Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-13| Teledetekcja, Software, Instytucje

Piękne ortofoto Księżyca

Ponieważ z Ziemi widzimy tylko jedną stronę Księżyca, do 1959 roku, kiedy to wystartowała rosyjska sonda Łuna 3, nie mieliśmy wyobrażenia, jak wygląda jego niewidoczna dla nas część.


Piękne ortofoto Księżyca
Po zrobieniu zdjęć przez Łunę 3 dużym zaskoczeniem okazał się całkowity brak po drugiej stronie mórz księżycowych, czyli obszarów składających się z zastygłego wulkanicznego bazaltu, dominujących na widocznej części satelity. Dlaczego tak jest, nie wiadomo do dzisiaj. Pewne jest jedynie, że skorupa Księżyca po stronie niewidocznej jest grubsza, ale dlaczego? – jest to nadal polem naukowych dociekań.
Dzięki amerykańskiej misji Clementine (mały satelita, który krążył wokół Księżyca) w 1994 r. udało się uzyskać piękne mozaiki pokazujące powierzchnię Księżyca, jednak kąt padania promieni słonecznych nie pozwolił na opracowanie dokładnej topografii niewidocznej strony.

Dopiero kolejna sonda wysłana przez NASA – Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) dała szansę na poznanie szczegółowej topografii srebrzystego globu. Misja LRO rozpoczęła się w czerwcu 2009 roku. Od listopada 2009 r. do lutego 2011 r. sonda przesłała na Ziemię 15 tys. zdjęć wykonanych specjalną szerokokątną kamerą. Obrazy rejestrowano w siedmiu zakresach fal (321, 360, 450, 566, 604 i 689 nm) w pasie o szerokości 57 km, z orbity o wysokości 50 km.



Podstawowym zadaniem było dostarczenie materiału do zrobienia bazowej mapy monochromatycznej o rozdzielczości terenowej piksela rzędu 100 m. Istotne było jednak właściwe oświetlenie powierzchni globu (pod kątem 55°-70° do równika) dla jak najlepszej interpretacji morfologicznej. Każdego miesiąca LRO dostarczała zdjęcia obejmujące prawie całą powierzchnię Księżyca w odpowiednim oświetleniu. Co istotne, obrazy z sąsiednich orbit nakładały się na siebie, co umożliwiło stereoskopową obróbkę materiału. Jego przetwarzaniem zajęli się specjaliści z niemieckiej agencji kosmicznej (DLR).

Cała topograficzna mapa będzie gotowa i udostępniona w końcu tego roku. Kilka dni temu zespół misji pokazał wybrane osiem „arkuszy” mapy podstawowej, część w rzucie prostokątnym, część w stereograficznym (obszar biegunów).
Obrazy można obejrzeć, a także ściągnąć ze strony prezentującej dokonania misji LRO.

LROC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS