wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-09-23| Geodezja, Mapy, Ludzie, Imprezy, Kataster

„Dzień geodety” w Opatowie


Blisko 70 osób brało udział w tegorocznych obchodach „Dnia Geodety” w Opatowie (19 września). Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami pomiarowymi w dziedzinie geodezji, wysłuchać prelekcji na temat nowoczesnej organizacji pracy geodety, a dzięki ciekawym wycieczkom – sięgnąć do historii profesji i zgłębiać tajniki ziemi opatowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opatowie, gdzie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum” Mirosław Roszczypała wygłosił referat okolicznościowy nt. „Mapa dla celów prawnych w aspekcie historycznym”. Historię obchodów „Dnia Geodety” przypomniał prezes Świętokrzyskiego Oddziału SGP Andrzej Dąbrowski.

Gościem honorowym spotkania był starosta opatowski Kazimierz Kotowski, który na mocy uchwały Zarządu Głównego SGP w Warszawie odznaczony został medalem „Przyjaciel Stowarzyszenia”. Ceremonii wręczenia dokonał Włodzimierz Kędziora, sekretarz ZG SGP.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami pomiarowymi prezentowanymi przez firmę geodezyjną Macieja Janusza oraz wysłuchać ciekawej prelekcji na temat organizacji pracy geodety z wykorzystaniem zinformatyzowanej dokumentacji geodezyjnej PODGiK wygłoszonej przez Krzysztofa Miziołka. Zgłębiali też tajniki ziemi opatowskiej, zwiedzając Muzeum Geodezji i Kartografii, 800-letnią Kolegiatę Opatowskiej oraz wędrując po Podziemiach Opatowskich. Kolejną atrakcją było zwiedzanie ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, budowli niezmiernie ciekawej z uwagi na symbolikę związaną z kalendarzem ukrytą przez ówczesnych architektów w planach konstrukcyjnych. Spotkanie geodetów zakończyło się biesiadą w pomieszczeniach zamku. Potwierdziło ono fakt, że Opatów jest miejscem szczególnej integracji zawodu geodety.

Organizatorem uroczystości był Świętokrzyski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum” w Opatowie. W spotkaniu uczestniczyli geodeci uprawnieni, przedstawiciele firm geodezyjnych, administracji geodezyjnej z województwa świętokrzyskiego oraz zaproszeni goście.

Mirosław Roszczypała, prezes Stowarzyszenia „Geocentrum”


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS