Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-11-04| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Jakiej chmury chce GUGiK?

Firmy zaproszone do ogłoszonego przez GUGiK przetargu ograniczonego na lotniczy skaning laserowy znają już szczegółowe wytyczne techniczne zamówienia. Na składanie swoich ofert cenowych mają czas do 15 listopada.


Jakiej chmury chce GUGiK? <br />
fot. OpenTopography.org
fot. OpenTopography.org

Główny Urząd Geodezji i Kartografii chce, by chmurę punktów oraz numeryczne modele terenu (NMT) i pokrycia terenu (NMPT) wykonać dla ponad 27,5 tys. arkuszy mapy w skali 1:5000, co w przybliżeniu odpowiada powierzchni 145 tys. km kw. Jest więc to wyraźnie mniej niż zapowiadane wcześniej przez urząd 60% kraju (tj. około 200 tys. km kw.). Jak jednak tłumaczy GUGiK, pierwsza wartość dotyczy wyłącznie zamówień podstawowych. Dane dla pozostałego obszaru (tj. około 50 tys. km kw.) zostaną zebrane w ramach zamówień uzupełniających.

Dla blisko 25 tys. arkuszy chmura punktów ma zostać zebrana z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… sytuacyjnÄ… nie gorszÄ… niż 50 cm i wysokoÅ›ciowÄ… nie gorszÄ… niż 15 cm. GÄ™stość danych ma wynieść przynajmniej 4 pkt/m kw. W przypadku obszarów priorytetowych (tj. dorzecza Warty i Nysy KÅ‚odzkiej – blisko 1700 arkuszy) wartoÅ›ci te majÄ… wynieść odpowiednio: 40 cm, 10 cm i 6 pkt/m kw. Na podstawie takich chmur punktów zamawiajÄ…cy bÄ™dzie musiaÅ‚ opracować NMT i NMPT grid o oczku siatki 1 m.

Dla obszarów miejskich (ponad 2700 arkuszy, w tym 160 dla obszarów priorytetowych) modele mają być opracowane w lepszym standardzie. GUGiK wymaga, by wykonać je na bazie chmury o gęstości minimum 12 pkt/m kw. pomierzonej w dwóch nalotach. Wynikowy NMT i NMPT ma mieć rozdzielczość terenową 0,5 m.

Jedynym kryterium wyboru ofert będzie cena. Realizacja wszystkich sześciu części ma zostać zakończona do czerwca 2013 roku (dane dla obszarów priorytetowych mają być jednak zebrane wcześniej).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama