Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-25| GNSS, Geodezja, GIS, Imprezy

Monitorowanie i sieci najważniejsze

Dwudniowa konferencja „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” dedykowana pamięci prof. Stanisława Pachuty, niezmordowanego animatora jej poprzednich edycji, przekroczyła półmetek. W Małej Auli Politechniki Warszawskiej zjawili się nie tylko synowie profesora (Wojciech i Andrzej, który przewodniczył obradom), ale także wnuk Kamil.


Monitorowanie i sieci najważniejsze
Dominującym tematem pierwszego dnia konferencji okazało się monitorowanie konstrukcji inżynierskich, głównie mostów oraz wysokich budowli. Geodezja dysponuje w tym zakresie całym arsenałem środków obejmującym obok tachimetrów elektronicznych także odbiorniki GNSS, naziemne skanery laserowy czy inklinometry. Wdzięcznym obiektem badań okazały się mosty w Bratysławie. Jan Erdelyi ze Słowackiego Uniwersytetu Technicznego przedstawił początkowy pomiar mostu na ulicy Bojnickiej wykonany w technologii skanowania laserowego. Natomiast zainteresowanie jego kolegi z tej samej uczelni Alojza Kopacika wzbudziły mosty Nowy (badania podczas prób obciążeniowych) i Apollo (monitorowanie długoterminowe).

Jeśli chodzi o doświadczenia polskie, to przedstawiciele Centrum Geomatyki Stosowanej WAT pod kierunkiem prof. Mariusza Figurskiego prowadzili badania nie tylko na Moście Siekierkowskim w Warszawie czy Moście im. Obrońców Modlina, ale także na żelbetowym kominie Elektrowni Kawęczyn o wysokości, bagatela, 300 metrów. Krzysztof Karsznia z firmy Leica Geosystems poszedł krok dalej, proponując standaryzację i zarządzanie ryzykiem w zintegrowanych systemach monitorowania. Przedstawił efekty prac związanych z identyfikacją zagrożeń oraz czynników zakłócających pomiary geodezyjne, a także z budowaniem map zagrożeń.

Problemem numer dwa było tworzenie jak najdoskonalszych sieci geodezyjnych. Teoretycznie zagadnienie rozebrali profesorowie z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej: Witold Prószyński (Przykład analiz wiarygodności dla stochastycznego połączenia sieci) oraz Edward Nowak (Projektowanie niezawodnościowe sieci geodezyjnych poprzez harmonizację dokładnościową obserwacji). Praktycznym sposobem eliminowania horyzontalnej refrakcji tunelowej zajęła się natomiast para profesorów: Henryk Bryś (Politechnika Krakowska) oraz Edward Osada (Dolnośląska Szkoła Wyższa). Na przykładzie tunelu o długości 12,6 km pokazali oni, jak w istotny sposób uprościć prace geodezyjne, zachowując wymagane dokładności.

Ostatnie przygotowania przed sesją posterową

I jeszcze krótko o ASG-EUPOS. Zofia Rzepecka z UWM w Olsztynie przedstawiała wyniki porównań współrzędnych uzyskanych w latach 2008 i 2010 z wykorzystaniem serwisu POZGEO w Lubińsko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. O ile wyniki mieszczą się w założeniach (do 10 cm), to ze względu na zawodność serwisu tylko dla niewielu punktów udało się wyznaczyć położenie zarówno dla 2008, jak i 2010 roku. Prowadzone właśnie przez GUGiK prace nad poprawieniem tego serwisu są więc, zdaniem autorki, jak najbardziej uzasadnione. Natomiast Ryszard Szpunar i Paweł Rzucidło podjęli próbę wykorzystania ASG-EUPOS do sterowania i nawigacji latającej platformy bezzałogowej.

Prezentacjom referatów i posterów w pierwszym dniu konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu geodezyjnego, głównie odbiorników GNSS, zorganizowana przez sponsorów. Każda z firm miała kilka minut na zaprezentowanie się uczestnikom spotkania. W imieniu Geopryzmatu z Raszyna ofertę Ashtecha przedstawił Jean-Marc Ferre, dyrektor sprzedaży dla rynku EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Eryk Lipiński z GPS.PL proponował produkty firm CHC i NovAtel oraz zapraszał do nowej siedziby w Warszawie, która zostanie otwarta w najbliższych dniach. Natomiast Tomasz Czerski omówił pokrótce ofertę urządzeń marek Stonex, Amberg i Optech oferowanych przez Czerski Trade Polska.

Jean-Marc Ferre, dyrektor sprzedaży dla rynku EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) firmy Ashtech, oraz Janusz Zawiliński (Geopryzmat)

Organizatorami jubileuszowej XX Konferencji NT „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” (Warszawa–Białobrzegi, 24-25 marca) są Sekcja Geodezji Inżynieryjnej Komitetu Geodezji PAN, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Wśród licznych uczestników i gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm Józef Racki (prywatnie przyjaciel Stanisława Pachuty), rektor PW prof. Włodzimierz Kurnik oraz reprezentujący głównego geodetę kraju Jerzy Zieliński z GUGiK. W zeszycie streszczeń ujęto 96 referatów (z czego 68 przedstawiono w postaci posterów).

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS