wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Akademia INSPIRE w Norwegii
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2010-12-03| GIS, Firma, Imprezy

Konferencja Esri: Polacy lubią GIS

49 referatów wygłoszonych drugiego dnia (2 grudnia) Krajowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania Esri świadczy o tym, że Polacy nie tylko polubili GIS, ale także świetnie radzą sobie z jego wdrażaniem i obsługą.


Konferencja Esri: Polacy lubią GIS

Jak jednak wspominał Marek Grzesiak z Polskiej Grupy Energetycznej, początki wcale nie były łatwe. Raptem 15 lat temu o GIS-ie mało kto słyszał, a pomysł jego wdrażania w przedsiębiorstwach traktowano raczej jako kosztowne fanaberie niż sposób na lepsze zarządzanie.

Wystąpienia drugiego dnia konferencji podzielono na cztery równoległe sesje. Na tej poświęconej bezpieczeństwu publicznemu dominowali przedstawiciele Wojska Polskiego. Ich zdaniem największym wyzwaniem dla żołnierzy pracujących z GIS-em jest obecnie zapanowanie nad ogromem informacji. Okazuje się bowiem, że wojsko zajmuje się nie tylko wykonywaniem map topograficznych czy przetwarzaniem zdjęć satelitarnych, lecz nawet kartowaniem wyników wyborów w strefie walk czy obliczaniem wskaźników biometeorologicznych.

Podczas sesji poświęconej ochronie środowiska wśród prelegentów przeważali przedstawiciele państwowych instytucji. Jednak niemal każdy z prezentowanych przez nich projektów był efektem szerszej współpracy – np. z firmami czy szkołami wyższymi. Optymizmem napawa też fakt, że efekty GIS-owych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska coraz częściej dostępne są publicznie, czego przykładem jest „Atlas siedlisk dla Bałtyku”, dostępny bezpłatnie w wersji elektronicznej.

Największa różnorodność panowała na sesji poświęconej zarządzaniu infrastrukturą. Oprogramowanie GIS, jak się okazuje, stało się codziennym narzędziem pracy m.in. w firmach energetycznych, telekomunikacyjnych, gazowych, wodociągowych czy na lotniskach. Ich przedstawiciele byli zgodni, że inwestycja w tego typu rozwiązania się opłaca, choć jest studnią bez dna.

Sesja na temat administracji publicznej była natomiast okazją do wyłowienia spośród kilkudziesięciu lokalnych geoportali wyjątkowych perełek. Jedną z nich jest gdański serwis wykonany przez firmę Archipelag.NET, który umożliwia mieszkańcom zaznaczanie na mapach różnych niedogodności – np. nieodśnieżonego chodnika. Hasło tegorocznej konferencji Esri Polska – „Wszyscy tworzymy GIS” – okazuje się więc jak najbardziej aktualne. Systemy informacji geograficznej coraz częściej tworzą bowiem nie tylko urzędnicy, przedsiębiorcy czy naukowcy, lecz także zwykli obywatele.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt