wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-09-23| Geodezja, Mapy, Ludzie, Imprezy, Kataster

„Dzień geodety” w Opatowie


Blisko 70 osób brało udział w tegorocznych obchodach „Dnia Geodety” w Opatowie (19 września). Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami pomiarowymi w dziedzinie geodezji, wysłuchać prelekcji na temat nowoczesnej organizacji pracy geodety, a dzięki ciekawym wycieczkom – sięgnąć do historii profesji i zgłębiać tajniki ziemi opatowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opatowie, gdzie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum” Mirosław Roszczypała wygłosił referat okolicznościowy nt. „Mapa dla celów prawnych w aspekcie historycznym”. Historię obchodów „Dnia Geodety” przypomniał prezes Świętokrzyskiego Oddziału SGP Andrzej Dąbrowski.

Gościem honorowym spotkania był starosta opatowski Kazimierz Kotowski, który na mocy uchwały Zarządu Głównego SGP w Warszawie odznaczony został medalem „Przyjaciel Stowarzyszenia”. Ceremonii wręczenia dokonał Włodzimierz Kędziora, sekretarz ZG SGP.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami pomiarowymi prezentowanymi przez firmę geodezyjną Macieja Janusza oraz wysłuchać ciekawej prelekcji na temat organizacji pracy geodety z wykorzystaniem zinformatyzowanej dokumentacji geodezyjnej PODGiK wygłoszonej przez Krzysztofa Miziołka. Zgłębiali też tajniki ziemi opatowskiej, zwiedzając Muzeum Geodezji i Kartografii, 800-letnią Kolegiatę Opatowskiej oraz wędrując po Podziemiach Opatowskich. Kolejną atrakcją było zwiedzanie ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, budowli niezmiernie ciekawej z uwagi na symbolikę związaną z kalendarzem ukrytą przez ówczesnych architektów w planach konstrukcyjnych. Spotkanie geodetów zakończyło się biesiadą w pomieszczeniach zamku. Potwierdziło ono fakt, że Opatów jest miejscem szczególnej integracji zawodu geodety.

Organizatorem uroczystości był Świętokrzyski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum” w Opatowie. W spotkaniu uczestniczyli geodeci uprawnieni, przedstawiciele firm geodezyjnych, administracji geodezyjnej z województwa świętokrzyskiego oraz zaproszeni goście.

Mirosław Roszczypała, prezes Stowarzyszenia „Geocentrum”


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt