wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-14| GIS, Edukacja, Software, Imprezy

Polacy, zaprzyjaźnijcie się z open source!

GIS-owe aplikacje open source (zwane w skrócie FOSS4G) stały się na Zachodzie popularnym narzędziem na uczelniach, w firmach i administracji państwowej. Jak podkreślali uczestnicy rozpoczętej wczoraj (13 maja) we Wrocławiu konferencji o wolnym oprogramowaniu, Polacy dość powoli przekonują się do tego typu rozwiązań.


Polacy, zaprzyjaźnijcie się z open source!

Aplikacje FOSS4G cieszą się sporą popularnością szczególnie w USA, Niemczech i Hiszpanii, stąd na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli tych krajów, którzy zaprezentowali, co można osiągnąć, wykorzystując narzędzia typu open source. FOSS4G posłużył np. do zbudowania nagrodzonego w konkursie eSDI-net+ geoportalu hiszpańskiej prowincji Rioja. Choć powierzchnia regionu ma tylko 5 tys. km kw., to serwis, wykonany przy użyciu aplikacji OpenLayers i MapServer, oferuje już ok. 5000 usług WMS, WFS i WCS. Ponadto już wkrótce spełniać ma wymogi INSPIRE, będzie także dostępny za pośrednictwem telefonów komórkowych. FOSS4G wykorzystano także przy budowie centralnego geoportalu Hiszpanii (IDEE) oraz serwisu niemieckiego Urzędu Ochrony Środowiska (UBA). Jak podkreślali przybyli na konferencję zagraniczni goście, oprogramowanie tego typu to nie tylko duża oszczędność, ale i możliwość dostosowania programu do własnych potrzeb i – wbrew mitom – większa niezawodność.

Zalety te doceniane są także w Polsce, choć jak przekonywał dr Witold Paluszyński z Politechniki Wrocławskiej, wielu naszych specjalistów, naukowców i urzędników związanych z geoinformacją wciąż boi się używać aplikacji FOSS4G. Od tej zasady są jednak wyjątki. Za wkład w popularyzację tego typu oprogramowania nagrodzono wczoraj kilka osób. Nagrody otrzymali: były główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk (za zainicjowanie działalności grupy WoGIS), dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu Janusz Korzeń (za rozpisanie zamówienia, przy realizacji którego wymagane jest użycie aplikacji open source) oraz geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski (za wykorzystywanie programów FOSS4G w projektach Biura Geodety Województwa Mazowieckiego).

Na konferencji sporo miejsca poświęcono także danym przestrzennym zbieranym przez wolontariuszy (VGI – Volunteered Geographic Information). Według Moniki Sester z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, najnowsze badania prowadzone na tej uczelni wykazały, że informacje tego typu bywają dokładniejsze od tych z bazy ALKIS (niemiecki odpowiednik TBD). Jak się okazuje, przy uwzględnieniu danych o częstotliwości działania wycieraczek samochodowych, VGI mogą być wykorzystane nawet do mierzenia opadów deszczu.Podczas konferencji odbyła się także debata o barierach blokujących rozwój FOSS4G w Polsce. Zdaniem uczestników dyskusji są nimi m.in.: brak regulacji prawnych dotyczących przestrzegania wolnych licencji, niechęć urzędników do organizowania przetargów na rozwiązania open source (w Szwecji czy Wielkiej Brytanii przepisy rekomendują rozpisywanie takich zamówień) oraz niedostatek aplikacji open source na polskich uczelniach wyższych.

Dwudniowa konferencja „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce – współczesne trendy i perspektywy rozwoju” zorganizowana została przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki UP we Wrocławiu oraz polski oddział fundacji OSGeo. W tegorocznej edycji imprezy bierze udział około 160 przedstawicieli firm, uczelni wyższych oraz urzędów związanych z geoinformatyką.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
centralizujmy dalej Rozwijajmy dalej ODGiK-i oraz centralizujmy Polską geodezję. Zapowiadane w 1990 roku przez nasze Autorytety informacyjne panowanie geodezji nad krajem już blisko! Powodzenia.
odpowiedz zgłoś
konferencja merytorycznie ciekawa Jako uczestnik konferencji jestem calkiem ukontentowany z jej przebiegu -> ciekawe prezentacje, takze gosci z zagranicy, spora ilosc iczestnikow (zdjecie nie oddaje tego do konca biorac pod uwage wielkosc sali) takze dobra organizacja za ktora wielkie brawa naleza sie dla doktora Iwaniaka i jego ekipy
odpowiedz zgłoś
Do "jasia" Nie wściekaj się człowieku ! Na spokojnie poćwicz oprogramowanie i trochę geoinformatyki (masz na to cały rok )a zapewne w przyszłym roku już coś z tej konferencji dobrego wyniesiesz jak wielu innych uczestników. Rozumiem, że na dziś zbyt trudne to dla Ciebie było. Trzymam kciuki ! :-)Do zobaczenia za rok.
odpowiedz zgłoś
nagrodę dla VIP TM nie dostał nagrody, bo widocznie wdrażanie wolnych stanowisk kreślarskich nie jest docenianie przez OSgeo.
odpowiedz zgłoś
skoro nie można wkleić linka do strony( w dawnej wersji geoforum było to możliwe) więc proponuję zapoznać się dla przypomnienia z wiadomościami 21.01.2009 r zatytułownymi "woGIS polskim oddziałem OSGeo"
odpowiedz zgłoś
co to jest wogis? http://geoforum.pl/?page=news
odpowiedz zgłoś
dlaczego nie przechodzi pełna treść komentarza? Konferencja to spotkanie chłopców z piskownicy czyli dawny niedołężny GUGiK . A VIP znane nazwisko nic nie znaczące w branży geodezyjnej.
odpowiedz zgłoś
co to wogis http://geoforum.pl/?page=news
odpowiedz zgłoś
konferencja? http://geoforum.pl/?page=news
odpowiedz zgłoś
ALKIS ALKIS to system do prowadzenia katastru w Niemczech a odpowiednikiem bazy danych obiektów topograficznych jest ATKIS
odpowiedz zgłoś
. No dobrze, skoro geodeta warszawy był jednym z Vipów to dlaczego nie dostał żadnej nagrody?
odpowiedz zgłoś
OS a Warszawa Na konferencji jest geodeta warszawski, czyżby przetarg się nie udał i idziemy w kierunku OS, trzeba będzie znowu zwiększyć zatrudnienie o conajmniej 997 geoinformatyków by zapewnić działanie nowego tworzonego własnymi siłami systemu
odpowiedz zgłoś
160 osób? Patrząc na zdjęcie to jest 60 uczestników .Doliczmy do tego jeszcze 20 co nie zostali sfotografowani to mamy 80 osob na sali. Czyli pozostała 80 nie jest zaintersowana tą konferencją.Można zacytować powiedzenie jaka konferencja taka frekwencja.
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS