Otwierająca jubileuszowe spotkanie zorganizowane w Pałacu Prymasowskim w Warszawie główny geodeta kraju Jolanta Orlińska (fot. poniżej) przedstawiła pokrótce historię polskiej geodezji, poczynając od projektu wykonania mapy całego kraju zaproponowanego przez Jana Śniadeckiego i Tadeusza Czackiego w 1790 roku. Niebagatelną rolę w ponaddwustuletnich dziejach polskiej geodezji odgrywa Główny Urząd Geodezji i Kartografii powołany do życia w marcu 1945 roku (początkowo jako Główny Urząd Pomiarów Kraju). Jolanta Orlińska przypomniała pierwszego prezesa urzędu (prof. Jana Piotrowskiego), zawirowania lat 50., likwidację GUGiK w roku 1987 oraz jego reaktywację dziesięć lat później. Szczególnie podkreśliła osiągnięcia centralnej administracji geodezyjnej w zaprowadzeniu ładu przestrzennego i zasługi w procesie informatyzacji kraju. W ostatnim okresie są one związane m.in. z wdrażaniem INSPIRE. Jak powiedziała, mamy jedną z najlepiej prowadzonych transpozycji tej dyrektywy w Europie.

Z kolei nawiązując do bieżących zadań, Jolanta Orlińska podkreśliła niebagatelną rolę młodego zespołu GUGiK w ich realizacji (średnia wieku nie przekracza 39 lat). Jednocześnie przypomniała, że na sukces tej instytucji składa się także praca jej poprzedników, między innymi przybyłych na uroczystość byłych głównych geodetów kraju: Wiesława Potrapeluka, Jerzego Albina i Remigiusza Piotrowskiego.
Minister Jerzy Miller zauważył, że geodeci są prekursorami nowoczesnego spojrzenia na administrację i jednocześnie strażnikami zasobu przyjaznego dla użytkownika. Stwierdził także, że istotne jest, na ile informacja gromadzona przez geodetów jest „otwarta” dla przeciętnego Polaka. Podkreślił wysoki autorytet urzędu. Jak powiedział na zakończenie, geodeci porządkują ważną część publicznej działalności, to zaś wymaga zaufania, które zdobywa się latami pracy.
Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości minister Jerzy Miller wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Geodezji i Kartografii geodetom, którzy mają szczególne osiągnięcia. Na liście odznaczonych znalazło się 27 osób:
Wacław Baran
Helena Bieniewska
Jarosław Bosy
Małgorzata Brzezińska
Sebastian Burdzy
Alicja Dorzak (na fot. poniżej)
Florian Dźwigałowski
Dariusz Felcenloben
Bogdan Głowiński
Dariusz Gotlib
Bolesław Gralak
Józefa Grodzicka
Andrzej Hopfer
Ryszard Hycner
Sabina Kacieszczenko
Alfred Kaniecki
Bogumił Koczot
Piotr Lech
Wojciech Michalski
Robert Olszewski
Cezary Przybylski
Witold Radzio
Mirosław Roszczypała
Krystyna Sobczyk-Kalemba
Wojciech Wilkowski
Stanisław Zaremba
Andrzej Zaręba

Wśród przybyłych na uroczystość byli m.in. także: szef służby cywilnej minister Sławomir Brodziński, wiceminister SWiA Tomasz Siemoniak, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej komandor Henryk Nitner, rektor WAT gen. Zygmunt Mierczyk, szef Oddziału Geodezji i Kartografii Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 SGWP płk Krzysztof Danilewicz, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek, prezes PTIP prof. Jerzy Gaździcki, wiceprezes SGP dr Andrzej Pachuta, przedstawiciele administracji geodezyjnej i pracownicy GUGiK. Spotkanie uświetnił występ kwartetu smyczkowego.
Zobacz zdjęcia z uroczystości