wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-23| GIS, Instytucje

Jak KOBiDZ wdraża INSPIRE

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 listopada przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków zaprezentował szczegółowy harmonogram implementacji dyrektywy INSPIRE w tej instytucji.


Jak KOBiDZ wdraża INSPIRE

Zgodnie z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej minister kultury i dziedzictwa narodowego jest organem wiodącym w zakresie tematu danych przestrzennych dotyczących zabytków nieruchomych. Zadanie tworzenia założeń oraz praktycznego wdrożenie baz danych GIS zabytków nieruchomych i archeologicznych w Polsce minister powierzył KOBiDZ. Harmonogram prac związanych z tym przedsięwzięciem prezentuje się następująco:

1. opracowanie profilu metadanych dla serii danych związanych z reprezentacją zabytków nieruchomych architektonicznych i archeologicznych – 3 grudnia 2010 r.,
2. opracowanie profilu usług sieciowych – 3 grudnia 2010 r.,
3. opracowanie modelu pojęciowego danych o zabytkach – 31 grudnia 2010 r.,
4. opracowanie założeń do weryfikacji rejestrów zabytków nieruchomych archeologicznych i architektonicznych – 31 grudnia 2010 r.,
5. uruchomienie centralnego serwera danych udostępniającego informacje o lokalizacji zabytków – 9 listopada 2011 r. (serwis ten powinien umożliwiać przeglądanie danych),
6. wykonanie pełnej weryfikacji rejestru zabytków oraz udostępnienie pełnej informacji o zabytkach rejestrowych w sieci – czerwiec 2012 r.,
7. udostępnienie usług pobierania i transformacji – grudzień 2012 r..

Ze względu na napięty harmonogram prac związanych z INSPIRE (weryfikacji podlegać będzie 7,5 tys. zabytków archeologicznych i 65 tys. zabytków nieruchomych) KOBiDZ zwrócił się do głównego geodety kraju z prośbą o bezpośredni dostęp do zasobu geodezyjnego i kartograficznego w zakresie danych referencyjnych, które w olbrzymi sposób przyspieszą proces weryfikacji rejestru zabytków. Niezależnie nawiązana została także współpraca z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w zakresie szeroko zakrojonej współpracy nad wspólnym tematem danych przestrzennych – obszarami chronionymi.

Podczas konferencji przedstawiciele KOBiDZ zaprezentowali ponadto sposoby dokumentacji zabytków za pomocą skaningu laserowego oraz fotogrametrii cyfrowej. Pokazano sposoby oraz metodykę wykonywania dokumentacji za pomocą wybranych narzędzi posiadanych przez tę instytucję. Przedstawiono także efekty prac terenowych w postaci cząstkowych oraz końcowych etapów tworzenia dokumentacji za pomocą skanera laserowego.

Źródło: KOBiDZ, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS