Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-03-17 | Geodezja

Jak emigrować, to do Norwegii

Jeżeli polski inżynier miałby możliwość podjęcia pracy za granicą, to najchętniej wyjechałby do Norwegii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bank Danych o Inżynierach wśród kadry technicznej w lutym 2011 roku. W badaniu wzięło udział 930 inżynierów.


Ilustracja: Jak emigrować, to do Norwegii
Na drugiej pozycji znalazły się Niemcy – aż 20,4 % specjalistów wybrało ten kraj jako najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia pracownika. Jakie korzyści wynikają z wyjazdu za granicę, czym kuszą zagraniczni pracodawcy polskich inżynierów? Przede wszystkim w bogatszych krajach są dobre warunki pracy oraz wysokie zarobki.

Norwegia, na którą zagłosowało 27,9% inżynierów, jest jednym z najbogatszych państw świata z bardzo stabilną sytuacją gospodarczą. Nie mniej jednak brakuje tam pracowników w wielu gałęziach gospodarki, w tym w branży budowlanej, wydobywczej, IT. By wyjechać do Norwegii, nie trzeba mieć wizy, mimo iż ten kraj nie należy do Unii Europejskiej. Warto też zaznaczyć, że większość Skandynawów mówi po angielsku, dlatego znajomość języka norweskiego od inżynierów nie jest wymagana.

Niemcy od dawna są migracyjnym celem Polaków, a w najbliższej przyszłości prognozowane jest nasilenie drenażu mózgów za Odrę w związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy. Już od 1 maja br. będzie można tam pracować bez żadnych ograniczeń. Do podjęcia pracy w Niemczech polskich inżynierów zachęca wyższy standard życia oraz zarobki, które należą do najwyższych w UE. Inżynierowie łatwo znajdą pracę w Niemczech, pod warunkiem, że znają język niemiecki.

Podobnie jest w Holandii, na którą zagłosowało 10,7% ankietowanych. Stabilna gospodarka, wysokie zarobki. Najbardziej pożądani są specjaliści z branży wytwórczej i budowlanej. Bezrobocie w Holandii plasuje się na poziomie 2-4%, co powoduje trudności ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Dlatego inżynierowie łatwo znajdują tam pracę, a na korzyść Polaków przemawia dodatkowo kreatywność i nie standardowe myślenie.

Szwecja (10,6% głosów) charakteryzuje się dobrymi warunkami socjalnymi, atrakcyjnymi zarobkami, ale też wysokimi kosztami utrzymania. Poszukiwani są tam fachowcy w branży chemicznej (najstarsza branża w Szwecji), energetycznej oraz elektromaszynowej. Produkcja maszyn i urządzeń elektrycznych jest najbardziej rozwiniętą gałęzią przemysłu.

9,1% inżynierów, którzy wzięli udział w głosowaniu, zdecydowałoby się na pracę w Wielkiej Brytanii. Wielu polskich fachowców z powodzeniem znajduje pracę w Anglii. Ma to związek z niedoborem specjalistów technicznych oraz wysokimi oczekiwaniami płacowymi miejscowych kandydatów. Żeby zdobyć dobrą pracę, trzeba mieć nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale też bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, w tym języka branżowego. Warto zaznaczyć, iż większość firm szuka pracowników raczej na stałe niż na krótki okres czasu.

Z sondażu wynika, że wciąż atrakcyjna dla inżynierów jest Dania (8,7%) – położona niedaleko Polski, wysoko rozwinięta gospodarczo. Dania cechuje się bardzo chłonnym rynkiem pracy oraz o wiele wyższymi pensjami niż w Niemczech czy Francji. Jest krajem bardzo przyjaznym emigrantom – na przykład pracownicy z zagranicy mają prawo do bezpłatnych kursów języka duńskiego oraz służby zdrowia.

12,6% specjalistów zagłosowało na inny kraj – ostatnio pojawia się dużo ofert z Belgii dla informatyków, z kolei Francja poszukuje inżynierów specjalizujących się w budowie dróg, mostów i konstrukcji stalowych. Nadal atrakcyjna jest praca w USA, Kanadzie i Australii. Ostatnio popularne są także wyjazdy do krajów rozwijających się – Brazylii, Rosji czy Chin.

Źródło: BDI


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

firma w norwgii Klara jaką masz firmę? Kowal - fajnie, że Ci się udało, ale tak to chyba już jest , że dobry fachowiec broni się sam i musi się udać. fajnie, powodzenia!
  
Firma w Norwegii Hej! z wlasnego dosiwadczenia wiem ze to nie tak latwo, tym bardziej nie znasz jezyka, tamtejszego prawa gospodarczego moze byc trudno... ja skorzystalam z uslug norwegia consulting, polecila mi znajoma ktora prowadzi firmę w NO. Bardzo mi pomogli :)
  
własny biznes w norwegii Ja mam firmę budowlaną od trzech lat i nie narzekam, pracy jest bardzo dużo, oczywiście rynek nie wybacza partaczom i sporo firm w tym czasie się wykruszyło, ale jak jesteś solidny i uczciwy to masz prace gwarantowaną. Najlepiej na początku pójść do biura rachunkowego, ja poszedłem do norwegia consulting, pomogli załatwić formalności i do dziś prowadzą księgowość.
  
własny biznes w norwegii Jestem ciekaw jak idą interesy Polakom, którzy otworzyli własny biznes w Norwegii, w jakiej branży macie działalność i czy początki były trudne????
  
 1 



zobacz też:

Kobieta inżynier zarabia gorzej

Kobiety inżynier zarabiają średnio blisko 1 tys. zł mniej od mężczyzn, choć ich zarobki szybko rosną –...

BDI: ile geodeta zarobił we wrześniu?

Z opublikowanego przez Bank Danych o Inżynierach (BDI) raportu wynika, że od zeszłego roku pensje inżynierów...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Francuz Charles Borda jako jeden z pierwszych dokonał absolutnego pomiaru przyspieszenia siły ciężkości ?g??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Grebiennik
Dr. inż. Tomasz Grebiennik był wieloletnim nauczycielem akademickim Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz specjalistą z zakresu teorii wyrównania oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych. „Człowiek o niezwykłej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1949
W ZSRR wchodzi w życie rozporządzenie o jednolitych normach wydajności w robotach geodezyjnych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama