Podczas obrad uczestnicy zajmą się obecnym stanem projektu, a także jego przyszłością. Docelowo ma on się składać około 1700 stacji referencyjnych, które swoim zasięgiem obejmą 60% powierzchni Europy. Liczby te mogą jednak ulec zmianie, gdyż udziałem w przedsięwzięciu zainteresowanych jest jeszcze kilka krajów – nawet z Azji. W związku z tym jednym z tematów konferencji będzie określenie zasad, na jakich państwa spoza Europy będą mogły współtworzyć EUPOS. MKS poruszy także temat implementacji sygnałów Galileo. To właśnie ten system, a nie – jak to jest obecnie – GPS, ma bowiem docelowo stanowić podstawę usług EUPOS.
Konferencja MKS odbywa się po raz osiemnasty, z czego już po raz trzeci w Polsce. W komitecie zasiada ponad 20 członków z 18 krajów. Polskę reprezentuje prof. Janusz Śledziński. Jego zdaniem, dzięki gotowej już sieci ASG-EUPOS nasz kraj stał się niekwestionowanym liderem tego projektu.
Więcej o systemie EUPOS będzie można przeczytać w listopadowym numerze GEODETY, a w dalszej przyszłości także na Wikipedii – członkowie MKS przygotowują właśnie artykułu na temat tego przedsięwzięcia dla różnych wersji językowych tego serwisu.