Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-04| GIS, Edukacja, Imprezy

Ustawa o IIP i co dalej?

Ta konferencja miała się nie odbyć. Wątpliwości organizatorów wiązały się początkowo z faktem, że dwie duże imprezy dotyczące geoinformacji miały już miejsce w połowie roku w Krakowie – powiedział prof. Jerzy Gaździcki, prezes PTIP, otwierając XX konferencję z cyklu „Geoinformacja w Polsce”.


Ustawa o IIP i co dalej?

Jak się okazuje, impreza doszła do skutku dzięki m.in. autorom referatów, którzy nadesłali tyle zgłoszeń, że ostatecznie trzeba ją było zorganizować. Spotkanie potrwa aż trzy dni, a przedstawiane publikacje zajmują pięć tomów „Roczników Geomatyki”.

W sesji otwierającej Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, przypomniała, że transpozycję dyrektywy INSPIRE na grunt polski mamy już za sobą, teraz trwa intensywne jej wdrażanie. Niemal natychmiast po opublikowaniu ustawy GUGiK odnotował ogromne zainteresowanie tematyką infrastruktury informacji przestrzennej oraz jej zasobami. Zapotrzebowanie na dane w postaci elektronicznej jest duże zarówno ze strony administracji, jak i podmiotów gospodarczych. Przepisy unijne, krajowe oraz projekty wdrożeniowe narzucają wszystkim uczestniczącym w budowie IIP harmonogram prac w zakresie wdrażania i rozwoju usług danych przestrzennych. Jest to niezmiernie ważne dla użytkowników, którzy planują realizację własnych projektów z wykorzystaniem danych przestrzennych. Jak podkreśliła Jolanta Orlińska, w Polsce wdrażany jest obecnie nowy model pracy administracji publicznej, oparty na współdziałaniu i dążeniu do interoperacyjności.

Dominik Kopczewski z GUGiK szerzej przedstawił politykę urzędu ukierunkowaną przez krajowe i europejskie dokumenty programowe dotyczące IIP, takie jak Raport Polska 2030, Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do 2013 r., Europejska Agenda Cyfrowa czy wreszcie projekt rządowego programu działań w geodezji i kartografii 2010-2018. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten ostatni dokument, wyznacza on bowiem mapę drogową budowy zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i zapewnienia do nich dostępu zgodnego z ideą społeczeństwa informacyjnego. Prace te są już w toku, czego przykładem niech będą projekty: Geoportal 2, GBDOT, TERYT2 czy ISOK.

Jednym z liderów we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE w naszym kraju jest Państwowy Instytut Geologiczny. Reprezentujący tę instytucję Waldemar Gogołek przedstawił pokrótce uruchomiony w 2007 r. projekt IKAR, którego celem jest integracja zasobów PIG i ich udostępnianie. Opracowano geologiczny profil metadanych, a do ich tworzenia wykorzystano edytor MEDARD. Usługi wyszukiwania i przeglądania już działają, natomiast w planach są usługi pobierania. Kilka dni temu uruchomiono przeglądarkę mapy geośrodowiskowej Polski dla 12 województw (trwają prace nad włączeniem pozostałych), a w przyszłym roku powstanie sklep internetowy do zamawiania danych z Centralnej Baza Danych Geologicznych.

Zadowolony ze wzrostu poziomu wiedzy geoinformatycznej wśród leśników jest Heronim Olenderek, były wieloletni dziekan Wydziału Leśnego na SGGW w Warszawie. Nie wiadomo natomiast, jak będzie w przyszłym roku z funduszami na badania leśne ze względu na zmiany w finansowaniu samych Lasów Państwowych. Przedmiotem szczególnego zainteresowania naukowców zajmujących się geoinformacją dotyczącą lasów jest ostatnio wykorzystanie skaningu laserowego. Warto dodać, że numeryczną mapę leśną ma już każde nadleśnictwo, obecnie tworzony jest jednolity system dla wszystkich lasów, a leśnicy są zainteresowani podjęciem instytucjonalnej współpracy z GUGiK.

Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej zorganizowana w Warszawie w dniach 4-6 listopada 2010 r. składa się z trzech modułów: warsztatów nt. metodyki i technologii budowy geoserwera tematycznego jako komponentu INSPIRE, warsztatów nt. modelowania danych przestrzennych oraz seminarium nt. aktualnych zagadnień geomatyki w Polsce. Licznie uczestniczą w niej m.in. studenci i doktoranci z kilku uczelni Warszawy, Wrocławia i Poznania.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS