Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-07-28| Geodezja, GIS, Prawo, Przetargi, Instytucje, Imprezy

Rada Konsultacyjna projektu GEOPORTAL.GOV.PL pozytywnie oceniła dotychczasowe prace koncepcyjnePo pięciu miesiącach (26 lipca) odbyło się kolejne posiedzenie Rady Konsultacyjnej projektu GEOPORTAL.GOV.PL. Rada w trybie głosowania wydała pozytywną opinię na temat wykonanych dotychczas prac koncepcyjnych, zwracając szczególną uwagę na dwa opracowane ostatnio dokumenty: „Strategia tworzenia i etapowego rozwoju systemu Geoportal wynikająca z potrzeb użytkowników na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym” oraz „Współdziałanie organów służby geodezyjnej i kartograficznej w zakresie tworzenia, prowadzenia i rozwoju systemu Geoportal”. Dodatkowo Rada zaproponowała rozważenie włączenia do tych dokumentów wniosków wynikających z dyskusji, która odbyła się podczas posiedzenia.

Kierownik projektu Geoportal Janusz Dygaszewicz przedstawił postępy w jego realizacji. W czerwcu uruchomiony został prototyp serwisu dostępny dla wszystkich użytkowników (pisaliśmy o tym na GeoForum i w lipcowym GEODECIE). Poza tym rozstrzygnięto kilka kolejnych przetargów, m.in. na: konwersję i włączenie do IPE danych z dołączanych powiatów, na sprzęt komputerowy i oprogramowanie dla tych powiatów, a także na organizację szkoleń. Równocześnie wykonywane są testy oprogramowania do prowadzenia EGiB tych producentów, którzy chcą im się dobrowolnie poddać. Pozytywny wynik testu będzie rekomendacją dla powiatów do ewentualnego zakupu danego pakietu (dotąd 60 jednostek zgłosiło chęć wymiany w ramach projektu dotychczasowego oprogramowania).
Wspomniane wyżej dokumenty (opracowane odpowiednio przez zespoły w składzie: dr M. Baranowski, A. Bielicki, J. Uchański, K. Cegiełko oraz M. Świetlik. H. Zagańczyk, J. Zieliński, G. Kurzeja) stały się inspiracją do ożywionej dyskusji. Prof. Józef Oleński (na zdjęciu w środku) zwrócił uwagę na konieczność standaryzacji i integracji danych w ramach przedsięwzięć prowadzonych równolegle przez różne jednostki, a także pilną potrzebę zorientowania projektu na użytkownika. – Zaoferujmy użytkownikowi dokument z internetu – zaproponował. Oznacza to konieczność wprowadzenia takich zmian w prawie, by pozwalało ono traktować dane zawarte w Geoportalu jako dokument, a nie tylko jakiś tam zbiór danych. Poza tym, zdaniem profesora, w Prawie geodezyjnym i kartograficznym należałoby zastrzec dla głównego geodety kraju uprawnienia w zakresie metadanych dotyczących danych przestrzennych.
O potrzebie wypracowania narodowego profilu metadanych mówił także dyrektor CODGiK Grzegorz Kurzeja, a Janusz Dygaszewicz przypomniał o pilnej konieczności powołania zespołu ds. metadanych. Temu ostatniemu życzeniu stało się zadość. W skład zespołu weszli: dr Marek Baranowski, dr Ewa Bielecka, dr Jan Maciej Czajkowski, dr Dariusz Gotlib oraz Piotr Pachół.
Bezpośrednio po spotkaniu Rady Konsultacyjnej odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego, który zaakceptował stanowisko zajęte przez Radę Konsultacyjną.

Więcej o Geoportalu w GEODECIE

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS