wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-17| Geodezja

Jak emigrować, to do Norwegii

Jeżeli polski inżynier miałby możliwość podjęcia pracy za granicą, to najchętniej wyjechałby do Norwegii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bank Danych o Inżynierach wśród kadry technicznej w lutym 2011 roku. W badaniu wzięło udział 930 inżynierów.


Jak emigrować, to do Norwegii
Na drugiej pozycji znalazły się Niemcy – aż 20,4 % specjalistów wybrało ten kraj jako najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia pracownika. Jakie korzyści wynikają z wyjazdu za granicę, czym kuszą zagraniczni pracodawcy polskich inżynierów? Przede wszystkim w bogatszych krajach są dobre warunki pracy oraz wysokie zarobki.

Norwegia, na którą zagłosowało 27,9% inżynierów, jest jednym z najbogatszych państw świata z bardzo stabilną sytuacją gospodarczą. Nie mniej jednak brakuje tam pracowników w wielu gałęziach gospodarki, w tym w branży budowlanej, wydobywczej, IT. By wyjechać do Norwegii, nie trzeba mieć wizy, mimo iż ten kraj nie należy do Unii Europejskiej. Warto też zaznaczyć, że większość Skandynawów mówi po angielsku, dlatego znajomość języka norweskiego od inżynierów nie jest wymagana.

Niemcy od dawna są migracyjnym celem Polaków, a w najbliższej przyszłości prognozowane jest nasilenie drenażu mózgów za Odrę w związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy. Już od 1 maja br. będzie można tam pracować bez żadnych ograniczeń. Do podjęcia pracy w Niemczech polskich inżynierów zachęca wyższy standard życia oraz zarobki, które należą do najwyższych w UE. Inżynierowie łatwo znajdą pracę w Niemczech, pod warunkiem, że znają język niemiecki.

Podobnie jest w Holandii, na którą zagłosowało 10,7% ankietowanych. Stabilna gospodarka, wysokie zarobki. Najbardziej pożądani są specjaliści z branży wytwórczej i budowlanej. Bezrobocie w Holandii plasuje się na poziomie 2-4%, co powoduje trudności ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Dlatego inżynierowie łatwo znajdują tam pracę, a na korzyść Polaków przemawia dodatkowo kreatywność i nie standardowe myślenie.

Szwecja (10,6% głosów) charakteryzuje się dobrymi warunkami socjalnymi, atrakcyjnymi zarobkami, ale też wysokimi kosztami utrzymania. Poszukiwani są tam fachowcy w branży chemicznej (najstarsza branża w Szwecji), energetycznej oraz elektromaszynowej. Produkcja maszyn i urządzeń elektrycznych jest najbardziej rozwiniętą gałęzią przemysłu.

9,1% inżynierów, którzy wzięli udział w głosowaniu, zdecydowałoby się na pracę w Wielkiej Brytanii. Wielu polskich fachowców z powodzeniem znajduje pracę w Anglii. Ma to związek z niedoborem specjalistów technicznych oraz wysokimi oczekiwaniami płacowymi miejscowych kandydatów. Żeby zdobyć dobrą pracę, trzeba mieć nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale też bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, w tym języka branżowego. Warto zaznaczyć, iż większość firm szuka pracowników raczej na stałe niż na krótki okres czasu.

Z sondażu wynika, że wciąż atrakcyjna dla inżynierów jest Dania (8,7%) – położona niedaleko Polski, wysoko rozwinięta gospodarczo. Dania cechuje się bardzo chłonnym rynkiem pracy oraz o wiele wyższymi pensjami niż w Niemczech czy Francji. Jest krajem bardzo przyjaznym emigrantom – na przykład pracownicy z zagranicy mają prawo do bezpłatnych kursów języka duńskiego oraz służby zdrowia.

12,6% specjalistów zagłosowało na inny kraj – ostatnio pojawia się dużo ofert z Belgii dla informatyków, z kolei Francja poszukuje inżynierów specjalizujących się w budowie dróg, mostów i konstrukcji stalowych. Nadal atrakcyjna jest praca w USA, Kanadzie i Australii. Ostatnio popularne są także wyjazdy do krajów rozwijających się – Brazylii, Rosji czy Chin.

Źródło: BDI


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
firma w norwgii Klara jaką masz firmę? Kowal - fajnie, że Ci się udało, ale tak to chyba już jest , że dobry fachowiec broni się sam i musi się udać. fajnie, powodzenia!
odpowiedz zgłoś
Firma w Norwegii Hej! z wlasnego dosiwadczenia wiem ze to nie tak latwo, tym bardziej nie znasz jezyka, tamtejszego prawa gospodarczego moze byc trudno... ja skorzystalam z uslug norwegia consulting, polecila mi znajoma ktora prowadzi firmę w NO. Bardzo mi pomogli :)
odpowiedz zgłoś
własny biznes w norwegii Ja mam firmę budowlaną od trzech lat i nie narzekam, pracy jest bardzo dużo, oczywiście rynek nie wybacza partaczom i sporo firm w tym czasie się wykruszyło, ale jak jesteś solidny i uczciwy to masz prace gwarantowaną. Najlepiej na początku pójść do biura rachunkowego, ja poszedłem do norwegia consulting, pomogli załatwić formalności i do dziś prowadzą księgowość.
odpowiedz zgłoś
własny biznes w norwegii Jestem ciekaw jak idą interesy Polakom, którzy otworzyli własny biznes w Norwegii, w jakiej branży macie działalność i czy początki były trudne????
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS