wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-05| Geodezja, Instytucje, Imprezy

Jeszcze o konferencji na Politechnice Gdańskiej

W piątek (2 lipca) zakończyło się dwudniowe spotkanie „Geomatyka 2010” organizowane przez Zakład Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.


Jeszcze o konferencji na Politechnice Gdańskiej

W drugim dniu konferencji omawiano m.in. problemy współczesnego geodety, zagadnienia geodezji i nawigacji satelitarnej, skaningu laserowego i fotogrametrii oraz geodezji inżynieryjnej.

Ciekawa była prezentacja kilku firm nt. kompleksowej obsługi uprawnionych geodetów przez internet. Usługi te przedstawiali Jacek Łaguz (Geomatyka Kraków), Waldemar Izdebski (Geo-System, Warszawa), Krzysztof Borys (Geobid Katowice) oraz Krzysztof Biniaś i Ryszard Bratuś (BMT Argos Gdańsk). Jacek Łaguz zachwalał błyskawicznie działający serwis Web-ewid umożliwiający zgłaszanie prac geodezyjnych. Do przeglądania zawartych w tym portalu map ewidencyjnych, nie jest potrzebne żadne oprogramowanie, wystarcza zwykła przeglądarka internetowa.
Waldemar Izdebski (fot. obok) prezentował technologię iGeoMap/ePODGiK służącą do publikacji danych zasobu oraz wspomagania codziennej pracy PODGiK i wykonawców geodezyjnych w zakresie zgłaszania prac geodezyjnych i automatyzacji procesu przygotowywania materiałów. Jak zapewniał dr Izdebski, w ciągu minionych 6 miesięcy 2010 roku zostało zgłoszonych ponad 17 tys. prac.

Podczas konferencji nie mogło również zabraknąć elementów z Pomorza. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Geodezji i Kartografii przedstawiali WODGiK w Gdańsku jako nowoczesne centrum informacji regionalnej. Omówiono procesy gromadzenia, archiwizowania oraz rozpowszechniania danych analogowych i cyfrowych WODGiK oraz zarządzanie Systemem Informacji o Terenie Województwa Pomorskiego (SIT WP). Podkreślano, że WODGiK dysponuje wieloma danymi, m.in. ortofotomapą i NMT, a od kilku lat część danych udostępnianych jest przez internet jako serwisy map interaktywnych.

Natomiast Arkadiusz Kowalczyk z Biura Projektu Pomorskiego opowiedział o postępach w realizacji projektu. Zapewnił, że obecnie trwają prace związane z zakupem i gromadzeniem sprzętu niezbędnego do tworzenia elektronicznej archiwizacji i obiegu dokumentów (ostatnio podpisano umowę z firmami BMT Argoss z Gdańska oraz Geofoto Scandinavia AS z Norwegii na dostawę sprzętu). Część dokumentacji geodezyjno-kartograficznej została już zeskanowana, a część zdigitalizowana.
Ponadto Beata Gaj (na fot. obok) zaprezentowała bazę adresową prowadzoną przez Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który realizując zapisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, prowadzi w swoim zasobie nowoczesną bazę adresową.

Na dwudniowe spotkanie (1-2 lipca) złożyły się XXIII Konferencja Katedr i Zakładów Geodezji na Wydziałach Niegeodezyjnych, obchody Światowego Dnia Hydrografii 2010 oraz VII Warsztaty Technologiczne.

Joanna Mostowska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
definicja geomatyk = kiepski geodeta, żaden informatyk. Definicję sporządzono na podstawie rozmów rekrutacyjnych z kilkunastoma absolwentami jednej z warszawskich uczelni i posiadających specjalizację "geoinformatyk".
 1 
odpowiedz zgłoś
hmm tym torem myśląc to geodezja jest też tylko narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji.
odpowiedz zgłoś
geodeta - ten co zapoczątkował pytania Geomatyka szersza niż geodezja - zabawne. Geneza słowa pochodzi z kanady gdzie na kierunek miernictwa było mało chętnych osób więc zmienili nazwę miernictwo na geomatyka. Marketing i Zarzadzanie tez jest szerszym pojęciem od geodezji bo zawiera marketing zarządzanie i geodezję. ...Geomatyka jest współczesną dyscypliną, która integruje zdobywanie, modelowanie, analizę i zarządzanie danymi przestrzennymi zaopatrzonymi w referencje przestrzenne ... to jest właśnie geodezja to w wydaniu XXI wiek. Czy Lekarz wykorzystujący nowsze technologie jest Lekomatykie. Nie, bo informatyka to tylko narzędzie niezbędne ze współczesnemu inżynierowi.
odpowiedz zgłoś
definicja geomatyki Oczywiście, że geomatyka jest szersza niż geodezja - choć są takie części geodezji, które nie muszą mieścić się w geomatyce. I ta konferencja była szersza niż tylko geodezyjna. Geomatyka jest współczesną dyscypliną, która integruje zdobywanie, modelowanie, analizę i zarządzanie danymi przestrzennymi zaopatrzonymi w referencje przestrzenne. Geomatyka opiera się na naukowych założeniach geodezji, wykorzystuje terenowe, wodne, powietrzne i satelitarne detektory w celu rejestracji przestrzennych i innych danych. Obejmuje również proces przekształcania danych pochodzących z różnych źródeł oraz ich integrację w jeden system informacyjny, a istotnym elementem jest charakterystyka dokładnościowa tych danych.
odpowiedz zgłoś
geomatyka a geodezja to dwie zupełnie różne dyscypliny i nie wiem dlaczego uparcie wiąże się geodezję, która jest nauką ściśle techniczną i związaną z ogranicznoną funkcjonalnością informatyczną, z geomatyką która z geodezji czasami (!) może pobrać dane. Geomatyka jest o wiele szerszą nauką niż programy dla geodetów, a geodezja to znacznie więcej niż mapa numeryczna.
odpowiedz zgłoś
Geoelektronika Raczej gdyby nie elektronika... Ale to nie znaczy, że mamy zmieniać nazwę zawodu. Bo paru specjalistów chce kreować własną dziedzinę. Najpierw trzeba coś zrobić, a później dać nazwę.
odpowiedz zgłoś
geomatyka Gdyby nie informatyka geodezja cały czas byłaby na etapie pomiaru taśmą
odpowiedz zgłoś
do link Dzięki spryciarzu, to mi się podobało ;) Ale pytanie było raczej czym w Polsce jest Geomatyka bo widzę, że to nowa marketingowa nazwa dla całej geodezji. A dla mnie geodezja to geodezja, a informatyka to zwykłe narzędzie. Dlatego pytam jakie zagadnienia według naszych fachowców kryją się pod nazwą geomatyka? I czym ten nowy dział geodezji się zajmuje?
odpowiedz zgłoś
link http://tinyurl.com/2utbvps
odpowiedz zgłoś
pytanie co to jest GEOMATYKA ????
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS