Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-06-30 | Geodezja

GIG: Większa izba i nowe plany

Walne Zgromadzenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej udzieliło absolutorium Radzie Izby i prezesowi Wojciechowi Mateli za 2009 rok. Spotkanie przedsiębiorców z Jolantą Orlińską, głównym geodetą kraju, było dalekie od kurtuazyjnych wizyt, jakie urzędnicy składają zwykle przy tego typu okazjach.


Ilustracja: GIG: Większa izba i nowe plany

Swe godzinne wystąpienie Jolanta Orlińska poświęciła na przedstawienie prac legislacyjnych prowadzonych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Szczególny nacisk położyła jednak na filozofię, jaka towarzyszy tworzeniu nowych przepisów, i perspektywiczne cele, które urząd zamierza dzięki nim osiągnąć.

Nowe regulacje prawne mają w ciągu kilku lat zmienić funkcjonowanie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Głównymi czynnikami tego procesu będą nie tylko cyfrowe dane, ale przede wszystkim cyfrowe procedury, które obejmą wszystkie podmioty działające w obszarze danych przestrzennych (urzędy, państwowy zasób, przedsiębiorców geodezyjnych, notariuszy itd.).
Zdaniem GGK przygotowywane w GUGiK akty prawne w dużej mierze są zgodne z postulatami kierowanymi do urzędu przez przedsiębiorców. Próba zestandaryzowania i dostosowania do wymogów INSPIRE dotychczasowych przepisów napotyka jednak na różne bariery. Przełożenie ich na nowy język powoduje chociażby „puchnięcie” aktów.

Czy zatem urząd nie próbuje nazbyt szczegółowo opisać naszą geodezyjną rzeczywistość? – pytał jeden z dyskutantów. Według Jolanty Orlińskiej w Polsce nie funkcjonuje system „dobrych praktyk”, dlatego relacje na linii urząd-przedsiębiorca-obywatel należy opisać szczegółowo. Pozwoli to wyeliminować swobodną interpretację przepisów prawa (mowa o sferze działalności geodezyjnej). Zdecydowano się na ten krok dopiero po przeprowadzeniu analizy, która odpowiedziała na pytanie, czy tworzyć „ramową”, czy też „szczegółową” ustawę Pgik.

Doskwierający przedsiębiorcom problem opłat za udostępnianie informacji i usługi PODGiK ma być załatwiony tzw. małą legislacją, która powinna być gotowa w tym roku (rozporządzenie o opłatach obejmie m.in. licencje na korzystanie z danych). Nie rozwiąże to jednak spraw, które dotyczą nienależnych opłat dodatkowo pobranych przed PODGiK-i (niektóre z nich toczą się przed sądami). GGK zdystansowała się od tego problemu, stoi bowiem na stanowisku, że za interpretowanie prawa odpowiadają w tym przypadku starostowie.

Odnosząc się do prac nad nowym Prawem geodezyjnym i kartograficznym, Jolanta Orlińska zaznaczyła, że celem zmian nie jest oddzielenie geodezji od katastru. Tendencja europejska jest bowiem taka, że mapa zasadnicza, ewidencja gruntów i budynków i ewidencja urządzeń podziemnych powinny znajdować się w jednym ręku. Nowa ustawa spowoduje gruntowne zmiany w organizacji służby geodezyjnej, na nowo określone zostanie także finansowanie zadań w dziedzinie geodezji. Apelowała jednak, by na nowe przepisy spojrzeć świeżym okiem, w oderwaniu od dotychczasowych rozwiązań.

Druga część obrad poświęcona była sprawozdaniu z działalności Rady GIG w 2009 roku oraz zamierzeniom na najbliższe miesiące. W niedługim czasie planowane jest połączenie GIG z Zachodniopomorską Geodezyjną Izbą Gospodarczą. Obie organizacje muszą jednak najpierw dokonać zmian w swych statutach. Połączona izba skupiałaby wtedy ponad dwieście firm. Zmiany w GIG zmierzają w stronę przyznania większej samodzielności przedstawicielom regionalnym. Przewidywane jest nadanie oddziałom osobowości prawnej i pozostawienie w ich dyspozycji części wpływów ze składek członkowskich. W najbliższym czasie izba planuje także uruchomienie strony internetowej w nowym kształcie. Większej dynamiki pracom GIG ma nadać nowy dyrektor. Został nim Piotr Chęciński (32 l., fot. obok), dziennikarz i publicysta związany z TVP. Jednym z jego zadań będzie zwiększenie dochodów organizacji.

Wnioski przyjęte przez Zgromadzenie i skierowane do realizacji przez Radę GIG obejmują m.in.:
- przygotowanie listy najważniejszych tematów dotyczących funkcjonowania wykonawstwa geodezyjnego i przedłożenie jej GGK (m.in. chodzi o opracowanie standardów technicznych),
- rozwiązanie problemów z nieuprawnionymi opłatami i przedłużaniem postępowań przez PODGiK-i,
- przeciwdziałanie eliminowaniu firm geodezyjnych z przetargów w sektorze budownictwa drogowego,
- uproszczenie procedur podziału nieruchomości,
- udoskonalenie procedur przetargowych na prace geodezyjne (proponuje się, by przy wyborze oferty cena stanowiła 60%, doświadczenie 40% oraz by ceny najniższa i najwyższa były automatycznie odrzucane),
- organizowanie szkoleń dla przedsiębiorców,
- zapewnienie doradztwa prawnego firmom zrzeszonym w GIG,
- wynegocjowanie korzystnych warunków zakupu sprzętu geodezyjnego, samochodów, sprzętu biurowego itp. dla członków GIG.

Oprócz Jolanty Orlińskiej na Walne Zgromadzenie, które odbyło się 29 czerwca w siedzibie NOT w Warszawie, przybyli m.in.: geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek, prezes ZGIG Sławomir Leszko oraz prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ciekawe "udoskonalenie procedur przetargowych na prace geodezyjne (proponuje się, by przy wyborze oferty cena stanowiła 60%, doświadczenie 40% oraz by ceny najniższa i najwyższa były automatycznie odrzucane)," Bardzo ciekawy postulat a kto by oceniał owo doświadczenie i według jakich kryteriów ? Mogę podejrzewać kto tak skonstruowane przetargi wygra.
  



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan chełmiński miał 30 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2009
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), który ma zebrać dane do opracowania najdokładniejszego modelu geoidy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama