wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
BARI '76
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2010-11-23| GIS, Instytucje

Jak KOBiDZ wdraża INSPIRE

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 listopada przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków zaprezentował szczegółowy harmonogram implementacji dyrektywy INSPIRE w tej instytucji.


Jak KOBiDZ wdraża INSPIRE

Zgodnie z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej minister kultury i dziedzictwa narodowego jest organem wiodącym w zakresie tematu danych przestrzennych dotyczących zabytków nieruchomych. Zadanie tworzenia założeń oraz praktycznego wdrożenie baz danych GIS zabytków nieruchomych i archeologicznych w Polsce minister powierzył KOBiDZ. Harmonogram prac związanych z tym przedsięwzięciem prezentuje się następująco:

1. opracowanie profilu metadanych dla serii danych związanych z reprezentacją zabytków nieruchomych architektonicznych i archeologicznych – 3 grudnia 2010 r.,
2. opracowanie profilu usług sieciowych – 3 grudnia 2010 r.,
3. opracowanie modelu pojęciowego danych o zabytkach – 31 grudnia 2010 r.,
4. opracowanie założeń do weryfikacji rejestrów zabytków nieruchomych archeologicznych i architektonicznych – 31 grudnia 2010 r.,
5. uruchomienie centralnego serwera danych udostępniającego informacje o lokalizacji zabytków – 9 listopada 2011 r. (serwis ten powinien umożliwiać przeglądanie danych),
6. wykonanie pełnej weryfikacji rejestru zabytków oraz udostępnienie pełnej informacji o zabytkach rejestrowych w sieci – czerwiec 2012 r.,
7. udostępnienie usług pobierania i transformacji – grudzień 2012 r..

Ze względu na napięty harmonogram prac związanych z INSPIRE (weryfikacji podlegać będzie 7,5 tys. zabytków archeologicznych i 65 tys. zabytków nieruchomych) KOBiDZ zwrócił się do głównego geodety kraju z prośbą o bezpośredni dostęp do zasobu geodezyjnego i kartograficznego w zakresie danych referencyjnych, które w olbrzymi sposób przyspieszą proces weryfikacji rejestru zabytków. Niezależnie nawiązana została także współpraca z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w zakresie szeroko zakrojonej współpracy nad wspólnym tematem danych przestrzennych – obszarami chronionymi.

Podczas konferencji przedstawiciele KOBiDZ zaprezentowali ponadto sposoby dokumentacji zabytków za pomocą skaningu laserowego oraz fotogrametrii cyfrowej. Pokazano sposoby oraz metodykę wykonywania dokumentacji za pomocą wybranych narzędzi posiadanych przez tę instytucję. Przedstawiono także efekty prac terenowych w postaci cząstkowych oraz końcowych etapów tworzenia dokumentacji za pomocą skanera laserowego.

Źródło: KOBiDZ, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt