|2010-10-01|
GNSS, Instytucje, Imprezy
Impreza nie tylko dla 6700 użytkowników
W końcu października w Warszawie odbędą się dwie ważne konferencje poświęcone sieciom stacji referencyjnych GNSS. Przybędą goście z Polski i zagranicy.
fot. ASGEupos.pl
|
|
|
|
|
|
28-29 października Główny Urząd Geodezji i Kartografii organizuje I Ogólnopolską Konferencję Użytkowników ASG-EUPOS. Będzie mowa m.in. o historii powstania sieci, zastosowaniach technologii satelitarnych w pomiarach, przepisach regulujących sferę takich pomiarów, a także o perspektywach rozwoju ASG-EUPOS.
Polska sieć stacji referencyjnych należy do jednej z największych europejskich infrastruktur służących do pomiarów satelitarnych. Dzisiaj ASG-EUPOS ma 6700 użytkowników, najwięcej w Europie, a w połowie września zarejestrowano największą od chwili jej uruchomienia liczbę jednoczesnych logowań (ponad 400). O budowie sieci stacji referencyjnych mówiono w Polsce przez kilkadziesiąt lat. Nigdy nie było jednak na to pieniędzy. Zielone światło zapaliło się w 2002 roku z chwilą utworzenia EUPOS, organizacji mającej na celu budowę narodowych sieci w państwach Europy Wschodniej i Centralnej. Urzeczywistnienie idei ASG-EUPOS stało się możliwe po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wówczas znalazły się środki na sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Przygotowania do budowy rozpoczęto już w 2005 roku, w 2008 sieć zaczęła działać. Dzisiaj ASG-EUPOS i jej serwisy obliczeniowe są powszechnie wykorzystywane przez polskie firmy geodezyjne. I Konferencja Użytkowników organizowana jest w związku z oficjalnym zakończeniem projektu ASG-EUPOS.
Imprezę krajową poprzedzi XVIII Konferencja i Warsztaty organizowane przez organizację EUPOS (26-27 października). Do stolicy zjadą specjaliści z kilkudziesięciu krajów zajmujący się technologią GNSS i sieciami osnów geodezyjnych. Organizacja EUPOS powstała z inicjatywy Senatu Berlina i kilkunastu państw europejskich i ma na celu budowę jednorodnej wielofunkcyjnej sieci stacji referencyjnych GNSS w krajach Europy Wschodniej i Centralnej. Międzynarodowy Komitet Sterujący EUPOS rozpoczął działalność w 2002 roku i obecnie liczy 21 członków, jego przewodniczącym jest Gerd Rosenthal, przewodniczący wydziału rozwoju w Senacie Berlina. Od samego początku członkiem MKS jest prof. Jerzy Śledziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W budowie narodowych sieci korzystano m.in. z doświadczeń niemieckich zdobytych przy tworzeniu sieci stacji permanentnych SAPOS w tym kraju. Realizacja projektu zajęła Niemcom aż 13 lat (zadanie realizowały poszczególne landy, a nie administracja federalna). Dzisiaj w sieci EUPOS działają systemy w następujących krajach: Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Serbii i Czarnogórze, a także w Berlinie. Udział w systemie planują Ukraina, Rosja i Kazachstan.
Szczegółowy program I Konferencji Użytkowników ASG-EUPOS
Jerzy Przywara
|