Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-10-21 | GIS, Teledetekcja, Imprezy

O ?głupich miastach 3D? na BeInspired

Jednym z ciekawszych elementów drugiego dnia konferencji Bentley Systems w Amsterdamie (19-20 października) była debata o przyszłości trójwymiarowych modeli zabudowy. Jej uczestnicy zgodnie doszli do wniosku, że wciąż za mało decydentów zdaje sobie sprawę ze wszystkich zalet takich rozwiązań.


Ilustracja: O ?głupich miastach 3D? na BeInspired

Dyskusję zainicjowała Sisi Zlatanova z Uniwersytetu Technologicznego w Delft, która stwierdziła, że trójwymiarowa wizualizacja powinna być narzędziem, a nie celem w samym w sobie. Z jej obserwacji wynika bowiem, że wielu decydentów zamawia modele miast 3D tylko po to, by je wyświetlić w internecie, np. w Google Earth. Nie zdają sobie oni sprawy z potencjalnych możliwości ich zastosowań, takich jak tworzenie map hałasu czy wspomaganie planowania przestrzennego. Często zdarza się także, że nawet jeśli dane miasto ma już swój model 3D, to nie można go dalej wykorzystać, głównie ze względu na nietypowy format zapisu. Według Sisi Zlatanowej zarówno sektor prywatny, jak i publiczny powinny jak najszybciej przyjąć w tym względzie standard CityGML.

Zdaniem Pata McCrory, który przez 7 kadencji był burmistrzem amerykańskiego miasta Charlotte, trójwymiarowe modele zabudowy to doskonałe narzędzie, by „sprzedać miasto”. Z jego doświadczeń wynika, że pozwalają one na znaczną redukcję kosztów budowy i utrzymania infrastruktury, lepsze zarządzanie kryzysowe oraz efektywniejsze gospodarowanie przestrzenne. Ale wszystko pod warunkiem, że zbudujemy „inteligentny model”, czyli taki, który nie jest tylko obrazkiem, ale także zawiera informacje atrybutowe potrzebne np. inżynierom. Jak wynika z opinii uczestników dyskusji – dziennikarzy, specjalistów od GIS i budownictwa oraz urzędników z różnych kontynentów – wciąż zbyt często lokalne urzędy stawiają na „głupie miasta 3D”. Powód jest prosty – dla urzędników rozwiązania te wydają się wystarczające, a co najważniejsze – mniej obciążają miejski budżet.

Kolejny problem podniesiony podczas debaty to aktualność danych 3D. Możemy mieć zaawansowany model miasta, ale na nic się on zda, jeśli nie będzie regularnie aktualizowany. Ciekawe rozwiązanie tego problemu opracowano w Singapurze, gdzie deweloper zobowiązany jest dostarczyć do miejskiego zasobu trójwymiarowy model nowo wybudowanej konstrukcji.

Przedsiębiorcy – głównie z Wielkiej Brytanii – narzekali natomiast na wysokie koszty zakupu danych 3D. Zdaniem jednego z nich specjaliści z chęcią by używali tych danych, gdyby były bezpłatne. Nieco w opozycji do tego zdania Pat McCrory stwierdził, że z punktu widzenia włodarzy miejskich model 3D powinien być inwestycją, która ma się zwrócić i przynosić zyski.

Na inny istotny problem zwróciła uwagę Sisi Zlatanova. Jeśli miasto chce inwestować w trójwymiarowe dane, to nie można ograniczać się tylko do tego, co jest nad ziemią, ale należy uwzględnić także infrastrukturę podziemną. Uczestnicy debaty byli zgodni, że żadne większe miasto nie uniknie konieczności budowy trójwymiarowego modelu. Jak jednak zrobić to z głową? Zdaniem większości dyskutantów kluczem do rozwiązania tego problemu powinni być przedsiębiorcy, którzy muszą przekonać urzędników, że rozważna inwestycja w tego typu przedsięwzięcie to czysty zysk.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

problem jest bardziej złożony z tego względu że aby efektywnie wykorzystywać modele 3D trzeba mieć również w zanadrzu trochę pojęcia o grafikach 3D, CAD i MES :) sam model 3D to za mało, duże znaczenie ma tu tzw fizyka czyli matematyczne opisanie zależności pomiędzy poszczególnymi elementami modelu i wtedy poprzez zadawanie odpowiednich sił/zapytań itd można przeprowadzać różne skomplikowane operacje - patrz programy typu MES (np. świetny ALGOR) mającymi głównie zastosowanie w inżynierii ze względu na to że nawet proste modele, serwery liczą dość długo a gdzie mowa o modelu np całego miasta :) i badaniu np przepływów sił, cieczy, aerodynamiki itp. :) toż to i ze 3 lata maszyna typu CRY by se nie poradziła :))) także obecnie stan wykorzystania jest taki że i owszem ładnie to wygląda - cele marketingowe, można to wykorzystać do symulacji np powodzi, spływu wody i na tym się chyba to kończy.
  
i nic tak jak myślałem nikt nie wie, kto w Polsce wykorzystuje modele 3D w zakresie, o którym napisał mam_3D. Milczenie najlepiej o tym świadczy...
  
@4D hahahahahaha.....
  
o mam_3D Pewnie z Bolesławca ;)
  
do mam_3D z jakiej choinki się urwałeś z takim komentarzem?
  
do mam_3D Mam gorącą prośbę do mam_3D: odpowiedz mi kto to taki?
  
3D Są i tacy, którzy zamawiają po to by wykorzystywać. (gospodarka przestrzenna, zarządzanie kryzysowe, promocja)
  
prym wiedzie w tym względzie tak licznie wymieniana tu na geoforum.pl stolica. Smutne to, że model zrobili już kilka lat temu a nadal nikt nie może z niego korzystać.
  
polskie modele 3D Niestety w Polsce modele 3D, które zamawiają miasta są odkładane na półkę. Pieniążki wydane, konferencja prasowa zrobiona, filmiki na stronie umieszczone, zdjęcia modelu zrobione i tyle. Wykorzystanie do planowania czy analiz przestrzennych - żadne, dostępność modeli 3D - żadna. Jedyne co się nasuwa na myśl to marnotrawstwo pieniędzy podatnika!!!
  



zobacz też:

Bentley publikuje Top 500

Podczas trwającej w Amsterdamie konferencji BeInspired firma Bentley Systems zaprezentowała „500 Top Owners...

Bentley publikuje aktualizację SELECTSeries 2

Firma Bentley Systems opublikowała aktualizację SELECTSeries 2 dla programów MicroStation, ProjectWise...

Rozdano nagrody Construction Computing Awards

Czytelnicy brytyjskiego miesięcznika „Construction Computing” podczas czwartej edycji...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)

Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)
Eugeniusz Sobczyński urodził się 26 października 1947 r. w Sianowie koło Koszalina. W latach 1962–1965 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Celestynowie, w którym zdał maturę. W latach 1965–1968 był podchorążym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934
Profesor Moskiewskiego Instytutu Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii - F.W. Drobyszew skonstruował stereometr - urządzenie do opracowania rzeźby metodą różnicową.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama