|2010-11-08|
Prawo
Wkrótce przepisy o ZSIN
W końcowej fazie opracowania jest rozporządzenie o Zintegrowanym Systemie Informacji o Nieruchomościach. Nowe przepisy określą m.in. organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia ZSIN oraz sposób przekazywania zawiadomień o zmianach dokonywanych w rejestrach publicznych wchodzących w skład systemu.
Rejestrami tymi będą bazy ewidencji gruntów i budynków, centralna baza ksiąg wieczystych, oraz centralne repozytorium danych EGiB. Repozytorium stanowić będzie kopię baz ewidencyjnych prowadzonych i przekazywanych przez starostów. Nowe lub zmodyfikowane dane mają być przesyłane w postaci plików zapisanych w formacie GML. Repozytorium ma być na bieżąco aktualizowane. GGK będzie mógł udostępniać zbiory danych znajdujące się w repozytorium wojewódzkim inspektorom nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w celu usunięcia niezgodności i nieprawidłowości. Dane określające właścicieli/władających nieruchomości będą zachowane w repozytorium w formie jednego zbioru danych.
Od strony informatycznej SZIN umożliwi sądom wieczystoksięgowym m.in.: - bezpośredni dostęp do repozytorium, - przekazywanie starostom zawiadomień o nowych wpisach w działach I-O i I-Sp oraz II księgi wieczystej, - pozyskiwanie informacji z PESEL o zmianach w brzmieniu nazwiska właściciela czy jego zgonie.
Z kolei starostom system umożliwi m.in.: - dostęp do danych działów I-O i I-Sp i II, - pozyskanie kopii zbiorów danych z KW na potrzeby modernizacji ewidencji gruntów i budynków, - przekazywanie sądom prowadzącym elektroniczną KW zawiadomień o zmianach w EGiB, - weryfikację danych osobowych z PESEL, - weryfikację danych dotyczących osób prawnych dzięki pozyskiwaniu danych REGON. Dostosowanie lokalnego systemu teleinformatycznego do współpracy z ZSIN ma zapewnić starosta.
Według rozporządzenia starosta będzie informował właściwy sąd o zmianach wynikających z: podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości, scalenia gruntów, ujawnienia w ewidencji nowych działek, połączenia działek, nowej powierzchnio działek. Natomiast sąd (także drogą teleinformatyczną) będzie zawiadamiał starostę o zmianach wynikających z: - założenia/zamknięcia księgi wieczystej, - wykreśleń lub nowych wpisów dotyczących np. obszaru nieruchomości, działek składających się na nieruchomość, praw związanych z nieruchomością, a także o zmianach dotyczących osoby właściciela, użytkownika wieczystego lub osoby prawnej itp.
ZSIN ma być uruchomiony do końca grudnia 2013 roku, dane opisowe mają znaleźć się w systemie do końca przyszłego roku, natomiast rok później także dane geometryczne dotyczące granic działek i budynków.
Według rządowego projektu sądy będą odpowiedzialne za dane działów II-IV KW, a organy właściwe ds. katastru za dane przedmiotowe oraz adresowe (w tym dane działu I-O KW). Projekt rozporządzenia ma niebawem trafić do konsultacji społecznych.
JP
|