wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-15| GNSS

Wylądowali z EGNOS SoL

Dwa tygodnie po uruchomieniu usługi bezpieczeństwa życia EGNOS (SoL) na śląskim lotnisku Pyrzowice przeprowadzono pierwsze w kraju testy sprawdzające przydatność tego rozwiązania do lotów przy słabej widoczności.


Wylądowali z EGNOS SoL

Lądowanie wykonał samolot mieleckiej szkoły lotniczej Royal-Star Aero. Wkrótce analogiczne testy – prowadzone wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej – zostaną powtórzone także na lotniskach w Krakowie i Mielcu.

Dotychczas podejście do lądowania przy trudnych warunkach pogodowych mogło odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem radiowego sytemu ILS. Ten jest jednak na tyle drogi, że mogą sobie na niego pozwolić tylko największe lotniska.

Mniej zasobne porty już od dłuższego czasu pokładają nadzieję w systemach GNSS. Te jednak były dotychczas niedostatecznie wiarygodnie. Sytuację zmieniło oddanie do użytku 2 marca br. usługi EGNOS Safety of Life (SoL), która ma informować w ciągu najpóźniej 6 s o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu systemu GPS. Jak zapewnia ESA, szansa, że serwis ten nie zadziała poprawnie wynosi tylko 1 do 10 mln.

Dzięki EGNOS SoL i wdrożeniu specjalnych procedur podejścia do lądowania (odrębnej dla każdego lotniska), pilot może zejść bez widoczności ziemi nawet do 60 metrów ponad poziom lotniska. Choć ILS oferuje jeszcze większe możliwości, to wdrożenie EGNOS SoL nie wymaga inwestycji w infrastrukturę naziemną. Stąd usługą tą zainteresowanych jest już wiele lotnisk. Do końca tego roku procedury podejścia z EGNOS mają być gotowe dla portów Katowice-Pyrzowice, Mielec, Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice i Warszawa-Okęcie.

Usługę bezpieczeństwa życia oferuje także amerykański WAAS (Wide Area Augmentation System). Dzięki opracowaniu ponad 2 tys. procedur obecnie korzysta z niego już 40 tys. samolotów.

Źródło: PAP, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS