wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-12-17| Instytucje, Imprezy

Jubileusz GUGiK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Podczas jubileuszowej uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller powiedział do geodetów: Jestem pod wrażeniem tego, co państwo zrobili w ciągu ostatnich dwudziestu lat.


Jubileusz GUGiK

Otwierająca jubileuszowe spotkanie zorganizowane w Pałacu Prymasowskim w Warszawie główny geodeta kraju Jolanta Orlińska (fot. poniżej) przedstawiła pokrótce historię polskiej geodezji, poczynając od projektu wykonania mapy całego kraju zaproponowanego przez Jana Śniadeckiego i Tadeusza Czackiego w 1790 roku. Niebagatelną rolę w ponaddwustuletnich dziejach polskiej geodezji odgrywa Główny Urząd Geodezji i Kartografii powołany do życia w marcu 1945 roku (początkowo jako Główny Urząd Pomiarów Kraju). Jolanta Orlińska przypomniała pierwszego prezesa urzędu (prof. Jana Piotrowskiego), zawirowania lat 50., likwidację GUGiK w roku 1987 oraz jego reaktywację dziesięć lat później. Szczególnie podkreśliła osiągnięcia centralnej administracji geodezyjnej w zaprowadzeniu ładu przestrzennego i zasługi w procesie informatyzacji kraju. W ostatnim okresie są one związane m.in. z wdrażaniem INSPIRE. Jak powiedziała, mamy jedną z najlepiej prowadzonych transpozycji tej dyrektywy w Europie.

Z kolei nawiązując do bieżących zadań, Jolanta Orlińska podkreśliła niebagatelną rolę młodego zespołu GUGiK w ich realizacji (średnia wieku nie przekracza 39 lat). Jednocześnie przypomniała, że na sukces tej instytucji składa się także praca jej poprzedników, między innymi przybyłych na uroczystość byłych głównych geodetów kraju: Wiesława Potrapeluka, Jerzego Albina i Remigiusza Piotrowskiego.

Minister Jerzy Miller zauważył, że geodeci są prekursorami nowoczesnego spojrzenia na administrację i jednocześnie strażnikami zasobu przyjaznego dla użytkownika. Stwierdził także, że istotne jest, na ile informacja gromadzona przez geodetów jest „otwarta” dla przeciętnego Polaka. Podkreślił wysoki autorytet urzędu. Jak powiedział na zakończenie, geodeci porządkują ważną część publicznej działalności, to zaś wymaga zaufania, które zdobywa się latami pracy.

Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości minister Jerzy Miller wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Geodezji i Kartografii geodetom, którzy mają szczególne osiągnięcia. Na liście odznaczonych znalazło się 27 osób:
Wacław Baran
Helena Bieniewska
Jarosław Bosy
Małgorzata Brzezińska
Sebastian Burdzy
Alicja Dorzak (na fot. poniżej)
Florian Dźwigałowski
Dariusz Felcenloben
Bogdan Głowiński
Dariusz Gotlib
Bolesław Gralak
Józefa Grodzicka
Andrzej Hopfer
Ryszard Hycner
Sabina Kacieszczenko
Alfred Kaniecki
Bogumił Koczot
Piotr Lech
Wojciech Michalski
Robert Olszewski
Cezary Przybylski
Witold Radzio
Mirosław Roszczypała
Krystyna Sobczyk-Kalemba
Wojciech Wilkowski
Stanisław Zaremba
Andrzej Zaręba

Wśród przybyłych na uroczystość byli m.in. także: szef służby cywilnej minister Sławomir Brodziński, wiceminister SWiA Tomasz Siemoniak, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej komandor Henryk Nitner, rektor WAT gen. Zygmunt Mierczyk, szef Oddziału Geodezji i Kartografii Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 SGWP płk Krzysztof Danilewicz, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek, prezes PTIP prof. Jerzy Gaździcki, wiceprezes SGP dr Andrzej Pachuta, przedstawiciele administracji geodezyjnej i pracownicy GUGiK. Spotkanie uświetnił występ kwartetu smyczkowego.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szkoda Szkoda, że wiele bardzo zasłużonych i znanych osób takiego wyróżnienia nie otrzymało:-(
odpowiedz zgłoś
Googik Maps! Wielkie gratulacje dla odznaczonych ze szczególnym wskazaniem na kartografów w tym gronie. Dlaczego ta dyscyplina tylko w nazwie pozostała wymieniona?
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS