Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-06-25 | GIS, Imprezy

Implementacja INSPIRE, czyli orka na ugorze

Uczestnicy kończącej się dziś (25 czerwca) w Krakowie konferencji Komisji Europejskiej są zgodni: budowa wspólnotowej infrastruktury informacji przestrzennej to udręka dla prawników, inżynierów i urzędników, ale ostatecznie wysiłek ten się wszystkim opłaci.


Ilustracja: Implementacja INSPIRE, czyli orka na ugorze

Impreza odbywająca się pod hasłem „INSPIRE as a Framework for Cooperation" była okazją, by podsumować dotychczasowe wysiłki wszystkich krajów członkowskich w tym zakresie. Okazuje się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Na 27 państw UE tylko w 19 przeprowadzono częściową lub całkowitą implementację dyrektywy INSPIRE na grunt krajowy. Przypomnijmy, że Bruksela wymagała, by proces ten zakończyć ponad rok temu. Problemy są także z monitoringiem i raportowaniem, który należało przeprowadzić do 15 maja. Do dziś z obowiązku tego wywiązało się 20 państw, w tym Polska. Już na podstawie tych cząstkowych wyników można jednak stwierdzić, że rozbieżności w zakresie zgodności poszczególnych narodowych IIP z INSPIRE są duże.

Na poziomie wspólnotowym prace nad budową europejskiej IIP idą za to zgodnie z planem, choć przed ekspertami UE stoi jeszcze jedno poważne zadanie – opracować specyfikację danych wymienionych w II i III aneksie. Łącznie wyszczególniono tam 25 tematów, w tym m.in. tak istotne elementy, jak: numeryczny model terenu, ortofotomapy czy budynki. Co ciekawe, krakowska konferencja była pierwszą okazją, by eksperci pracujący nad tym zadaniem spotkali się „w realu". Pierwsza wersja specyfikacji ma być gotowa wczesną jesienią tego roku, a ostateczna – pod koniec 2011 roku.

W trakcie wystąpień prelegenci z różnych zakątków Europy wielokrotnie podkreślali, jak trudnym wyzwaniem jest wdrażanie dyrektywy INSPIRE. Zajmujący się tym zadaniem eksperci narzekają na konieczność zapoznania się z tysiącami stron dokumentacji technicznych i aktów prawnych. Do tego w wielu państwach poważnym problemem jest współpraca z samorządami i instytucjami tworzącymi IIP (w ogólnoeuropejskich badaniach narzekał na to m.in. GUGiK). Prace spowalnia także brak pieniędzy – dotyczy to nie tylko biedniejszych krajów, takich jak np. Bułgaria, lecz nawet zamożnych Niemiec.

Stoisko GUGiK

Wysłuchawszy licznych narzekań, na usta aż cisnęło się pytanie, czy europejska IIP warta jest całego tego wysiłku, ogromnych pieniędzy i biurokracji. Odpowiedź przychodzi spoza wspólnoty – jest warta! Okazuje się bowiem, że europejskie normy i wytyczne wykorzystywane są – przynajmniej częściowo – np. na Bałkanach, w Turcji, a nawet w Chinach! Wkrótce znajdą także zastosowanie w kilku ogólnoświatowych projektach, m.in. GEOSS (Global Earth Observation System of Systems). Staną się tym samym standardami np. w Rosji czy USA. Można więc w tym miejscu powtórzyć za europejskim komisarzem ds. środowiska Janezem Potočnikiem: „INSPIRE works".

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

W Krakowie ruszyła europejska konferencja INSPIRE

Jak szacują organizatorzy, ponad 700 osób z Europy i nie tylko ma przyjechać na rozpoczynającą się...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w dawnej Litwie geometrę (mierniczego) nazywano komornikiem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maciej z Miechowa, Miechowita (1457-1523)

Maciej z Miechowa,   Miechowita (1457-1523)
Lekarz, ksiądz katolicki, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach, długoletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieła geograficzno-etnograficznego „Traktat o dwóch Sarmacjach”. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Miechowie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1849

1849
Aleksander Zakrzewski (1799-1866) oficer, kartograf wraz z geodetą miasta (William M. Eddy) opracowuje jedną z pierwszych map San Francisco. Zakrzewski brał także udział w wykonaniu map stanu Arizona, prowadził zakład kartograficzny w San Francisco.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama