Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-04-22| GIS, Imprezy

Geoinformacja a środowisko w czasach INSPIRE

Geoinformacja pełni istotną rolę w działaniach sektora publicznego na rzecz środowiska, szczególnie w kontekście wspólnotowych inicjatyw GMES, INSPIRE i SEIS. 21 kwietnia 2010 r. w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym odbyła się konferencja „Geoinformacja w zarządzaniu środowiskiem”, w ramach której przedstawiono założenia prowadzonych w Polsce projektów. Organizatorem spotkania było Centrum Promocji Informatyki.


Geoinformacja a środowisko w czasach INSPIRE

Geoinformacja pełni istotną rolę w działaniach sektora publicznego na rzecz środowiska, szczególnie w kontekście wspólnotowych inicjatyw GMES, INSPIRE i SEIS. 21 kwietnia 2010 r. w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym odbyła się konferencja „Geoinformacja w zarządzaniu środowiskiem", w ramach której przedstawiono założenia prowadzonych w Polsce projektów. Organizatorem spotkania było Centrum Promocji Informatyki.

Konkretne inicjatywy zostały zaprezentowane w wykładzie inauguracyjnym Macieja Rossy, dyrektora Departamentu Informacji o Środowisku w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. GDOŚ włącza się w budowę infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce m.in. poprzez wspólny z GUGiK udział w projekcie Unii Europejskiej NatureSDIplus. W jego ramach Dyrekcja uczestniczy w opracowaniu wytycznych technicznych i geostandardów zgodnych z INSPIRE dla tematu obszary chronione i innych tematów środowiskowych. Budowa systemu informacji o środowisku GDOŚ obejmuje m.in. dostosowanie do wymogów INSPIRE systemu EkoAgregat zbierającego informacje z baz danych jednostek resortowych Ministerstwa Środowiska. Realizowany jest także projekt Wnioskomat mający usprawnić obsługę obywateli w zakresie dostępu do informacji o środowisku.

Maciej Łochyński z firmy Biotope przedstawił prace nad standardem danych GIS w ochronie przyrody, który ma być wykorzystywany w pracy regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a także parków narodowych i krajobrazowych. Jak podkreślił, realizacja standardu (sdGIS) oraz prace nad INSPIRE nie wykluczają się, ale uzupełniają wzajemnie. Cel INSPIRE jest bowiem inny – zapewnienie administracji publicznej i obywatelom szerokiego dostępu do informacji o środowisku. Standard dla służb ochrony przyrody tworzony jest na znacznie wyższym poziomie szczegółowości. Prace nad kolejnymi jego wersjami trwają od 2007 r., jednak nie ma on jeszcze mocy prawnej. Jak zapewnił dyr. Rossa, GDOŚ podejmie starania, aby standard zyskał wkrótce status rozporządzenia.

Zaprezentowano także ciekawe przykłady zastosowań geoinformacji na poziomie regionalnym i lokalnym. Dotyczyły one działań prowadzonych w ramach budowy Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Kielcach. Jadwiga Skrobacka, koordynator GIS w kieleckim magistracie, pokazała, w jaki sposób system informacji przestrzennej może stać się narzędziem zarządzania zrównoważonym rozwojem miasta. GIS może być stosowany przy tworzeniu Programu Ochrony Środowiska, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowań ekofizjograficznych i innych opracowań (np. analiz jakości życia lub map tworzonych na potrzeby ofert i decyzji inwestycyjnych). Szymon Ciupa z firmy 24GIS omówił zastosowania systemów geoinformatycznych w e-administracji do zarządzania decyzjami środowiskowymi na przykładzie kieleckiego MSIP. Wskazywane korzyści ze stosowania rozwiązań GIS to m.in. dostęp do szerokiego spektrum danych przestrzennych w trakcie analiz, transparentność w podejmowaniu decyzji, uproszczenie realizacji procedur administracyjno-biurowych, łatwiejszy dostęp do informacji o środowisku dla społeczeństwa (geoportale).

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na kontekst działań naszej administracji publicznej, jaki stanowią aktualne inicjatywy Unii Europejskiej, a więc nie tylko INSPIRE, ale również GMES (system monitoringu środowiska), GEOSS (system obserwacji Ziemi), a także SEIS (zintegrowany system informacji o środowisku), który ma być kolejnym po INSPIRE krokiem ku powstaniu wspólnej europejskiej przestrzeni danych środowiskowych. Przykładem projektu wpisującego się działania GMES jest GSE Forest Monitoring (GSE FM) – program satelitarnego monitoringu zasobów leśnych na potrzeby sprawozdawczości w ramach Protokołu z Kyoto. GSE FM realizowany jest w naszym kraju przez firmę Geosystems Polska. Wyniki projektu zostaną udostępnione w postaci usług sieciowych zgodnych z dyrektywą INSPIRE zbudowanych na bazie narzędzia ERDAS Apollo. W kontekst GMES, a w przyszłości także SEIS, wpisują się działania Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. Jest ona, poprzez Europejską Agencję Środowiska (EEA), dostawcą danych dla systemu GMES.

Paweł Sudra


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama