wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-20| Geodezja, Firma, Instytucje

Rusza TERYT 2

W siedzibie GUGiK w środę (19 stycznia) podpisano umowę na zebranie i weryfikację danych o granicach jednostek podziałów terytorialnych. Urząd wkrótce roześle listy do ODGiK-ów z prośbą o sprawną współpracę z wykonawcami zamówienia.


Rusza TERYT 2 <br />
fot. BS
fot. BS

Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, podkreśliła, że dane te będą cennym źródłem wiedzy dla wielu resortów, przedsiębiorców i obywateli. Wyraziła też nadzieję, że umowa zostanie zrealizowana w terminie i z dobrym rezultatem. Przedstawiciele GUGiK przyznali, że projekt nie usunie wszystkich rozbieżności, ale pozwoli lepiej kontrolować granice.

Reprezentanci firm zauważyli, że sprawna realizacja projektu zależy również od PODGiK-ów. I zaproponowali, żeby już teraz wystosować pismo do wszystkich geodetów powiatowych lub starostów z prośbą o sprawną współpracę z wykonawcami TERYT-u 2. – Takie pismo do wszystkich ośrodków wkrótce zostanie rozesłane – powiedział Marcin Leończyk – kierownik projektu.

Umowę podpisali: prezes OPGK Gdańsk Wojciech Frankowski, prezes OPGK Olsztyn Waldemar Klocek, wiceprezes OPGK Kraków Zbigniew Stefański. Przedstawiciele OPEGIEKA Elbląg podpiszą umowę w późniejszym terminie. Zobacz tabelkę z wynikami przetargu.

Termin realizacji zamówienia wynosi 12 miesięcy. Podzielono je na trzy etapy. Łączna wartość projektu to 46 mln zł, z czego 30,7 mln przeznaczono na zamówienia podstawowe.

Zamówienie obejmuje:
• aktualizację przebiegu granic obrębów ewidencyjnych wraz z analizą poprawności;
• wykazanie ewentualnych rozbieżności w przebiegu granic obrębów ewidencyjnych;
• określenie jednoznacznego przebiegu granic obrębów ewidencyjnych i uzgodnienie ich z właściwymi starostami;
• integrację opracowanych danych z innymi rejestrami (m.in. TERYT, PRNG);
• utworzenie bazy danych przebiegu granic jednostek podziałów terytorialnych;
• opracowanie dokumentacji technicznej.

Barbara Stefańska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ORTOGRAFIS Szanowny geodeto - nie kompromituj siebie i naszego zawodu, mature zapewnw masz, a moze tylko zasadnicze zawodowe???
 1 
odpowiedz zgłoś
teryt 4 i 5 w gminach miejsko-wiejskich rozróżnia obszary miejskie i wiejskie, ale nie jest kodem gminy. Tworzenie, w takich gminach, dwuch jednostek ewidencyjnych jest ewidentną wadą ewidencji. Nie dość, że zmiany dotyczące jednego gospodarstwa trzeba dwukrotnie wprowadzać w dwuch bazach, to jeszcze i gmina jako jedna jednostka administracyjna, prowadząca ewidencję podatkową w jednej bazie, musi korzystać z dwuch ewidencyjnych.
odpowiedz zgłoś
a tak teraz to coś namieszałeś. Teryt mówi o jednostkach administracyjnych i obszarach (miast, wiocha)wewnątrz tych jednostek. Wtedy gmina m-w ma kod 3, miasto w tej gminie 4 a wiochy 5. Żeby było jasne obszary te nie mają statusu gmin. Ewidencja w tym przypadku nie dzieli tylko TERYT dzieli.Jednostki ewidencyjne to jedn. powierzchniowe dla celów ewidencyjnych i posługiwanie się tym pojęciem zasadne jest tylko w świecie EGBiL. Ewidencja po prostu przyjęła za JE obszary z TERYTu. Służy to zapewne tylko celom statystyczny. Nie widzę właściwie sensu istnienia JE, obręby mogłyby być przypisane do gminy(z odpowiednim kodem) i tyle.
odpowiedz zgłoś
teryt Kody wynikają z TERYTU i dotyczą oznaczenia jednostek ADMINISTRACYJNYCH. Np. są dwie gminy Wysokie Mazowieckie. Miasto ma Burmistrza, a gmina wiejska ma Wójta. Wtedy można i należy używać kodów odpowiednio 4 lub 5. W przypadkach, kiedy nie ma podziału na gminę wiejską i miejską, tylko pozostaje gmina miejsko-wiejska, to kodem ADMINISTRACYJNYM jest cyfra 3. Ewidencja gruntów powinna to tylko przyjąć i nie dzielić jednej jednostki administracyjnej na dwie jednostki ewidencyjne, bo to nie ma sensu. Niczemu nie służy, a tylko przeszkadza.
odpowiedz zgłoś
miejsko-wiejskiej bo aznaim ma racje geodeci nie czają różnicy, podobnie z jednostką ewidencyjną i gminą PS. gminy miejsko-wiejskiej to 3 i tylko 3;)
odpowiedz zgłoś
Chyba zauważyli hihi zarówno kody 3 jak i 4 oraz 5 dotyczą gminy miejsko-wiejskiej więc ciekawi w czym kolega widzi problem?
odpowiedz zgłoś
teryt Ciegawe, czy tym razem decydenci geodezyjni zauważą, że kod gminy miejsko-wiejskiej, to nie 4, nie 5, nie 4 i 5, lecz 3!
odpowiedz zgłoś
ciekawe Tak sobie myślę o tym projekcie. Ruszą prace starostwa dadzą dane granice się wyprostuje (optymizm wielki) a potem każde starostwo będzie prowadziło swój kawałek. Po ilu latach takie dane się zdegradują tj. kiedy granice nie będą spójne. Obstawiam że po roku to już będzie duży problem.
odpowiedz zgłoś
wrażenie1 Oczywiście że firmy winny zarabiać duże pieniądze robiąc jak najmniej (lecz zgodnie z siwz). Po to są firmami dającymi zatrudnienie. Oczywiście iż najlepsze są takie ODGIK-i które dadzą wszystko gotowe - dlaczego nie.
odpowiedz zgłoś
Wrażenie Trudno oprzeć się wrażeniu, że firmy chcą zarobić duże pieniądze robiąc jak najmniej. Najlepsze by były takie ODGIK-i które dadzą wszystko gotowe.
odpowiedz zgłoś
no to teraz na ksero z mapy będziemy czekać dwa miesiące... bo teryt ruszył. Nie ma co biadolić, tylko brać się do roboty! KU CHWALE OJCZYZNY!
odpowiedz zgłoś
:) już się cieszę, że przyjdzie do nas taki list i z uśmiechem na ustach priorytetowo zaczniemy przygotowywać materiały :))
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS