Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-10-04 | Firma, Instytucje, Imprezy

Przedsiębiorcy z GIG o administracji i nie tylko

W piątek 1 października w Warszawie odbyło się spotkanie regionalnego mazowiecko-podlaskiego oddziału Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Dyskutowano nie zawsze o sprawach przyjemnych.


Ilustracja: Przedsiębiorcy z GIG o administracji i nie tylko

Zebranie było okazją do przedstawienia przez dyrektora Biura Izby Piotra Chęcińskiego najbliższych zamierzeń organizacji oraz do dyskusji nad bieżącymi sprawami. W ostatnich dniach GIG podpisała porozumienia z Polkomtelem – operatorem sieci komórkowej i firmą Geomatix z Katowic – dostawcą sprzętu pomiarowego. Polkomtel przygotował dla członków Izby specjalną ofertę obejmującą zniżki w abonamencie, przy zakupie aparatów komórkowych i pakietowej transmisji danych. Z kolei spółka Geomatix oferuje przedsiębiorcom rabaty sięgające 20% przy zakupie sprzętu produkowanego przez firmy South i Laser Liner. Umowy partnerskie zawarto na okres jednego roku. W planach GIG jest podpisanie wkrótce podobnych porozumień z dilerem samochodów i brokerem ubezpieczeniowym specjalizującym się w obsłudze firm geodezyjnych.

Bodgan Grzechnik, wiceprezes GIG, przedstawił wnioski wypływające z niedawnej konferencji, która odbyła się w Pogorzelicy, oraz postulaty dotyczące poprawy obsługi obywateli i firm przez administrację geodezyjną. Lista „grzechów” przygotowana przez niego jest długa. Wyodrębniono bowiem 17 różnych typów prac, w których przedsiębiorcy stykają się z brakiem standardów wykonania dokumentacji geodezyjnej (chodzi m.in. o podziały nieruchomości, ujawnianie praw własności w KW, zasiedzenie nieruchomości, służebność przesyłu). Wiceprezes Izby ponowił swą propozycję pod adresem GUGIK, by urząd wytypował 5 województw i w każdym z nich z kilku dowolnych ośrodków wziął pod lupę wybrane operaty obejmujące wspomniane 17 rodzajów robót. Porównanie różnych dokumentacji pozwoliłoby GUGiK na ocenę pracy ODGiK-ów i geodetów uprawnionych. Według Grzechnika opinia, że firmy wykonują roboty katastralne tak, jak im jest wygodnie, jest nieprawdziwa, bowiem każda z nich musi je robić według zaleceń inspektora lub wytycznych ODGiK. A wytyczne najczęściej różnią się między sobą, co jest doskonale widoczne, gdy firma wykonuje prace przy obsłudze obiektów liniowych biegnących przez teren gdzie działa kilka lub kilkanaście ODGiK-ów.

Inny temat dyskusji dotyczył cenników bezprawnie funkcjonujących w powiatowych ośrodkach dokumentacji i sposobów odzyskania kwot pobranych od firm (w wyniku ich stosowania). Liczba przedsiębiorców, którzy zdecydowali się wystąpić na drogę sądową w celu odzyskania pieniędzy, rośnie, chociaż jest droga ta jest kosztowna i czasochłonna. W wielu przypadkach gra idzie jednak o sumy przekraczające grubo 100 tys. złotych.

Temat źle działających ODGiK-ów pojawia się na prawie każdym posiedzeniu przedsiębiorców. Na piątkowym można było usłyszeć m.in., że w znanym z „nowatorskich” rozwiązań powiecie warszawskim zachodnim geodeci uprawnieni zostali wyeksmitowani (z przeznaczonego dla nich pokoju do przygotowania robót) na korytarz. W pomieszczeniu, ponoć, umieszczono szafy niezbędne do kompletowania operatów. Z kolei w Nowym Dworze Mazowieckim na zgłoszenie inwentaryzacji przyłącza trzeba czekać dwa tygodnie(!), choć z dat wpisywanych przez urzędników na dokumentach wynika, że zawsze trwa to przepisowe 7 dni. Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak to jest możliwe. Innym nierozwiązywalnym problemem jest wykorzystywanie geodetów uprawnionych do podwójnego kartowania. Nową treść muszą bowiem nanosić zarówno na mapie zasadniczej, jak i na mapie jednostkowej. Jak powiedział jeden z przedsiębiorców, ośrodki rękami przedsiębiorców robią to, co same powinny robić. Sytuacja nie zmienia się od lat.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

czytać instrukcje paragraf 29. pkt 1. Instrukcji O-4 "Ośrodek przyjmujący zgłoszenie roboty geodezyjnej lub kartograficznej zobowiązany jest niezwłocznie, a w przypadkach uzasadnionych w terminie nie dłuższym niż 14 dni (...) udostępnić niezbędne dokumenty...itd." Podkreślam: niezwłocznie
  
a dlaczego nie pół roku W przepisie jest mowa, że "ośrodek, najpóźniej w terminie 10 dni roboczych" informuje o materiałach. "Najpóźniej", a nie rutynowo.
  
Co to za szafa? W artykule są nieścisłości. Zatem wyjaśniam, że przy "Zgłaszaniu inwentaryzacji" ośrodek: - ma 1 dzień na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, - ma 10 dni roboczych na wydanie materiałów i inne. Gdzie można kupić taką szafę, jak ona działa, może skompletowałaby mi operat?
  



zobacz też:

Nowa witryna GIG

Pod dotychczasowym adresem gig.org.pl Geodezyjna Izba Gospodarcza uruchomiła nową wersję swojej strony internetowej.

GIG: Większa izba i nowe plany

Walne Zgromadzenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej udzieliło absolutorium Radzie Izby i prezesowi Wojciechowi Mateli za...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
dla współrzędnych geograficznych powierzchnią odniesienia jest kula?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Biernacki (1897-1984)

Franciszek  Biernacki  (1897-1984)
Urodził się Piotrkowie Trybunalskim 2 kwietnia 1897 roku, był synem kolejarza. W wieku 18 lat wstąpił do Legionów Polskich do Pierwszej Brygady. W latach 1915-16 walczył na Wołyniu i Polesiu. W 1918 w stopniu sierżanta był już żołnierzem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1986
Czterej bracia Bentley (Greg, Barry, Scott, Ray) zakładają firmę Bentley Systems Inc., wytwarzającą oprogramowanie CAD/CAM/GIS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama