...

powrót

Janusz Śledziński

Prace Międzynarodowego Komitetu Sterującego Projektu EUPOS

Zakładanie sieci EUPOS, nazwanej ASG-EUPOS, zostało w Polsce zakończone w czerwcu 2008 r. Z uruchomionych wówczas serwisów na razie bezpłatnie może korzystać każdy z blisko 7 tysięcy zarejestrowanych już użytkowników.

W październiku br. oficjalnie zakończyliśmy projekt EUPOS (European Position Determination Project). Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) zaplanował w związku z tym w Warszawie małą okolicznościową uroczystość połączoną z seminarium dla użytkowników, a także zorganizowanie 18. Konferencji Międzynarodowego Komitetu Sterującego EUPOS (International EUPOS Steering Committee). Była okazja, aby powspominać, z jakimi trudnościami borykaliśmy się przez kilkadziesiąt lat, aby wreszcie uzyskać nowoczesną infrastrukturę satelitarną stawiającą Polskę w rzędzie najbardziej rozwiniętych geodezyjnie krajów świata.
Od wczesnych lat 60. ubiegłego stulecia nasza służba geodezyjna starała się o unowocześnienie krajowej infrastruktury geodezyjnej przystosowanej do wykorzystywania nowoczesnych technik satelitarnych. Na zlecenie GUGiK opracowano kilka ekspertyz i raportów, z których jednoznacznie wynikała potrzeba założenia w Polsce podstawowej sieci punktów (stacji) odniesienia, która ujednoliciłyby wszystkie problemy związane z systemami odniesienia. Pomysłów tych nie dało się zrealizować głównie ze względu na brak środków, a sytuację odmieniło dopiero nasze przystąpienie do Unii Europejskiej i związane z tym możliwości wykorzystania finansów unijnych.

W marcu 2002 roku Polska została zaproszona na konferencję krajów europejskich do Berlina, na której powstał projekt utworzenia w Europie Środkowej i Wschodniej jednolitej sieci wielofunkcyjnych satelitarnych stacji referencyjnych. Konferencję zorganizował Departament Geodezji Senatu Berlina przy współudziale Europejskiej Akademii ds. Rozwoju Miast w Berlinie. Każdy kraj proszono o przedstawienie sytuacji dotyczącej istniejącej infrastruktury geodezyjnej oraz złożenie deklaracji co do chęci uczestnictwa w pracach nad założeniem sieci stacji referencyjnych w Europie. Referat programowy Jerzego Albina (ówczesnego głównego geodety kraju) i Janusza Śledzińskiego (autora niniejszego artykułu) National Report of Poland wyrażał zdecydowaną wolę niezwłocznego przystąpienia do budowy systemu stacji referencyjnych na terenie Polski.
W Berlinie powołano Komitet Założycielski, przemianowany wkrótce (na pierwszej konferencji Komitetu w Warszawie w lipcu 2002 r.) na Międzynarodowy Komitet Sterujący (MKS) Projektu EUPOS. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele wszystkich krajów, które budują sieci EUPOS. Ciało to liczy obecnie ponad 20 członków (patrz ramka obok), a przedstawicielem Polski jest z ramienia GUGiK prof. Janusz Śledziński.
Liczba krajów wyrażających chęć przystąpienia do projektu EUPOS stale wzrasta, akces zgłosiły nawet kraje azjatyckie (np. Mołdawia i Kazachstan). Obecnie (październik 2010) w programie EUPOS uczestniczą: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Federacja Rosyjska, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia (mająca status obserwatora), Ukraina, Węgry oraz niemiecki land Berlin.
...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY 

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS