wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-08| Prawo

Wkrótce przepisy o ZSIN

W końcowej fazie opracowania jest rozporządzenie o Zintegrowanym Systemie Informacji o Nieruchomościach. Nowe przepisy określą m.in. organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia ZSIN oraz sposób przekazywania zawiadomień o zmianach dokonywanych w rejestrach publicznych wchodzących w skład systemu.


 Wkrótce przepisy o ZSIN

Rejestrami tymi będą bazy ewidencji gruntów i budynków, centralna baza ksiąg wieczystych, oraz centralne repozytorium danych EGiB. Repozytorium stanowić będzie kopię baz ewidencyjnych prowadzonych i przekazywanych przez starostów. Nowe lub zmodyfikowane dane mają być przesyłane w postaci plików zapisanych w formacie GML. Repozytorium ma być na bieżąco aktualizowane.
GGK będzie mógł udostępniać zbiory danych znajdujące się w repozytorium wojewódzkim inspektorom nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w celu usunięcia niezgodności i nieprawidłowości.
Dane określające właścicieli/władających nieruchomości będą zachowane w repozytorium w formie jednego zbioru danych.

Od strony informatycznej SZIN umożliwi sądom wieczystoksięgowym m.in.:
- bezpośredni dostęp do repozytorium,
- przekazywanie starostom zawiadomień o nowych wpisach w działach I-O i I-Sp oraz II księgi wieczystej,
- pozyskiwanie informacji z PESEL o zmianach w brzmieniu nazwiska właściciela czy jego zgonie.

Z kolei starostom system umożliwi m.in.:
- dostęp do danych działów I-O i I-Sp i II,
- pozyskanie kopii zbiorów danych z KW na potrzeby modernizacji ewidencji gruntów i budynków,
- przekazywanie sądom prowadzącym elektroniczną KW zawiadomień o zmianach w EGiB,
- weryfikację danych osobowych z PESEL,
- weryfikację danych dotyczących osób prawnych dzięki pozyskiwaniu danych REGON.
Dostosowanie lokalnego systemu teleinformatycznego do współpracy z ZSIN ma zapewnić starosta.

Według rozporządzenia starosta będzie informował właściwy sąd o zmianach wynikających z: podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości, scalenia gruntów, ujawnienia w ewidencji nowych działek, połączenia działek, nowej powierzchnio działek.
Natomiast sąd (także drogą teleinformatyczną) będzie zawiadamiał starostę o zmianach wynikających z:
- założenia/zamknięcia księgi wieczystej,
- wykreśleń lub nowych wpisów dotyczących np. obszaru nieruchomości, działek składających się na nieruchomość, praw związanych z nieruchomością,
a także o zmianach dotyczących osoby właściciela, użytkownika wieczystego lub osoby prawnej itp.

ZSIN ma być uruchomiony do końca grudnia 2013 roku, dane opisowe mają znaleźć się w systemie do końca przyszłego roku, natomiast rok później także dane geometryczne dotyczące granic działek i budynków.

Według rządowego projektu sądy będą odpowiedzialne za dane działów II-IV KW, a organy właściwe ds. katastru za dane przedmiotowe oraz adresowe (w tym dane działu I-O KW).
Projekt rozporządzenia ma niebawem trafić do konsultacji społecznych.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
2014 nie ma takiej opcji I to co zdawało się być tak odległe, staje się urzeczywistnieniem. Ale czy realnym? Na pewno nie jest realne przy pozostawieniu ewidencji starostom, którym nawet 10 lat nie wystarczyło na wprowadzenie o wiele mniej złożonego zadania, jak przejście na układ "2000".
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS