Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-08-30 | Imprezy

Redundancja i informacja prawdziwa

VII Podlaskie Forum GIS zorganizowane w dniach 26-28 sierpnia w Przewięzi k. Augustowa otworzyło jesienny sezon konferencyjny w geodezji.


Ilustracja: Redundancja i informacja prawdziwa

Główne kierunki projektowanych zmian w wybranych standardach technicznych przedstawił dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński. Zapowiedział, że obecne standardy geodezyjne przestaną obowiązywać w ciągu 2 lat. Omówił także projekty 11 rozporządzeń, które są na różnych etapach prac legislacyjnych. Ponieważ równolegle prowadzone są prace nad wieloma standardami, daje to w niedalekiej przyszłości szansę na bezproblemowe przekazywanie danych między różnymi bazami. W przypadku mapy zasadniczej proponowane zmiany zapobiegają redundancji danych i dotyczą głównie sposobu prowadzenia danych w ośrodku dokumentacji; w niewielkim zaś stopniu, według dyrektora Zielińskiego, dotykają wykonawców. Całe wystąpienie przedstawiciela GUGiK można by podsumować tak: zmierzamy w kierunku tworzenia zharmonizowanych baz danych przestrzennych, opisanych metadanymi, z formatem GML jako standardem wymiany i internetem jako standardowym sposobem ich udostępniania.

Na problemy wynikające z tak przyjętych założeń zwróciła uwagę dr Ludmiła Pietrzak reprezentująca Sekcję Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami SGP. Zainteresowały ją mianowicie konsekwencje prawne wynikające z korzystania z atrybutu „data" przy udostępnianiu danych przestrzennych w świetle ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Wyraziła ona przekonanie, że harmonizacja, o której mówił dyrektor Zieliński, jest obecnie niemożliwa. Przytoczyła m.in. cztery różne praktyki stosowane w zakresie ujawniania operatu ewidencji gruntów i budynków. Najczęściej wpisywana jest dowolna data z okresu przed wyłożeniem lub w trakcie wyłożenia, rzadziej zaś data przyjęcia do zasobu lub data będąca ostatnim dniem wyłożenia operatu albo pierwszym dniem po wyłożeniu operatu. Zdaniem dr Pietrzak w bazach danych objętych ustawą o IIP należy pilnie rozwiązać problem statusów prawnych obiektów oraz dat ich utworzenia bądź modyfikacji i doprowadzić do niezmienności tych atrybutów w procesie zasilania innych systemów.

Inny aspekt projektowanych zmian podniósł prof. Stanisław Oszczak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, omawiając automatyzację procesu pozyskiwania danych przestrzennych przy wykorzystaniu satelitarnych technik pomiarowych. Zwrócił on uwagę na fakt, że pojęcia, takie jak „redundancja" czy „informacja prawdziwa", są wzięte z informatyki, i nie zawsze sprawdzają się w naszym zawodzie. Informacja powinna mieć określony stopień wiarygodności, szczególnie dotyczy to pomiarów satelitarnych w czasie rzeczywistym. Jego zdaniem wskazane byłoby przyjęcie w geodezji podstawowych definicji dokładności, wiarygodności, dostępności i ciągłości używanych w nawigacji, głównie lotniczej, zapewniających odpowiedni poziom wiarygodności wyników pomiarów uzyskanych w czasie rzeczywistym metodami satelitarnymi GNSS. Profesor Oszczak uważa, że przyszłość należy do pomiarów w czasie rzeczywistym, pod warunkiem zapewnienia ich wiarygodności, np. poprzez porównanie wyników z innymi posiadanymi danymi lub zastosowanie kilku różnych opcji pomiarowych.

Na Forum nie mogło zabraknąć przykładów wykorzystania GIS do prowadzenia analiz przestrzennych. Złożone, naukowe opracowanie dotyczące modelowania zagrożeń zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych azotanami na terenie województwa podlaskiego przedstawił dr Tomasz Stuczyński (IUNG, Puławy). Wynikiem analizy są mapy obrazujące stopień zagrożeń wód związkami azotu dla obecnej normy klimatycznej i dwóch skrajnych scenariuszy zmian klimatu. Natomiast prezentację dr Bogdana Kolanowskiego z Centrum Edukacyjno-Badawczego Zastosowań GIS przy WSFiZ w Ostrowi Mazowieckiej można zaliczyć do kategorii „GIS dla każdego". Na terenie gminy Ostrów Mazowiecka przeprowadzono akcję obywatelską ewidencji dzikich śmietnisk w lasach. W jej wyniku na powierzchni 2660 ha lasów zinwentaryzowano 629 metrów sześciennych śmieci w 244 śmietniskach. Sformułowano także plan naprawczy dla gminy. Warto również dodać, że Centrum na zlecenie Prokuratury Generalnej RP w lipcu przeprowadziło analizy zmian na zdjęciach satelitarnych miejsca katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Udostępnianie danych przestrzennych przez internet (co dla Kowalskiego, a co dla geodety), tworzenie i udostępnianie metadanych (m.in. za pomocą narzędzi firmy ESRI) czy prezentacja możliwości MODGiK w Białymstoku, to niektóre z podejmowanych w czasie spotkania tematów. Tradycyjnie forum było także okazją do zapoznania się z wielkoformatowymi urządzeniami do skanowania, kopiowania i drukowania różnych producentów. Gośćmi imprezy byli m.in. wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, WINGiK w Białymstoku Marian Brożyna, wiceprezes SGP Jan Łopaciuk oraz zastępca burmistrza Augustowa Tomasz Śpiczko.

VII Podlaskie Forum GIS „Technologie tworzenia, udostępniania i współużytkowania danych przestrzennych" zorganizowali: marszałek województwa podlaskiego, geodeta województwa podlaskiego oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Więcej w GEODECIE wrześniowym

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowany w 1573 r. przetrwał tylko do 1603 roku, gdy zniszczyła go płynąca rzeką kra?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Trafas (1939-2004)

Kazimierz  Trafas  (1939-2004)
Urodził się 5 lutego 1939 roku we Lwowie. W 1956 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH, a następnie kontynuował je na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i w Instytucie Geografii Uniwersytetu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1940
Ewakuacja oficerów Wojskowego Instytutu Geograficznego z Węgier do Francji, a później do Anglii. Utworzenie sekcji WIG w Racham.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama