|2010-12-02|
GIS, Imprezy
Konferencja i 15 lat ESRI Polska
15-lecie istnienia obchodzi firma ESRI Polska, stąd wideożyczenia od szefa ESRI Inc. Jacka Dangermonda, wielki tort i występ Anny Marii Jopek podczas 9. Krajowej Konferencji Użytkowników Oprogramowania ESRI.
Mimo siarczystego mrozu na imprezę w warszawskim hotelu Sofitel-Victoria przybyło wczoraj (1 grudnia) ponad 500 osób z całego kraju. Lech Nowogrodzki (fot. obok), prezes ESRI Polska, otwierając konferencję, zapraszał do dzielenia się swymi pomysłami i spostrzeżeniami, gdyż taki jest główny cel dorocznych spotkań. Jak podkreślił, od lat niezmienne naczelną ideą firmy jest zaspokajanie potrzeb klientów, w czym pomaga właśnie wymiana wzajemnych doświadczeń. Z kolei szef ESRI Inc. Jack Dangermond w swym przesłaniu podkreślił rolę użytkowników w tworzeniu produktów firmy, zadeklarował także pełną kompatybilność oprogramowania ESRI z wymogami europejskiej dyrektywy INSPIRE.
Wojciech Gawecki (fot. obok), przybyły z centrali ESRI w Redlands, przybliżył filozofię działania firmy i jej najbliższe zamierzenia. Przypomniał także liczne narodowe i międzynarodowe inicjatywy związane z budową infrastruktur informacji przestrzennej oraz rolę geoinformacji we współczesnym świecie. Jak powiedział, efektywne wykorzystanie informacji geograficznej nie jest możliwe bez odpowiedzi na kilka kluczowych pytań: Jak właściwie zrozumieć informację? Jak przebrnąć przez terabajty danych? Jak udostępniać informacje? Odpowiedzią na wiele z nich jest właśnie GIS. Systemy informacji geograficznej obecne są dzisiaj w prawie każdej dziedzinie życia. Od ochrony środowiska i zarządzania po obronność i statystykę. Rozprzestrzenianiu się GIS pomagają internet i urządzenia mobilne. Jednakże planując swe systemy, producenci oprogramowania GIS muszą przede wszystkim sprostać wyzwaniom wynikającym z globalizacji i światowego charakteru niektórych zjawisk, z drugiej strony muszą zaspokajać jakże różnorodne, indywidualne wymagania użytkowników.
Jak rozległa jest tematyka, którą zajmuje się GIS, pokazały kolejne wystąpienia w pierwszym dniu konferencji. Przedstawiano zastosowanie oprogramowania ESRI m.in. w pracach związanych z inwentaryzacją Pałacu w Wilanowie, z ochroną przed lawinami w Karpatach i Sudetach, z zapewnieniem bezpieczeństwa przez Straż Miejską w Warszawie czy też integracją danych teledetekcyjnych z GIS i wykorzystaniem geoinformacji w rozwiązaniach mobilnych.
Jubileuszową imprezę uświetnił wieczorny występ Anny Marii Jopek i osłodził wielki tort. Przy okazji warto dodać, że od 1 grudnia ESRI używa nowego logo, zaś nazwę firmy będzie się pisało małymi literami. Dziś drugi dzień konferencji, w którym przewidziano kilkadziesiąt wystąpień w czterech sesjach tematycznych (Administracja publiczna, Ochrona środowiska, Zarządzanie infrastrukturą, Bezpieczeństwo publiczne i wojsko).
Więcej o jubileuszu i konferencji w styczniowym wydaniu GEODETY
Jerzy Przywara
|