Swe godzinne wystąpienie Jolanta Orlińska poświęciła na przedstawienie prac legislacyjnych prowadzonych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Szczególny nacisk położyła jednak na filozofię, jaka towarzyszy tworzeniu nowych przepisów, i perspektywiczne cele, które urząd zamierza dzięki nim osiągnąć.
Nowe regulacje prawne mają w ciągu kilku lat zmienić funkcjonowanie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Głównymi czynnikami tego procesu będą nie tylko cyfrowe dane, ale przede wszystkim cyfrowe procedury, które obejmą wszystkie podmioty działające w obszarze danych przestrzennych (urzędy, państwowy zasób, przedsiębiorców geodezyjnych, notariuszy itd.).
Zdaniem GGK przygotowywane w GUGiK akty prawne w dużej mierze są zgodne z postulatami kierowanymi do urzędu przez przedsiębiorców. Próba zestandaryzowania i dostosowania do wymogów INSPIRE dotychczasowych przepisów napotyka jednak na różne bariery. Przełożenie ich na nowy język powoduje chociażby „puchnięcie” aktów.
Czy zatem urząd nie próbuje nazbyt szczegółowo opisać naszą geodezyjną rzeczywistość? – pytał jeden z dyskutantów. Według Jolanty Orlińskiej w Polsce nie funkcjonuje system „dobrych praktyk”, dlatego relacje na linii urząd-przedsiębiorca-obywatel należy opisać szczegółowo. Pozwoli to wyeliminować swobodną interpretację przepisów prawa (mowa o sferze działalności geodezyjnej). Zdecydowano się na ten krok dopiero po przeprowadzeniu analizy, która odpowiedziała na pytanie, czy tworzyć „ramową”, czy też „szczegółową” ustawę Pgik.
Doskwierający przedsiębiorcom problem opłat za udostępnianie informacji i usługi PODGiK ma być załatwiony tzw. małą legislacją, która powinna być gotowa w tym roku (rozporządzenie o opłatach obejmie m.in. licencje na korzystanie z danych). Nie rozwiąże to jednak spraw, które dotyczą nienależnych opłat dodatkowo pobranych przed PODGiK-i (niektóre z nich toczą się przed sądami). GGK zdystansowała się od tego problemu, stoi bowiem na stanowisku, że za interpretowanie prawa odpowiadają w tym przypadku starostowie.
Odnosząc się do prac nad nowym Prawem geodezyjnym i kartograficznym, Jolanta Orlińska zaznaczyła, że celem zmian nie jest oddzielenie geodezji od katastru. Tendencja europejska jest bowiem taka, że mapa zasadnicza, ewidencja gruntów i budynków i ewidencja urządzeń podziemnych powinny znajdować się w jednym ręku. Nowa ustawa spowoduje gruntowne zmiany w organizacji służby geodezyjnej, na nowo określone zostanie także finansowanie zadań w dziedzinie geodezji. Apelowała jednak, by na nowe przepisy spojrzeć świeżym okiem, w oderwaniu od dotychczasowych rozwiązań.
Druga część obrad poświęcona była sprawozdaniu z działalności Rady GIG w 2009 roku oraz zamierzeniom na najbliższe miesiące. W niedługim czasie planowane jest połączenie GIG z Zachodniopomorską Geodezyjną Izbą Gospodarczą. Obie organizacje muszą jednak najpierw dokonać zmian w swych statutach. Połączona izba skupiałaby wtedy ponad dwieście firm. Zmiany w GIG zmierzają w stronę przyznania większej samodzielności przedstawicielom regionalnym. Przewidywane jest nadanie oddziałom osobowości prawnej i pozostawienie w ich dyspozycji części wpływów ze składek członkowskich. W najbliższym czasie izba planuje także uruchomienie strony internetowej w nowym kształcie. Większej dynamiki pracom GIG ma nadać nowy dyrektor. Został nim Piotr Chęciński (32 l., fot. obok), dziennikarz i publicysta związany z TVP. Jednym z jego zadań będzie zwiększenie dochodów organizacji.
Wnioski przyjęte przez Zgromadzenie i skierowane do realizacji przez Radę GIG obejmują m.in.:
- przygotowanie listy najważniejszych tematów dotyczących funkcjonowania wykonawstwa geodezyjnego i przedłożenie jej GGK (m.in. chodzi o opracowanie standardów technicznych),
- rozwiązanie problemów z nieuprawnionymi opłatami i przedłużaniem postępowań przez PODGiK-i,
- przeciwdziałanie eliminowaniu firm geodezyjnych z przetargów w sektorze budownictwa drogowego,
- uproszczenie procedur podziału nieruchomości,
- udoskonalenie procedur przetargowych na prace geodezyjne (proponuje się, by przy wyborze oferty cena stanowiła 60%, doświadczenie 40% oraz by ceny najniższa i najwyższa były automatycznie odrzucane),
- organizowanie szkoleń dla przedsiębiorców,
- zapewnienie doradztwa prawnego firmom zrzeszonym w GIG,
- wynegocjowanie korzystnych warunków zakupu sprzętu geodezyjnego, samochodów, sprzętu biurowego itp. dla członków GIG.
Oprócz Jolanty Orlińskiej na Walne Zgromadzenie, które odbyło się 29 czerwca w siedzibie NOT w Warszawie, przybyli m.in.: geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek, prezes ZGIG Sławomir Leszko oraz prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski.


