Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-11-17 | GIS, Edukacja, Imprezy

Różnorodny dzień GIS na UW

Największa aula Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych wypełniona po brzegi – tak już po raz trzeci rozpoczęły się dziś (17 listopada) obchody Dnia GIS na Uniwersytecie Warszawskim.


Ilustracja: Różnorodny dzień GIS na UW

Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem sporej różnorodności tematycznej. Nie powinna ona jednak dziwić. Jak przekonywał bowiem dr hab. Artur Magnuszewski (prodziekan ds. naukowych WGiSR UW), na Uniwersytecie Warszawskim zainteresowanie systemami informacji geograficznej rośnie z roku na rok. Jednym z efektów tej fascynacji jest powstające właśnie konsorcjum wydziałów zainteresowanych wspólnymi GIS-owymi przedsięwzięciami naukowymi. Na razie przystąpiły do niego jednostki naukowe zajmujące się geografią, biologią, geologią i archeologią, a wkrótce powinny dołączyć kolejne.

Wśród kilkunastu referatów można było więc posłuchać m.in. o wykorzystaniu GIS-u w badaniach nad populacją rysia czy w codziennej pracy leśników lub przy delimitacji przestrzeni turystycznej. Jako że organizatorem imprezy była Katedra Kartografii UW, nie mogło na niej zabraknąć także zagadnień typowo kartograficznych. Mowa była m.in. o tajnikach generalizacji kartograficznej czy o coraz bardziej widocznym monopolu Google'a na mapy cyfrowe.

Sporo miejsca poświęcono w tym roku sieciowym rozwiązaniom GIS. Monika Rusztecka zaprezentowała, jak Centrum UNEP/GRID-Warszawa wykorzystuje tę technologię m.in. do promowania walorów turystycznych polskich Karpat, a dr Urszula Stępień zachęcała to korzystania z serwisu OneGeology. Rozważania nad web GIS-em podsumował Dominik Mikiewicz z Cartoninjas, przekonując, że przy tworzeniu tego typu rozwiązań obecnie ogranicza nas już tylko wyobraźnia.

Silną reprezentację na uniwersyteckim dniu GIS miał w tym roku polski oddział fundacji OSGeo. Borys Jurgiel zachwalał zalety wolnego oprogramowania Quantum GIS. Przybyły z Wrocławia dr Paweł Netzel zachęcał natomiast do korzystania z obecnego w Polsce już od 15 lat GRASS-a. Podczas warsztatów komputerowych zalety obu aplikacji można było zresztą zweryfikować w praktyce.

Jak co roku, nie zabrakło także przedstawicieli urzędów. Dr Maciej Rossa z GDOŚ przekonywał, że budowanie systemów informacji geograficznej bez metadanych obecnie nie ma już żadnego sensu. Marcin Ryczywolski z GUGiK zachęcał natomiast licznie zgromadzonych studentów i wykładowców do korzystania z mało popularnych jeszcze GIS-owych usług systemu ASG-EUPOS.

W przerwach między sesjami można było zapoznać się z ofertą sponsorów imprezy – zapytać o możliwości komercyjnych i wolnych aplikacji bądź kupić mapę lub atlas. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stoisko firmy RoboKopter, na którym można było obejrzeć model niewielkiego śmigłowca przeznaczonego m.in. do zadań teledetekcyjnych.

Wszystkie te atrakcje zmieściły się raptem w pięciu godzinach programu. Na tegorocznym dniu GIS zabrakło więc tylko czasu na nudę.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wow gościu wygląda jak szczurek (pierwszy od prawej)
  



zobacz też:

GIS Day zawitał na Uniwersytet Warszawski

Ponad 150 osób uczestniczyło w imprezie GIS Day zorganizowanej po raz pierwszy na Uniwersytecie...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
W 1643 r. Evangelista Torricelli, włoski fizyk i uczeŃ Galileusza, skonstruował barometr rtęciowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Julian Niebylski (1930-2021)

Julian Niebylski (1930-2021)
Twórca dyscypliny naukowej metrologia okrętowa, założyciel i wieloletni prezes zarządu firmy GEOMETR Sp. z o.o., profesor Politechniki Szczecińskiej. Urodził się 12 marca 1930 r. w Horodyszczu Wielkim koło Tarnopola. W 1958 r. ukończył studia na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
Opracowanie fotogrametryczne mapy granicy kolonii angielsko-belgijskich w Afryce (rejon dzisiejszej Republiki Południowej Afryki) wykonuje prywatna firma.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama