Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-10-22| Mapy, Instytucje, Imprezy

Kartografia w erze cyfrowej

Około 150 uczestników XXXIV Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej, odbywającej się w dniach 21-22 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie, debatuje nad rolą kartografii w dobie przemian technologicznych i metodycznych. Spotkanie to zamyka cykl październikowych konferencji kartograficznych.


Kartografia w erze cyfrowej

Na początku chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłej 18 października dr Stefanii Gurby, kartografa z Lublina. Konferencję zainaugurowała Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju. Zaznaczyła, że obecnie pierwszoplanowym zadaniem dla służby geodezyjnej i kartograficznej jest poprawa jakości usług, a także produktów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Służyć temu ma zastosowanie technologii teleinformatycznych.

Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK, poświęcił swój referat ujednolicaniu symboli topograficznych dla standardowych opracowań kartograficznych we wszystkich skalach w ramach budowy bazy danych georeferencyjnych (BDG). Obecnie symbole obiektów, np. mostów czy stadionów, różnią się w zależności od przyjętej podziałki. Trwają prace nad nadaniem mapom ewidencyjnym, topograficznym, zasadniczym, ogólnogeograficznym i tematycznym jednolitej formy graficznej, kolorystyki i opisów. Ich głównym celem jest poprawienie przejrzystości i czytelności map, a także usprawnienie aktualizacji baz danych obiektów topograficznych.

Dr Wiesław Ostrowski (Uniwersytet Warszawski), dr Andrzej Głażewski i dr Robert Olszewski (obaj z Politechniki Warszawskiej) omawiali techniczne aspekty tworzenia bazy danych georeferencyjnych. Dwaj pierwsi przedstawili graficznie koncepcję szeregu skalowego nowych map urzędowych. Jak mówił dr Głażewski, nowością ma być: wniesienie na arkusze siatki kartograficznej, a ukrycie kilometrowej, rezygnacja z punktów osnowy geodezyjnej i zmiana zasad klasyfikacji dróg (m.in. barwne odróżnienie podkategorii). Natomiast dr Olszewski podkreślał, że baza danych georeferencyjnych będzie systemem składającym się z dwóch komponentów: szczegółowego TOPO10 – odpowiadającego dzisiejszej bazie TBD oraz TOPO250 – odpowiadającego bazie ogólnogeograficznej. Ponieważ TOPO250 będzie zasilanie danymi z TOPO10, obecnie trwają prace nad automatyzacją tego procesu. Zaznaczał, że wielorozdzielczość czy wieloskalowość wpisuje się w światowy trend. Olszewski wyraził nadzieję, że – mimo tendencji do niekończenia projektów w naszej branży – uda się sfinalizować budowę BDG, na co szansę stwarza wsparcie z UE. Wystąpienia wywołały dyskusję, dotyczącą m.in. potrzeby ujednolicenia stosowanych wymiennie rożnych nazw: BGDOT, BDOT i BDG.

Po sesji referatowej otwarto wystawę „Polska kartografia w latach 2000-10”, na której pokazano wydawnictwa z ostatnich lat, mapy topograficzne, ogólnogeograficzne, tematyczne, dla niewidzących, postery, a także czasopisma (m.in. GEODETA). Uczestnicy mogli również podziwiać publikacje zgłoszone do tytułu „Mapy roku 2009”, a następnie oddać głos na swojego faworyta. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich zostanie rozstrzygnięty w jeszcze dziś.

W programie spotkania znalazły się także referaty dotyczące map tematycznych oraz kartografii w internecie. Konferencja organizowana przez GUGiK, oddział kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Katedrę Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego zgromadziła uczestników z Polski, Litwy, Ukrainy i Czech. Przybyło również sporo młodych osób – studentów kartografii, a także przedstawiciele administracji samorządowej i firm kartograficznych. Organizatorzy zadbali o część kulturalną – tegoroczną niespodzianką był krótki koncert pianistyczny, obejmujący utwory Chopina.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS