wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

ZSRR, Bliskim Wsch. i Włochy

- «« « część 3 z 6 » »»
W kwietniu, maju i czerwcu 1944 r. na podstawie unacześnionych przez angielskie jednostki geograficzne materiałów drukowano mapy (dwubarwne, trójbarwne i czterobarwne) w skali 1:25 000. W tym samym czasie wydawano także mapy opracowane z większym udziałem Polaków. Dotyczyło to np. map użytych podczas walk o Monte Cassino SHEET II NE, na których obok nadruku „Druk 12 Kompania Geograficzna, Maj 1944” pojawia się napis „D-CA SAP. II KORPUSU wg informacji uzyskanych do dnia 29 kwietnia 1944 r.” oraz legenda odnosząca się do unacześnień zaznaczonych kolorem czerwonym. Ze względu na przeznaczenie dla różnych rodzajów wojsk nanoszono na mapy inne informacje, np. „Nadruk orientacyjny terenu dla pojazdów pancernych”. Mapy te zawierały specjalne klucze znaków umownych, nadrukowywanych kolorem pomarańczowym (przeszkody przeciwpancerne, przejścia w przeszkodach, szerokość nawierzchni dróg i charakter ich nawierzchni). Wśród map Włoch w skali 1:25 000, wydanych przez kompanię, były mapy przeznaczone dla 2 Korpusu, które oprócz napisów w języku polskim (na mapie i poza jej ramką) miały w legendzie klucz angielskich znaków opisany po polsku „Umowne znaki wojskowe używane przy opisywaniu zdjęć lotniczych i przy nadrukach map”.

22 marca szef służby geograficznej skierował plutony pomiarowe do rejonu Filignano, gdzie miały zgłosić się do dyspozycji dowódcy artylerii korpusu. Plutony otrzymały zadanie sprawdzenia, czy wszystkie pułki artylerii pracują w jednym układzie współrzędnych prostokątnych płaskich; miały również sprawdzić azymuty dozorów, a następnie wyznaczyć współrzędne celów. 2 kwietnia jedna z grup pomiarowych została w czasie obserwacji po raz pierwszy ostrzelana przez Niemców. 3 kwietnia mjr Leonard Szymkiewicz nakazał dowódcy, aby 1 pluton pomiarowy przeszedł do dyspozycji szefa służby geograficznej 8. armii. Miał on wspólnie z 49. Kompanią Geograficzną (angielską) wykonywać prace pomiarowe pod Monte Cassino.

Pułkownik Dzikiewicz relacjonuje tak powyższą działalność: Czwartego kwietnia, w parę dni po naszym przyjeździe (do San Vittone de Luzio) położonej 10 km od Monte Cassino, odbyła się odprawa, na której kpt. Nield - zgodnie z rozkazem szefa służby geograficznej 8. armii - zlecił pierwszemu plutonowi pomiarowemu założenie sieci triangulacyjnej na obszarze Monte Cassino - Monte Cairo (w ten sposób mieliśmy zweryfikować katalogi współrzędnych punktów triangulacyjnych, opracowane aż w Waszyngtonie), a następnie zagęszczenie jej i wyznaczenie na potrzeby artylerii, celów po stronie nieprzyjaciela. Obecny na odprawie kapitan Bentley, dowódca plutonów pomiarowych 49. kompanii geograficznej, otrzymał zadanie wykonania podstawowych prac na odcinku obejmującym dolinę rzeki Liro, aż do wzgórz po jej przeciwległej stronie. Byliśmy więc pierwszym plutonem, któremu powierzono prace pomiarowe na terenie przyszłego natarcia 2. Korpusu Polskiego.

Pluton wykonywał prace w czterech zespołach pomiarowych, w bardzo trudnych warunkach terenowych – często konieczne było wejście na szczyty, w obserwacji zaś przeszkadzały gęste mgły i dymy.

11 kwietnia 49. Kompania Geograficzna przekazała plutonom pomiarowym 12. Kompanii Geograficznej komplet zdjęć lotniczych i fotoszkice wykonane w skali 1:10 000 z przeznaczeniem do określenia współrzędnych celów dla artylerii. 17 kwietnia przeprowadzono kontrolę prac wykonywanych przez plutony pomiarowe, w której uczestniczyli: szef służby geograficznej 8. armii oraz szef służby geograficznej 2. Korpusu. Kontrola wypadła bardzo dobrze; w związku z tym zapadła decyzja, aby 12. Kompania Geograficzna przejęła do zabezpieczenia geograficznego z dniem 26 kwietnia cały rejon działania 2 Korpusu. Rozpoczęło się samodzielne wykonywanie wszystkich zadań związanych z dostarczaniem map, danych geodezyjnych i innych dokumentów obejmujących teren przyszłych walk. Plutony pomiarowe w czasie walk o Monte Cassino dowiązywały stanowiska ogniowe artylerii, określały azymuty do prowadzenia ognia, a przede wszystkim określały współrzędne celów na podstawie zdjęć lotniczych, fotoplanów i fotoszkiców.

Podczas natarcia na Monte Cassino – pisze B. Dzikiewicz – mój pluton pomiarowy nie miał chwili wytchnienia. Wykonywał prace w terenach najbardziej niebezpiecznych. Pomiary musiały być prowadzone na wysuniętych stanowiskach, pod ostrzałem artylerii niemieckiej. Należało więc to czynić szybko, żeby nie ściągnąć uwagi nieprzyjacielskich obserwatorów. Siłą rzeczy zacieśniało się współdziałanie z grupą artylerii. Kilka razy w ciągu dnia, a nawet częściej, przysyłano do nas motocyklistę po współrzędne celów rozpoznanych na zdjęciach. (...) Warunki obserwacji ciągle się pogarszały; wskutek dymów i mgły widoczność była zła. Pomiarowcy pracowali bardzo ciężko, całymi dniami tkwili na punktach osnowy geodezyjnej, aby wykorzystać każdy moment lepszej pogody i wykonać obserwacje niezbędne do wyznaczenia współrzędnych potrzebnych artylerii. Późno wracali do oddziału, a wczesnym rankiem znów musieli wyjeżdżać na stanowiska.

część 3 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS