Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-12| Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii

Firma DigitalGlobe, operator wysokorozdzielczych satelitów, zamieściła pierwsze zdjęcia ukazujące skutki trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię 11 marca br.


Po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii <br />
fot. DigitalGlobe
fot. DigitalGlobe
Obrazy satelitarne z 12 marca pokazują skalę zniszczeń spowodowanych kataklizmem, m.in. w porcie w Sendai i elektrowni atomowej Fukushima Dai-ni.
Epicentrum trzęsienia ziemi, które nastąpiło 11 marca o godz. 14:46 czasu lokalnego, znajdowało się u wschodnich wybrzeży Japonii (38,3° szerokości północnej i 142,4° długości geograficznej wschodniej), w odległości 130 km na wschód od miasta Sendai i 373 km na północny-wschód od Tokio. Według amerykańskiej służby geologicznej wystąpiło ono na głębokości 24,4 km pod dnem morza i było poprzedzone serią dużych wstrząsów dwa dni wcześniej.

Amerykańska agencja NOAA zamieściła animację przedstawiającą rozprzestrzenianie się tsunami na Pacyfiku.




Z kolei japońska agencja meteorologiczna doniosła, że maksymalna wysokość fali tsunami wynosiła: 4,1 m w Kamaishi, 7,3 m w Soma (15:50 czasu lokalnego) i 4,2 m w Oarai.

W kolejnych godzinach fala oceaniczna dotarła tysiące kilometrów od Japonii. USGS podaje, że u wybrzeży wyspy Midway miała 1,27 m wysokości, na Hawajach – 1,74 m, Vanuatu – 0,69 m, a w Crescent City (Kalifornia) – 2,02 m.
Natomiast NASA opublikowała zdjęcia wykonane przez satelitę Terra 26 lutego i 12 marca br. Porównując obrazy widać zmiany, jakie nastąpiły w przebiegu linii brzegowej w rejonie miasta Sengai w wyniku przejścia tsunami.

Źródło: USGS, NOAA, DigitalGlobe, NASA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS