wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-06| Mapy, Imprezy

Zaproszenie na wystawę o planach i mapach Ursusa

Od 4 maja, przez dwa tygodnie, w Centrum Handlowym „Skorosze” przy ul. Sławoja-Składkowskiego 4 w Warszawie można oglądać wystawę pod hasłem „Ursus na mapach i planach”.


Zaproszenie na wystawę o planach i mapach Ursusa

Eksponowane historyczne i współczesne dzieła sztuki kartograficznej ukazują urbanistyczny rozwój terenów obecnej warszawskiej dzielnicy na przestrzeni lat. Pozwalają zaobserwować jak Ursus stopniowo zmieniał się i „przybliżał” do stolicy, aby w 1977 r. stać się jej częścią.

Najstarszy prezentowany plan - pochodzący z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy - wykonany z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Paryżu pod koniec XVIII wieku, przedstawia obszar ówczesnej Warszawy i okolic. W miejscu dzisiejszej dzielnicy Ursus można dostrzec nazwy istniejących tu niegdyś wsi: Czechowice, Skorosze, Szamoty, folwark Gołąbki. Na początku XX wieku liczba mieszkańców każdej z nich nie przekraczała stu osób. Stopniowa urbanizacja tego obszaru postępowała od pierwszej połowy XIX w. dzięki budowie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i szczególnie dynamicznie po uruchomieniu w 1923 r. fabryki Zakładów Mechanicznych „Ursus”.

Na wystawie prezentowany jest także między innymi plan z 1914 r. z zaznaczonymi fortyfikacjami Warszawy z widocznym Fortem V we wsi Solipsy oraz niemiecki fotoplan, wykonany we wrześniu 1939 r. przez Luftwaffe, na którym można zobaczyć, jak wyglądał Ursus tuż przed największymi bombardowaniami.

Wystawa została przygotowana przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy, Polskim Przedsiębiorstwem Wydawnictw Kartograficznych oraz Biurem Geodety Województwa Mazowieckiego.

Źródło: APW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS