Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-05-14 | GIS, Edukacja, Software, Imprezy

Polacy, zaprzyjaźnijcie się z open source!

GIS-owe aplikacje open source (zwane w skrócie FOSS4G) stały się na Zachodzie popularnym narzędziem na uczelniach, w firmach i administracji państwowej. Jak podkreślali uczestnicy rozpoczętej wczoraj (13 maja) we Wrocławiu konferencji o wolnym oprogramowaniu, Polacy dość powoli przekonują się do tego typu rozwiązań.


Ilustracja: Polacy, zaprzyjaźnijcie się z open source!

Aplikacje FOSS4G cieszą się sporą popularnością szczególnie w USA, Niemczech i Hiszpanii, stąd na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli tych krajów, którzy zaprezentowali, co można osiągnąć, wykorzystując narzędzia typu open source. FOSS4G posłużył np. do zbudowania nagrodzonego w konkursie eSDI-net+ geoportalu hiszpańskiej prowincji Rioja. Choć powierzchnia regionu ma tylko 5 tys. km kw., to serwis, wykonany przy użyciu aplikacji OpenLayers i MapServer, oferuje już ok. 5000 usług WMS, WFS i WCS. Ponadto już wkrótce spełniać ma wymogi INSPIRE, będzie także dostępny za pośrednictwem telefonów komórkowych. FOSS4G wykorzystano także przy budowie centralnego geoportalu Hiszpanii (IDEE) oraz serwisu niemieckiego Urzędu Ochrony Środowiska (UBA). Jak podkreślali przybyli na konferencję zagraniczni goście, oprogramowanie tego typu to nie tylko duża oszczędność, ale i możliwość dostosowania programu do własnych potrzeb i – wbrew mitom – większa niezawodność.

Zalety te doceniane są także w Polsce, choć jak przekonywał dr Witold Paluszyński z Politechniki Wrocławskiej, wielu naszych specjalistów, naukowców i urzędników związanych z geoinformacją wciąż boi się używać aplikacji FOSS4G. Od tej zasady są jednak wyjątki. Za wkład w popularyzację tego typu oprogramowania nagrodzono wczoraj kilka osób. Nagrody otrzymali: były główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk (za zainicjowanie działalności grupy WoGIS), dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu Janusz Korzeń (za rozpisanie zamówienia, przy realizacji którego wymagane jest użycie aplikacji open source) oraz geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski (za wykorzystywanie programów FOSS4G w projektach Biura Geodety Województwa Mazowieckiego).

Na konferencji sporo miejsca poświęcono także danym przestrzennym zbieranym przez wolontariuszy (VGI – Volunteered Geographic Information). Według Moniki Sester z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, najnowsze badania prowadzone na tej uczelni wykazały, że informacje tego typu bywają dokładniejsze od tych z bazy ALKIS (niemiecki odpowiednik TBD). Jak się okazuje, przy uwzględnieniu danych o częstotliwości działania wycieraczek samochodowych, VGI mogą być wykorzystane nawet do mierzenia opadów deszczu.



Podczas konferencji odbyła się także debata o barierach blokujących rozwój FOSS4G w Polsce. Zdaniem uczestników dyskusji są nimi m.in.: brak regulacji prawnych dotyczących przestrzegania wolnych licencji, niechęć urzędników do organizowania przetargów na rozwiązania open source (w Szwecji czy Wielkiej Brytanii przepisy rekomendują rozpisywanie takich zamówień) oraz niedostatek aplikacji open source na polskich uczelniach wyższych.

Dwudniowa konferencja „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce – współczesne trendy i perspektywy rozwoju” zorganizowana została przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki UP we Wrocławiu oraz polski oddział fundacji OSGeo. W tegorocznej edycji imprezy bierze udział około 160 przedstawicieli firm, uczelni wyższych oraz urzędów związanych z geoinformatyką.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowa generacja map przestępczości w Santa Cruz

Policja z kalifornijskiego miasta Santa Cruz we współpracy z serwisem CrimeMapping.com uruchomiła...

OGC i WMO opracują standardy dla meteorologii

Open Geospatial Consortium (OGC) oraz Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO – agenda...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca sfotografowano w 1959 r. z pokładu sondy Łuna 3?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)

Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)
Urodził się 8 marca 1923 r. w Pstroszycach w powiecie miechowskim. W 1936 r. rozpoczął naukę w liceum im. T. Kościuszki w Miechowie. W 1943 r. ukończył dwuletnią Państwową Szkołę Górniczo-Hutniczo-Mierniczą na Krzemionkach, uzyskując tytuł technika...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1725-30
Vitus Bering (1689-1741), duński żeglarz w służbie rosyjskiej, odbywa wyprawę w rejon Kamczatki i wysp Aleuckich i odkrywa cieśninę (Beringa). Powstają pierwsze mapy obszaru granicznego między Azją i Ameryką. W kolejnej wyprawie Beringa (1733-42)...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama