Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-11-10 | Geodezja, Instytucje, Imprezy

Geodeci i humaniści razem dla Opatowa

Wizualizacja zabytkowych podziemi, interaktywna mapa powiatu, system inwentaryzacji cmentarzy – to niektóre z prac dyplomowych studentów geodezji i kartografii dotyczących Ziemi Opatowskiej. Zaprezentowano je na wczorajszym (9 listopada) seminarium naukowym w siedzibie tamtejszego starostwa.


Ilustracja: Geodeci i humaniści razem dla Opatowa

Do Opatowa corocznie na praktyki zjeżdżają studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Jednym z efektów pracy ok. 300 osób jest inwentaryzacja tamtejszego cmentarza, która ma posłużyć jego zarządcom. Praktyki odbywają się w ramach współpracy nawiązanej w 2004 r. Opatowem interesują się również historycy. To niewielkie miasto, które 21 lat temu odzyskało prawa powiatu, ma bowiem długą i bogatą przeszłość. Z tymi terenami związany był średniowieczny kronikarz Wincenty Kadłubek. Od wczoraj opatowskie władze oficjalnie współpracują z KUL. Umowę podpisali: starosta Kazimierz Kotowski, geodeta powiatowy Mirosław Roszczypała i prorektor KUL prof. Józef F. Fert. Współdziałanie inżynierów i humanistów ma się przyczynić do rozwoju i promocji miejscowości. Jak mówił dr Zbigniew Piłat z lubelskiej uczelni, planowane jest opracowanie rekonstrukcji przestrzeni kulturowej Opatowa na przestrzeni czasu, przy udziale geodetów i historyków. Kolejnym krokiem byłoby utworzenie Muzeum Ziemi Opatowskiej.

Opatów jest geodetom dobrze znany. Od kliku lat w ramach stowarzyszenia GEOCENTRUM funkcjonuje tam Muzeum Geodezji i Kartografii prezentujące m.in. kolekcję Autografów – dawnych urządzeń służących do obróbki zdjęć lotniczych. W organizowaniu muzeum pomogli m.in. pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, która również od 2004 r. współpracuje z Opatowem. W tym mieście Mirosław Roszczypała organizuje spotkania opłatkowo-noworoczne będące okazją do spotkania środowiska geodezyjnego z całego kraju. W zeszłym roku tam też odbyły się Dni Geodezji. Geodeta powiatowy cieszy się – jak sam mówi – wsparciem starosty Kotowskiego, który osobiście angażuje się w różne inicjatywy. To w budynku starostwa działa Muzeum.

W czasie seminarium krótką prezentację na temat kierunków rozwoju kartografii mobilnej przedstawił dr Dariusz Gotlib z PW. Wystąpienie było skierowane głównie do młodzieży, która wypełniła salę po brzegi. Spotkanie składało się z części historycznej i geodezyjnej. Artur Lis, doktorant z KUL, przedstawił związki Wincentego Kadłubka z Ziemią Opatowską, a dr Zbigniew Piłat – stan badań dotyczących dóbr biskupów lubuskich. Natomiast absolwenci geodezji i kartografii na PW i WAT prezentowali prace dyplomowe. Alicja Roszczypała pokazała multimedialną mapę powiatu opatowskiego, Monika Ciak-Ozimek – system inwentaryzacji nekropolii opatowskiej, którym na WAT zajmuje się koło naukowe. Możliwości programu EWMAPA do tworzenia systemu informacji o lasach zaprezentowała Magdalena Roszczypała. Z kolei Grzegorz Stelmaszczyk, również z WAT, zafundował gościom wirtualną podróż po opatowskich podziemiach. Wizualizacje przygotował na podstawie wyników inwentaryzacji geodezyjnej. Przedstawił również inny, podobny projekt dotyczący zamku w Ujeździe.
Istnieje szansa na kontynuację rozwiązań zaproponowanych przez absolwentów geodezji. – Studenci widzą sens tej pracy, bo to mogą być początki narzędzi stosowanych w praktyce: w administracji i w biznesie – mówił GEODECIE Mirosław Roszczypała.

Do grona uczelni współpracujących z Opatowem zamierza dołączyć Politechnika Świętokrzyska. Dr Zbigniew Piotrowski, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PŚ, zapowiedział, iż od nowego roku planowane jest uruchomienie na tej uczelni kierunku geodezja i kartografia.

Na seminarium naukowe „Ziemia Opatowska w pracach dyplomowych studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” przybyli przedstawiciele wymienionych uczelni, a także reprezentanci lokalnych władz i Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@życzliwy Młody przyszły inżynier powinien jeszcze pouczyć się języka polskiego. Pan Roszczypała z tego co widać, bardzo aktywnie działa na rzecz swojego powiatu oraz popularyzacji wiedzy geodezyjnej i za to powinno się mu wielce dziękować, zwłaszcza, że angażuje na te cele swój prywatny czas. Takich ludzi nie ma wielu.
  
pare słów ahhh chyba to nie przypadek, że się powtarza nazwisko "Rozszczypała". Znajomości najważniejsze. Poza tym Pani Ciak jest niekompetentna do wykonywania swojego obecnego zawodu (człowiek uczy młodych inżynierów, który prawdopodobnie nigdy nie wykonywał prawdziwej pracy geodety)
  



zobacz też:

W Opatowie jeszcze opłatkowo-noworocznie

Blisko 140 osób uczestniczyło w noworoczno-opłatkowym spotkaniu w Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie...

„Dzień geodety” w Opatowie

Blisko 70 osób brało udział w tegorocznych obchodach „Dnia Geodety” w Opatowie (19 września)...

29. Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej zakończona

W sobotę 14 kwietnia w Opatowie zakończył się centralny etap 29. Olimpiady Wiedzy...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
wieże mostu wiszącego Akashi Kaikyo w Japonii mają 282 m wysokości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1056
W Xativa k. Walencji Arabowie założyli pierwszą czerpalnię papieru w Europie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2