wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-02| GNSS, Geodezja, GIS, Imprezy

Pierwszy dzień "Geomatyki 2010"

Na Politechnice Gdańskiej trwa dwudniowa (1-2 lipca) XXIII Konferencja Katedr i Zakładów Geodezji na Wydziałach Niegeodezyjnych „Geomatyka 2010”. Spotkanie zgromadziło około 120 osób, głównie geodetów i hydrografów, a także, choć nikt nie obiecywał żadnych dobrych ocen, przybyła cała rzesza studentów.


Pierwszy dzień "Geomatyki 2010"

Konferencję otworzyli przemówieniami: rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki oraz prof. Bogdan Wolski, członek Sekcji Geodezji na Wydziałach Niegeodezyjnych działającej w ramach Komitetu Geodezji PAN. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska dr hab. Ireneusz Kreja skrótowo przedstawił już ponadstuletnią historię wydziału i utworzenia na nim kierunku geodezja i kartografia. Kmdr Henryk Nitner z Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej podkreślił silny związek geodezji z hydrografią. Na przykład nieco na wzór Stowarzyszenia Geodetów Polskich założono w 2006 r. Stowarzyszenie Hydrografów Morskich RP. Przypomniał także, że 19 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Hydrografii, a ponadto Biuro Hydrograficzne świętuje w tym roku swoje 90-lecie.

Podczas wczorajszych obrad dominowały zagadnienia ogólnogeodezyjne oraz dotyczące map numerycznych. Dr hab. Cezary Specht z Politechniki Gdańskiej zaprezentował ogólną charakterystykę najważniejszych systemów satelitarnych (GPS, GLONASS, Compass i Galileo) oraz czynniki, które na nią wpływają. Kmdr Dariusz Grabiec z Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej próbował odpowiedzieć na pytanie, czy geodezja jest potrzebna współczesnej hydrografii. Najbardziej spektakularną prelekcję przedstawiła Renata Wiśniowska z firmy BIEG 2012, wykonawcy Stadionu PGE Arena w Gdańsku. Dzięki kilku krótkim filmom z placu budowy można było z bliska obejrzeć pracę geodetów i budowniczych.

Dużym zainteresowaniem, szczególnie studentów, cieszy się wystawa na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej, gdzie kilka firm prezentuje swój sprzęt pomiarowy. W drugim dniu uczestników konferencji czekają sesje referatowe dotyczące problemów współczesnego geodety oraz geodezji i nawigacji satelitarnej.

Patronem medialnym konferencji jest redakcja miesięcznika GEODETA oraz portal Geoforum.pl

Joanna Mostowska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS