|2010-11-10|
Geodezja, Instytucje, Imprezy
Geodeci i humaniści razem dla Opatowa
Wizualizacja zabytkowych podziemi, interaktywna mapa powiatu, system inwentaryzacji cmentarzy – to niektóre z prac dyplomowych studentów geodezji i kartografii dotyczących Ziemi Opatowskiej. Zaprezentowano je na wczorajszym (9 listopada) seminarium naukowym w siedzibie tamtejszego starostwa.
Do Opatowa corocznie na praktyki zjeżdżają studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Jednym z efektów pracy ok. 300 osób jest inwentaryzacja tamtejszego cmentarza, która ma posłużyć jego zarządcom. Praktyki odbywają się w ramach współpracy nawiązanej w 2004 r. Opatowem interesują się również historycy. To niewielkie miasto, które 21 lat temu odzyskało prawa powiatu, ma bowiem długą i bogatą przeszłość. Z tymi terenami związany był średniowieczny kronikarz Wincenty Kadłubek. Od wczoraj opatowskie władze oficjalnie współpracują z KUL. Umowę podpisali: starosta Kazimierz Kotowski, geodeta powiatowy Mirosław Roszczypała i prorektor KUL prof. Józef F. Fert. Współdziałanie inżynierów i humanistów ma się przyczynić do rozwoju i promocji miejscowości. Jak mówił dr Zbigniew Piłat z lubelskiej uczelni, planowane jest opracowanie rekonstrukcji przestrzeni kulturowej Opatowa na przestrzeni czasu, przy udziale geodetów i historyków. Kolejnym krokiem byłoby utworzenie Muzeum Ziemi Opatowskiej.
Opatów jest geodetom dobrze znany. Od kliku lat w ramach stowarzyszenia GEOCENTRUM funkcjonuje tam Muzeum Geodezji i Kartografii prezentujące m.in. kolekcję Autografów – dawnych urządzeń służących do obróbki zdjęć lotniczych. W organizowaniu muzeum pomogli m.in. pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, która również od 2004 r. współpracuje z Opatowem. W tym mieście Mirosław Roszczypała organizuje spotkania opłatkowo-noworoczne będące okazją do spotkania środowiska geodezyjnego z całego kraju. W zeszłym roku tam też odbyły się Dni Geodezji. Geodeta powiatowy cieszy się – jak sam mówi – wsparciem starosty Kotowskiego, który osobiście angażuje się w różne inicjatywy. To w budynku starostwa działa Muzeum.
W czasie seminarium krótką prezentację na temat kierunków rozwoju kartografii mobilnej przedstawił dr Dariusz Gotlib z PW. Wystąpienie było skierowane głównie do młodzieży, która wypełniła salę po brzegi. Spotkanie składało się z części historycznej i geodezyjnej. Artur Lis, doktorant z KUL, przedstawił związki Wincentego Kadłubka z Ziemią Opatowską, a dr Zbigniew Piłat – stan badań dotyczących dóbr biskupów lubuskich. Natomiast absolwenci geodezji i kartografii na PW i WAT prezentowali prace dyplomowe. Alicja Roszczypała pokazała multimedialną mapę powiatu opatowskiego, Monika Ciak-Ozimek – system inwentaryzacji nekropolii opatowskiej, którym na WAT zajmuje się koło naukowe. Możliwości programu EWMAPA do tworzenia systemu informacji o lasach zaprezentowała Magdalena Roszczypała. Z kolei Grzegorz Stelmaszczyk, również z WAT, zafundował gościom wirtualną podróż po opatowskich podziemiach. Wizualizacje przygotował na podstawie wyników inwentaryzacji geodezyjnej. Przedstawił również inny, podobny projekt dotyczący zamku w Ujeździe. Istnieje szansa na kontynuację rozwiązań zaproponowanych przez absolwentów geodezji. – Studenci widzą sens tej pracy, bo to mogą być początki narzędzi stosowanych w praktyce: w administracji i w biznesie – mówił GEODECIE Mirosław Roszczypała.
Do grona uczelni współpracujących z Opatowem zamierza dołączyć Politechnika Świętokrzyska. Dr Zbigniew Piotrowski, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PŚ, zapowiedział, iż od nowego roku planowane jest uruchomienie na tej uczelni kierunku geodezja i kartografia.
Na seminarium naukowe „Ziemia Opatowska w pracach dyplomowych studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” przybyli przedstawiciele wymienionych uczelni, a także reprezentanci lokalnych władz i Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Barbara Stefańska
|